Euroleague, Βαλένθια-Ζενίτ 94-90: Ανατροπή με... τρίποντα από τους Ισπανούς

Με 55% ευστοχία εκτός... περιοχής έκλεισαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι

valencia_main
Σε τροχιά νικών παρέμεινε η Βαλένθια (3-6), που με 55% στα τρίποντα, έκανε το comeback και νίκησε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (2-7) με 94-90, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Η «ταρόνχα» ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος επέστρεψε και με οκτώ εύστοχα τρίποντα, έφτασε στη νίκη.

Στην τέταρτη σερί ήττα έφτασαν οι Ρώσοι, για τους οποίους ξεχώρισααν οι Τόμας και Ρένφο με 17 πόντους έκαστος.

Το σκορ ήταν πολύ χαμηλό στην αρχή του ματς (7-7, 7'), μέχρι που η Βαλένθια βρήκε στόχο από την περιφέρεια με τους Λόιντ και Τόμπι (15-9, 9') και... αφυπνίστηκε και η Ζενίτ, με τους Τόμας - Τρούσκιν να «εκτελούν» επίσης (15-16, 10'). Αμπάλντε και όιντ έφεραν κοντά ξανά τους Ισπανούς (29-29, 17'), αλλά Αμπρομάιτις, Κοστόβ και Τόμας έκαναν επιμέρους 2-9 στο τέλος, για το 33-38 του ημιχρόνου (20').

Πονκρασόφ, Χόλινς και Αγιόν πήγαν στο +10 (39-49, 24'), Λόιντ και Βίβες μείωσαν με τρίποντα (54-57, 28') και ο Τόμπι έκανε το 57-63 στο 30'. Τόμπι και Λαμπεϊρί ευστόχησαν από τα 6.75μ, με τον δεύτερο να ισοφαρίζει (65-65, 33'), ενώ το ίδιο έκανε δύο φορές ο Αμπάλντε κι ακόμα μία ο Βίβες, για το 78-72 (36'). Ο Ρένφο «απάντησε» δις (83-84, 38'), ο Λόιντ βρήκε ξανά στόχο (89-86, 39') και με βολές του επισφράγισε το τελικό 94-90 (40').

Δείτε τα highlights του παιχνιδιού:

Valencia Basket - Zenit St Petersburg Highlights | Turkish Airlines EuroLeague, RS Round 9

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια βρήκε στόχο από τα 6.75μ οκτώ φορές στην τελευταία περίοδο και ολοκλήρωσε το ματς με 16/29 τρίποντα.

Κλείσιμο
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Αμπάλντε (18π., 4/6τρ.) και Λόιντ (17π., 4/7τρ., 4ασ.) ξεχώρισαν για τη Βαλένθια.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Τόμπι (12π., 5ασ.), Βίβες (10π.) και Ντούμπλιεβιτς (8π., 10ρ.) προσέφεραν λύσεις.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Τρούσκιν και Πούσκοβ δεν βοήθησαν στο διάστημα που αγωνίστηκαν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τελευταία περίοδος, που η Βαλένθια αντέδρασε και βρήκε λύσεις και πόντους από τα 6.75μ, για να ανατρέψει την κατάσταση. Συνολικά, σκόραρε 37 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τα επιθετικά ριμπάουντ, η Ζενίτ τις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90.