Basket League, Κύμη-Πανιώνιος 92-82: «Ζωντανή» η Κύμη, σε μπελάδες ο Πανιώνιος

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό πέτυχε η Κύμη, 92-82 τον Πανιώνιο στο κλειστό της Χαλκίδας

4686728
Ανάσα… παραμονής πήρε η Κύμη, που επικράτησε για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν του Πανιωνίου, αυτή τη φορά με 92-82 στο κλειστό της Χαλκίδας, φτάνοντας στις τρεις νίκες σε δεκατέσσερα παιχνίδια, όσες έχουν και οι «κυανέρυθροι», που θα μειονεκτούν πάντως της ομάδας της Εύβοιας σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σαγκς και Γουίλιαμς με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, καθοριστικός και ο Λιούις με 14 ασίστ. Από τον Πανιώνιο που μπαίνει πλέον σε μεγάλες περιπέτειες, ξεχώρισε ο καταπληκτικός Παπαντωνίου με 20 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Μπέρι, προηγήθηκε 23-15 στο 7’. Οι «κυανέρυθροι», έπαιρναν αρκετό σκορ μέσα στη ρακέτα, ήταν πιο δημιουργικοί, όμως η Κύμη άρχισε να αντιδρά και να καλύπτει το έδαφος, με μπροστάρη τον Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός, στο ντεμπούτο του με τους ευβοιώτες, σκόραρε συνεχώς με τρίποντα, με αποτέλεσμα το σκορ να μειωθεί αρχικά σε 23-27 στο 10’. Ο ρυθμός πλέον ανήκε στην Κύμη, που στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε επί μέρους σκορ 25-13 και προηγήθηκε 48-40 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυριαρχούν κάτω από το καλάθι, εκμεταλλεύονταν περισσότερο τα λάθη του αντιπάλου, είχαν 7/13 πίσω από τη γραμμή των 6.75 και οι Σαγκς-Τουτζιαράκης άρχισαν να δίνει βοήθειες, την ώρα που ο Πανιώνιος είχε μοναδικό σημείο αναφοράς τον Παπαντωνίου, ο οποίος είχε τις 7 από τις 12 ασίστ της ομάδας στην ανάπαυλα, ενώ ο νεοαποκτηθείς Ελ-Αμίν είχε 3 πόντους σε οκτώμισι λεπτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, η Κύμη βρήκε επιθετικά στηρίγματα και στους Χόρτον, Λιούις (εξαιρετικός στη δημιουργία), για το 60-48 στο 26’. Ο Παπαντωνίου πάλευε μόνος του για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 64-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με βοήθειες από τον Ντόρσεϊ, ο Έλληνας γκαρντ έβαλε για τα καλά ξανά μέσα στο παιχνίδι τον Πανιώνιο, μειώνοντας σε 66-64, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, βρήκαν καλάθια από Γουάσινγκτον και Σαγκς και προηγήθηκαν 82-73 με τρία λεπτά να απομένουν.

Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου, πέραν του 86-82 με τρίποντο του Μπέρι στο 39’, δε μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57,92-82.
Κύμη (Κουτσός): Χόρτον 18, Σαγκς 26 (2), Γουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 9 (1) (14 ασίστ), Γουίλιαμς 21 (7), Πουλιανίτης, Στυλιανού, Μαραγκός, Τουντζιαράκης 8, Μητσιμπόνας.
Πανιώνιος (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (4) (10 ασίστ), Καμαριανός 2, Ντόρσεϊ 14, Μπέρι 26 (4), Χάρις 11 (2), Ελ Αμίν 3 (1), Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Όστιν 4.
Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr