SUPER LEAGUE 1
«Καθάρισε» ο Ολυμπιακός, εδραιώνεται ο ΠΑΟ

1ος παραμένει ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ

Eurokinissi

Το πέρασμα του πρωτοπόρου Ολυμπιακού από το Ηράκλειο και η ευρεία νίκη του Παναθηναϊκού, με την οποία εδραιώνεται ψηλά στη βαθμολογία, ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στο χτεσινό πρώτο μέρος της εμβόλιμης 20ης αγωνιστικής της Super League 1.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον Ατρόμητο, παρέμεινε 4ος και πλησιάζει όλο και πιο κοντά στο στόχο της εισόδου στην πρώτη εξάδα και της συμμετοχής στα πλέι οφ. Οι «πράσινοι» έφτασαν στη σημαντική νίκη με σκόρερ τους Κουρμπέλη (4'), Σένκεφελντ (67') και Περέα (76'), ενώ συνολικά κυριάρχησαν, χάνοντας σωρεία ευκαιριών για ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Στο Ηράκλειο ο Ολυμπιακός, αν και δεν έπιασε σπουδαία απόδοση, πήρε πολύτιμη νίκη 1-0 επί του ΟΦΗ και παρέμεινε στην κορυφή. Ο αγώνας ήταν κακός ποιοτικά και κρίθηκε από γκολ του Καμαρά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Πλήγμα πάντως για τους «ερυθρόλευκους» είναι η αποβολή του Σεμέδο μετά τη λήξη του αγώνα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, εξαιτίας της οποίας χάνει το προσεχές ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Η οποία ΑΕΚ, στον Βόλο, παρότι αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα, νίκησε εύκολα τον ΝΠΣ με σκορ 3-1. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Οικονόμου (9'), Αλμπάνης (25') και Κλωναρίδης (52'), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Γκουαροτσένα στο 89'. Για την «Ενωση» έπαιξε και ο νεοαποκτηθείς Πολωνός μέσος Σιμάνσκι, ο οποίος είχε θετική παρουσία.

Συναρπαστικός αγώνας έγινε στη Λάρισα, όπου ΑΕΛ και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι Αγρινιώτες «αυτοκτόνησαν», καθώς προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ του Ντάουντα (28', 63') αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό», καθώς στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δύο εύστοχα πέναλτι του Ουαρντά (79', 86').

Κομβικό ματς στου Χαριλάου

Η 20ή αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τρεις αγώνες, ανάμεσα στους οποίους ξεχωρίζει αυτός στο «Κλεάνθης Βικελίδης» μεταξύ Αρη και Ξάνθης, με μεγάλη σημασία για τη μάχη των πλέι οφ, καθώς οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόσφατα αναμετρήθηκαν μεταξύ τους και για το Κύπελλο.

Κατά τ' άλλα, δοκιμασία στη Φθιώτιδα περιμένει τον 2ο της βαθμολογίας ΠΑΟΚ, που με στόχο τη νίκη ώστε να παραμείνει στο κατόπι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού αντιμετωπίζει την αξιόμαχη στην έδρα της Λαμία. Τέλος, ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται τον Πανιώνιο, σε ένα ματς όπου και οι δύο «καίγονται» για τους βαθμούς στην προσπάθειά τους για παραμονή στην κατηγορία.