Ροδίων Άθλησις: Το… τρένο πέρασε κι από το Αίγιο

Ροδίων Άθλησις: Το… τρένο πέρασε  κι από το Αίγιο

Rodiaki NewsRoom

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 168 ΦΟΡΕΣ

Συνέχισε αλώβητο την πορεία του (0-3) έχοντας το απόλυτο των νικών

Το… τρένο συνέχισε την πορεία του που οδηγεί στην Α1 Κατηγορία βόλεϊ των Ανδρών.

Το «Ροδίων Αθλησις», αποδίδοντας καλό βόλεϊ στα σημεία που έπρεπε, κέρδισε τον ΑΟ Αιγιαλέων στο Αίγιο με 3-0 σετ και τώρα θα πρέπει να δείξει πόσο καλή ομάδα είναι, στο ντέρμπι κορυφής που περιμένει την ομάδα της πόλης μας το ερχόμενο Σαββατοκύριακο για την 6η αγωνιστική, για την οποία θα αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΟΦΗ στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Στο ματς του Αιγίου στο πρώτο σετ, οι δυο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι ο πίνακας να δείξει 16-16. Στο σημείο αυτό οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, δείχνοντας πως είναι η ομάδα που θέλει περισσότερο τη νίκη.

Έτσι το σετ τελείωσε με 19-25 για την ομάδα του «Ροδίων» που προηγήθηκε 0-1 στα σετ.
Η ροδίτικη ομάδα συνάντησε δυσκολίες στο 2ο σετ. Ήταν μάλιστα πίσω στο σκορ με 18-12 και 23-21 λίγο πριν το τέλος του. Οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση ισοφάρισαν σε 23-23 και κέρδισαν το σετ με 23-25, χάρη σε δύο άσους του Μαυροβουνιώτη.

Στο τρίτο σετ η ροδίτικη ομάδα δεν συνάντησε αντίσταση .Αποφασιστικοί οι παίκτες της ομάδας της πόλης μας, το κέρδισαν με 25-19 και τελείωσαν τον αγώνα με 3-0 σετ.
Τα σετ: 19-25, 23-25, 19-25
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ.κ. Κτενάς- Κούγιας

Οι ομάδες:
Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Γεράνιος): Βλαχοστάθης, Λιβαθηνός, Δασκαλόπουλος, Βασιλάκος, Πελεκούδας, Κοσμάς , (λ) Μιχόπουλος/Παπασταθόπουλος.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Γκολίτσης): Σαρικεϊσογλου, Ηλίας, Προδρομίδης, Μαυροβουνιώτης, Σακόγλου, Ποτολίδης, (λ) Αρβανίτης/ Παπάς, Οικονόμου, Μοσχούς.