Basket League, Λαύριο - Ρέθυμνο 86-78: Από νίκη σε νίκη

Το Λαύριο (4-2) νίκησε το Ρέθυμνο (1-5) με 86-78 και συνέχισε να εντυπωσιάζει στη φετινή του πορεία στην Basket League

λαυριο
Το Λαύριο συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα φτάνοντας στις 4 νίκες αφού επικράτησε και του Ρεθύμνου με 86-78.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης πολύ γρήγορα κατάφεραν να «χτίσουν» μία ικανοποιητική διαφορά (15-22, 9').

Οι αλλαγές του Σερέλη έδρασαν αμέσως με αποτέλεσμα το Λαύριο να ισοφαρίσει στους 27 πόντους (13'). Το Λαύριο είχε βρει ρυθμό για τα καλά και με καλάθι του Άλμαν προηγήθηκε με 39-36 (17').

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να έχουν το πόδι στο γκάζι. Η άμυνα του Λαυρίου ήταν άλυτο πρόβλημα για τους Κρητικούς οι οποίοι με κακές επιστροφές δεχόντουσαν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς (71-55, 27'). Πάντως με ένα 0-11 σερί οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν (71-66, 30').

Ο Φράνκαμπ ξεδίπλωσε την ποιότητα του σε ένα ακόμη παιχνίδι της ομάδας του και με δικές του προσπάθειες το σκορ έγινε 79-77 (38'). Οι γηπεδούχοι σε όλο αυτό το διάστημα επέμεναν σε σουτ τριών πόντων παρά τα χαμηλά ποσοστά τους. Στο τέλος πάντως βρήκαν δύο καλές άμυνες και με ψυχραιμία στις βολές πήραν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο βρήκε 21 πόντους από τη γραμμή των βολών κι έκανε μόλις 7 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΝτεΚόζι ολοκλήρωσε με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πέτρος Γερομιχαλός είχε 16 πόντους και 2 ριμπάουντ βοηθώντας αρκετά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκόρντον δεν έκανε τίποτα για τους Κρητικούς αφού στα 22 λεπτά είχε 3 πόντους με 1/3 δίποντα και 1/4 βολές.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 79-77 ο Ντέιβις έκλεψε τη μπάλα για το Λαύριο και πεσμένος βρήκε πολύ δύσκολη πάσα η οποία έφερε δύο πόντους στον Γερομιχαλό (81-77). Ακολούθησε νέα καλή άμυνα των γηπεδούχων και με 1/2 βολές «σφράγισαν» τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τη χαλάρωση στην τελευταία περίοδο. Το Ρέθυμνο τις 8/16 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-43, 71-66, 86-78

Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr