ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

Με κεκτημένη ταχύτητα...

Το 2/2 στο πρωτάθλημα έκανε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία μετά το «κάρφωμα» επί του ΠΑΟΚ, στην Πυλαία, για την πρεμιέρα, επικράτησε με 3-1 σετ του ΟΦΗ, στο Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι», πέραν του δεύτερου σετ, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έδειξαν σε καλή αγωνιστική κατάσταση και ετοιμότητα. Και παρέμειναν στην κορυφή της Volleyleague, στο δρόμο για την κατάκτηση του 30ού τους τίτλου.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Μίχαλ Φίνγκερ με 26 πόντους και 71% στην επίθεση με 24/34 και ακολούθησαν ο Γκέργκι με 15 και ο Κουμεντάκης με 13

Στο πρώτο σετ, οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ήταν καταιγιστικοί, επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν εύκολα στο 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες έριξαν… στροφές, χάνοντας σε κάποια σημεία τη συγκέντρωσή τους. Έτσι, η ομάδα της Κρήτης το εκμεταλλεύτηκε, πήρε το σετ με 22-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 25-21, ενώ στο τέταρτο και τελευταίο, ήταν καταιγιστικοί, το πήραν με 25-15 και έφτασαν στην τελική νίκη.

Τα σετ: 3-1 σε 1.46. 25-16 (24’), 22-25 (28’), 25-21 (30’), 25-15 (24’)

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-16

2ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-21

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) Φίνγκερ 26 (24/34 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 6 (5/8 επ.,1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (3/3 επ.), Κουμεντάκης 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57%υπ.-38%αρ.), Γκέργκι 15 (11/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48%υπ.- 29%αρ.), Κοκκινάκης –λ (69%υπ.-56%αρ.) / Βουλκίδης 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάϊ 3 (3/7 επ., 75%υπ.-25%αρ.), Στιβαχτής, Ασπιώτης, Ριζόπουλος

ΟΦΗ: Ουρτάδο 2 (2/2 επ., 12%υπ.-12%αρ.), Καραμπαλί 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσούλαφιτς 15 (12/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) Στοροζίλοφ 2 (2/2 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (7/18 επ., 2 μπλοκ, 53%υπ.-43%αρ.), Τσέλιος 7 (5/6 επ., 2 άσσοι), Γκαράς –λ (46%υπ.-33%αρ.)/ Κομητούδης, Καραντζάς, Κοσκινάς, Σαρικεϊσογλου 7 (4/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33%υπ.-21%αρ.).

BetMarket 728x90