ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE
PAOK VOLLEY GYNAIKON

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που στοχεύει ψηλά στο φετινό πρωτάθλημα δεν είχε πρόβλημα να πάρει τη νίκη. Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη κάτι που φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο του κλειστού της Ηλιούπολης. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ που την πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Ηλιούπολη. Άλλωστε η διαφορά των δύο ομάδων είναι μεγάλη όπως φάνηκε ξεκάθαρα και στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε γρήγορα γρήγορα στο 4-10 έχοντας σταθερό προβάδισμα. Οι παίκτες του Μάσεκ δεν πήραν το πόδι από το γκάζι και έφτασαν στο 7-17 και το 9-25 που ήταν το σκορ του πρώτου σετ.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο σετ. Η Ηλιούπολη φάνηκε πιο ανταγωνιστική και προηγήθηκε με 9-7 αλλά με σερί του ΠΑΟΚ (0-4) η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε για τα 9-11. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν το σερί τους και έφτασαν 12-20 κάνοντας τα πράγματα πολύ πιο εύκολα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 13-24 και κατέκτησε τελικά το δεύτερο σετ με 15-25.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ όταν και προηγήθηκε με 0-8 δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει το ματς. Οι γηπεδούχες μάζεψαν κάπως τη διαφορά (4-10) αλλά ο ΠΑΟΚ πάτησε και πάλι γκάζι φτάνοντας στο 4-16 και καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Τα σετ 0-3 (9-25, 15-25, 9-25)

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μεμετζή): Εικοσπεντίδου 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέγκρος 3 (3/16 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Μαρκάκη 1 (1/5 επ.), Σπυριδάκη 2 (1/8 επ., 1 άσσος), Πασσιά, Φωκιανού 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 25% άριστες) / Κανέλου (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Κοντούδη, Γεωργακοπούλου 3 (3/12 επ.), Παπασταύρου 1 (1/2 επ.), Σταυροπούλου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Πολυνοπούλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου 6 (1/1 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Έρτσεν 10 (9/26 επ., 1 άσσος), Κατσορόφσκα 8 (8/13 πε., 50% υπ. - 50% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Καραφουλίδου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κυπαρίσση 2 (2/3 επ.).

Ελένη Μεμετζή (ΓΣ Ηλιούπολης): «Φάνηκε η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ απέναντι σε μία νεαρή ομάδα. Έχουμε ένα σύνολο που δεν έχει πολλά παιχνίδια πάνω του. Θέλαμε να μας βγουν κάποια πράγματα για την συνέχεια, αυτό δεν έγινε αλλά έχουμε ακόμα μία εβδομάδα για να προετοιμαστούμε κόντρα στο Μαρκόπουλο».

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Περίμενα αυτή την εξέλιξη και χαίρομαι που πήραμε εύκολα τη νίκη αγωνιζόμενοι με την δεύτερη μας εξάδα. Ήταν σημαντικό να παίξουμε έτσι μετά την ήττα στην πρεμιέρα. Ξέρουμε ότι πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε στην προπόνηση για να έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας».

Ηλιούπολη - ΠΑΟΚ 0-3