Ιπποκράτης: Πρώτη εντός έδρας ήττα από την Καστοριά

Ιπποκράτης:  Πρώτη εντός έδρας ήττα από την Καστοριά

Rodiaki NewsRoom

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 83 ΦΟΡΕΣ

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα και την τρίτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα υπέστη ο Ιπποκράτης Kos Hotel ο οποίος έχασε 72-79 από την πολύ καλή ομάδα της Καστοριάς.

Οι Κώοι που έχαναν σε όλο το πρώτο ημίχρονο αλλά με ισχνή διαφορά, πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με 10-0 προηγήθηκαν 45-41.

Εύκολα ή δύσκολα κράτησαν το προβάδισμα όμως στην τελευταία περίοδο, χωρίς τον Χαρίση να «γεμίζει» τη ρακέτα, είχαν πρόβλημα με τα ριμπάουντ και η Καστοριά ανέλαβε τον έλεγχο του παιχνιδιού για να φτάσει στη σπουδαία νίκη.

Σημειώνεται πως πριν το τζάμπολ του αγώνα, είχαν κυκλοφορήσει ευρέως φήμες περί αποχώρησης του Σάββα Συμεωνίδη από την τεχνική ηγεσία του Ιπποκράτη, κατόπιν δικής του επιθυμίας.

Δεκάλεπτα: 19-22, 35-41(ημχρ.), 59-54, 72-79

Διαιτητές: Τσώνος, Κωνσταντινόπουλος, Γιακείμη

Ιπποκράτης Kos Hotel (Συμεωνίδης): Λάανε 24(4/7τρ.), Σκούφης 5(1), Τρύπας, Ναούμης 7(2), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 20(1τρ., 11ρ.), Χατζηνικόλας 8(2), Χαρίσης 8, Μαστόρος.

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 21(3), Πετρόπουλος 2, Μελισσαράτος 16(1), Χονδρογιάννης 2, Απιδόπουλος 3, Χρυσόπουλος 8(2), Ράπτης 2, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 11(1), Καραμανώλης 4, Τζακόπουλος, Φουρμαναβίτσιους 10(2).

Για ένα «διπλό» στη Θεσσαλονίκη μετά την Πάτρα ο Κολοσσός H Hotels Collection…