Basket League, Πανιώνιος-Ρέθυμνο 88-72: Ανάσα για τους κυανέρυρθους

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος επικράτησε 88-72 του Ρεθύμνου στη Νέα Σμύρνη και πανηγύρισε το 2ο ροζ φύλλο του στο φετινό πρωτάθλημα

4624166
Σπουδαία νίκη για τον Πανιώινο, ο οποίος υπέταξε το Ρέθυμνο (88-72) στη Νέα Σμύρνη και καρπώθηκε το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστές για τους «κυανέρυθρους» οι Σινγκλέρ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Μπέρι (21 πόντοι), Ντόρσεϊ (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από την άλλη πλευρά, οι Κρητικοί υπέστησαν την 6η ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές και παραμένουν σε θέση ουραγού. Για την ομάδα του Μυκονιάτη διασώθηκαν οι Μπαρτ Τζούνιορ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου (12 πόντοι).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-3 στο 6’ έχοντας ως πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Μπέρι, που σημείωσε 6 πόντους. Το Ρέθυμνο ωστόσο αντέδρασε, έσφιξε την άμυνά του βελτιώθηκε επιθετικά για να «τρέξει» σερί 7-0 και να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής (11-10 στο 7’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Νεοσμυρνιώτες στο +6 (21-15), με τον Μπέρι να πετυχαίνει 10 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κυανέρυθροι» μπήκαν… φορτσάτοι και με σερί 9-0 ξέφυγαν με 15 πόντους (30-15 στο 13’). Εντούτοις, οι Κρητικοί αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 17-2 ισοφάρισαν σε 32-32 (18’). Μάλιστα, πέρασαν και μπροστά (34-35) για πρώτη φορά με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο στο +1 (36-35) χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Μπέρι.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (42-42 στο 23’), ωστόσο με ένα ξέσπασμα (σερί 13-0) οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (58-44 στο 28’). Την ίδια ώρα, η ομάδα του Μυκονιάτη έδειχνε να έχει χάσει τελείως την αυτοσυγκέντρωσή της σε άμυνα και επίθεση. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Σινγκλέρ και τον Πανιώνιο στο +13 (62-49).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με σερί 6-0 για να φτάσουν για πρώτη φορά στο +19 (68-49 στο 32’). Οι Κρητικοί έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν στο -11 (77-66 στο 36’), αλλά… μέχρι εκεί.

Κλείσιμο
Με τους Μπέρι και Σινγκλέρ να σκοράρουν, οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (82-66 στο 37’) και κλείδωσαν τη νίκη. Το μόνο που έμενε να ξεκαθαρίσει ήταν η τελική διαφορά, με τον Πανιώνιο να επικρατεί τελικά με 88-72 και να φτάνει στη 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, το Ρέθυμνο παραμένει με… μηδέν ενεργητικό στις νίκες και δεν λέει να ξεκολλήσει από θέση ουραγού.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72.
Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 8 (8 ασίστ), Μπέρι 21 (4 ριμπ.), Τέιλορ 6, Χάρις 10, Σινγκλέρ 20 (10 ριμπ.), Καμαριανός 2, Δίπλαρος 11 (4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (9 ριμπ.), Καμπερίδης, Χουγκάζ, Ρουμελιώτης, Γουντ.
Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Μπαρτ Τζούνιορ 17 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Κλάντον 2 (9 ριμπ.), Ραζής 3, Ντάνιελς 5, Μπρέισι-Ντέιβις 8, Οικονομόπουλος 2, Τζόνσον 7, Χριστοδούλου 12, Σιγκούνης 9, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Τζόουνς 7.
Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr