Basket League, Περιστέρι - Λαύριο 88-62: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Περιστεριώτες

Το Περιστέρι (5-0) νίκησε το Λαύριο (3-2) με 88-62 παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση

peristeri
Το Περιστέρι συνέχισε την αήττητη πορεία του επικρατώντας εύκολα του Λαυρίου με 88-62.

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδωσαν στον αντίπαλο να καταλάβει πως δεν είχε πολλές ελπίδες για κάτι θετικό (14-2 στο 5' και 24-5 στο 8'). Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ζούρου και έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (31-21). Το τάιμ άουτ λειτούργησε ευεργετικά για το Περιστέρι, η πιεστική άμυνα επέστρεψε και η διαφορά επανήλθε σε ασφαλές επίπεδο (48-39, 20').

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε. Ο Ηλίας Ζούρος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έπαιξαν αρκετά μεσοβδόμαδα και είδε να ανταποκρίνονται περίφημα (62-31, 15΄).

Στην τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές περίμεναν υπομονετικά την κόρνα της λήξης με τους φιλοξενούμενους απλά να ρίχνουν τη διαφορά (74-60, 35') κάτι το οποίο δεν κράτησε όμως για πολύ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ ανώτερο το Περιστέρι το οποίο είχε 67% στα δίποντα, 36% στα τρίποντα, 17 περισσότερα ριμπάουντ (45-28) και 19 περισσότερες ασίστ (27-8).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκρέι ολοκλήρωσε με 23 πόντους (7/9δ., 2/4τρ., 1/1β.), 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γόντικας εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που πήρε έχοντας 10 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλμαν και ΝτεΚόζι δε βοήθησαν σε καμία πτυχή του παιχνιδιού.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά ξεκαθάρισαν ποια ομάδα θα νικούσε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κινγκσλεϊ Μόουζες στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα 19 λάθη. Το Λαύριο τα 5/30 τρίποντα και την κακή δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62
Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr