Basket League, Άρης-Λαύριο 84-70! Άρης να… γουστάρεις με σούπερ Τολιόπουλο

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League πέτυχε ο Άρης, που επικράτησε 84-70 του Λαυρίου στο «Nick Galis Hall» για την 14η αγωνιστική και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη

4687279
Άνεμος αλλαγής για τα καλά φυσάει πλέον στον Άρη. Οι «κίτρινοι» με τον Γιάννη Καστρίτη στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας πήραν την τρίτη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη τους στο πρωτάθλημα, 84-70 το Λαύριο στο κατάμεστο «Nick Gallis Hall», με τον νεοαποκτηθέντα, Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει το πρώτο του μεγάλο παιχνίδι με την «κίτρινη» φανέλα, πετυχαίνοντας 17 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Για τους θεσσαλονικείς που είχαν 20 έξτρα κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ, πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Μποχωρίδης-ΜακΓκί, με 16 πόντους και 13 πόντους-ισάριθμα ριμπάουντ αντίστοιχα. Σε ότι αφορά το Λαύριο που πλήρωσε τα χαμένα ριμπάουντ και τα 20 λάθη, έπεσε σε ρεκόρ 4-9 και εξακολουθεί να… φλερτάρει με τις θέσεις του υποβιβασμού, καλή απόδοση είχαν οι Νίξον και Λαμπ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Με τους Νίξον και Μπιούφορντ να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, το Λαύριο προηγήθηκε 14-10 στο 7’, βρίσκοντας και αρκετούς πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Στη συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε, η είσοδος του Τολιόπουλου τον βοήθησε επιθετικά για το 18-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι «κίτρινοι», άρχισαν να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους με πολλά επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκαν 28-26 στο 14’. Έπαιζαν καλύτερη άμυνα, αναγκάζοντας σε λάθη τους φιλοξενούμενους, ενώ έκλεβαν και αρκετές μπάλες.

Η… αφύπνιση των Λαμπ και Ντέβιν βοήθησε το Λαύριο να κάνει ένα 7-0 για το υπέρ του 33-28, δύο λεπτά προτού οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά με πρωταγωνιστές τους Τζόουνς και Σλαφτσάκη, μειώνοντας σε 37-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κρατώντας το Λαύριο στους 14 πόντους, με τον Φλιώνη να έχει 4 κλεψίματα και νέους πρωταγωνιστή στην επίθεση τον ΜακΓκί. Έτσι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν 57-51 δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να έχει 19 (!) λάθη μέχρι εκείνο το σημείο και να έχουν χάσει 18 (!) αμυντικά ριμπάουντ, τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύονταν οι παίκτες του Καστρίτη στο έπακρο, καθώς είχαν και 6/27 τρίποντα.

Το ξέσπασμα του Νίξον, βοήθησε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να ισοφαρίσει σε 60-60, με επτά λεπτά να απομένουν. Στη συνέχεια, ο Τολιόπουλος ξαναπήρε το… όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έφερε ξανά τον Άρη στο +6 (70-64), 4 λεπτά πριν το τέλος. Με δύο ακόμα τρίποντα από τον Έλληνα γκαρντ και ένα του Τζόουνς, η διαφορά πήγε στην ανώτερη τιμή της (+9) 78-69, 2’:10’’ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα και οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη.