• 83' Νίκος Μαρινάκης
Σκορερς
  • 12 Μπράουν Ιντέγε
  • 33' Χαβιέ Ματίγια

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη και ροή αγώνα ΟΦΗ και Αρης επιβεβαίωσαν και στην πράξη, αυτό που άπαντες περίμεναν πριν την έναρξη του σημερινού αγώνα. Ένα... ντέρμπι εξάδας που τα είχε όλα. Γκολ, ανατροπές, φάσεις, πάθος, μονομαχίες και πολλές χαμένες ευκαιρίες με τους Κρητικούς να είναι οι μεγάλοι νικητές του αγώνα με σκορ 3-1.

Ενα αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα του Γιώργου Σίμου στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (σ.σ. παίζει αργότερα η ΑΕΚ) με 22 βαθμούς.

Ο Μίχαελ Ενινγκ, ξάφνιασε με την επιλογή του να αφήσει το 4-2-3-1 των προηγούμενων αγώνων. Αντ' αυτού επέλεξε σχηματσμό 4-4-2 με τον Ιντέγε που επέστρεψε στη δράση να παίρνει θέση δίπλα στον Λάρσον. Εκτός του Νιγηριανού, στην ενδεκάδα των Κιτρίνων επέστρεψε και ο Χουλιάν Κουέστα, έπειτα από 83 ημέρες που τον κράτησαν νοκ άουτ, λόγω του προβλήματος τραυματισμού στον ώμο.

Από τη δική του πλευρά ο Γιώργος Σίμος, δεν πήγε σε ριζικές αλλαγές, παρά μόνο μία αυτή στην επίθεση με τον Βραζιλιάνο, Φιγκεϊρέδο, να παίρνει τη θέση του Μάνου που έμεινε στον πάγκο.

Ο Αρης ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι. Μόλις στο πρώτο λεπτό άγγιξε το γκολ με τον Σωτηρίου να λέει «όχι» στον Λάρσον, με τον Ιντέγε, στο 7' να σκοράρει και να επιστρέφει στα γκολ, έπειτα από αρκετές αγωνιστικές.

Μέχρι και το 15' οι Κίτρινοι ήταν εξαιρετικά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, μη επιτρέποντας στον ΟΦΗ να αναπτύξει τις αρετές του παιχνιδιού του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Κρητικοί, έμοιαζαν σαν να πάτησαν ένα... κουμπί και να αφυπνίστηκαν. Ο λογαριασμός μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, είχε 7 τελικές (9 συνολικά στο πρώτο μέρος, 16 στον αγώνα), ένα γκολ με τον Βαζ, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Κοροβέση και σωρεία ευκαιριών, με τον Κουέστα να σώζει σε πολλές περιπτώσεις την ομάδα του.

Στο 41' ο Αρης «φωνάζει» για πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπα από τον Κουτρουμπή, ενώ ο ΟΦΗ έχασε τον κορυφαίο φετινό του παίκτη, Σεμέδο, με πρόβλημα στον ώμο (σ.σ. εξάρθρωση). Τη θέση του πήρε ο Σόουζα Φερέιρα που έμελλε να γίνει ο παίκτης «κλειδί» για τους Κρητικούς και αυτό διότι στο 70' «χτύπησε» με γκολ αλά... Ιντέγε, βάζοντας μπροστά την ομάδα του, φέρνοντας τούμπα το σκορ του αγώνα.

Δύο λεπτά αργότερα η σειρά ενός άλλου Βραζιλιάνου, του Φιγκεϊρέδο, να βρει χώρο στην κόντρα επίθεση και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Κουέστα που δεν είχε απάντηση. Μάλιστα, ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι στο 76' για να πετύχει και τέταρτο γκολ.

Επί της ουσίας το δίλεπτο αυτό ξέσπασμα του ΟΦΗ έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα με τους Κρητικούς - έστω και προσωρινά - να ανεβαίνουν στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς, ενώ ο Αρης που γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από επτά παιχνίδια να μένει στους 18 και εκτός προνομιούχου εξάδας.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Πιστός στο πλάνο του ο Γιώργος Σίμος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, επαναφέροντας τον Μαρινάκη στο δεξί άκρο της άμυνας. Με τον Φιγκεϊρέδο, να ξεκινάει στην κορυφή της επίθεσης αντί του Μάνου.

• 11

Ο Μίχαελ Ενινγκ είχε προϊδεάσει για την σκέψη του να παίξει με δίδυμο στην επίθεση κάτι που επιβεβαίωσε και στην πράξη, με τους Ιντέγε και Λάρσον, να μοιράζονται τις δύο θέσεις στην κορυφή του 4-4-2. Επίσης, εκτός του Νιγηριανού, επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα μετά από σχεδόν τρεις μήνες και ο Χουλιάν Κουέστα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

71'

Η λάθος έξοδος του Κουέστα και η κακή αντίδραση της άμυνας του Άρη έδωσε στον ΟΦΗ την ευκαιρία να προηγηθεί με 2-1 με τον Σόουζα, να πετυχαίνει το γκολ της ολικής επαναφοράς των Κρητικών στο παιχνίδι.

HIGHLIGHTS

• 2’

Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Ιντέγε να περνάει τον Σωτηρίου και να τροφοδοτεί τον Λάρσον που έκανε το σουτ, αλλά ο πορτιέρε του ΟΦΗ αντέδρασε σωστά και κράτηση το μηδέν.

• 12’

Γκολ για τον Άρη! Ο Ματίγια έκανε το κόρνερ με στόχο τον Βέλεθ και ο κεντρικός αμυντικός... τσίμπησε τη μπάλα για τον Ιντέγε που από κοντά έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

• 22’

Ο Τσιλιανίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, πάτησε περιοχή αλλά ο Κουέστα βγήκε και σταμάτησε τον επιθετικό του ΟΦΗ.

• 30’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Ωραία συνεργασία του Σεμέντο με τον Κοροβέση, με τον τελευταίο να γυρίζει την μπάλα στον Βαζ που με πλασέ... νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 1-1.

• 45+2’

Καλή εκτέλεση από τον Ισπανό, με τον Βέλεθ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε την μπάλα

• 48’

Ο Βαζ έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή του Άρη, αλλά ο Κουέστα έπεσε στην γωνία του και απομάκρυνε.

• 55’

Ο Τσιλιανίδης βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα αλλά ο Ισπανός πορτιέρε του Άρη απομάκρυνε.

• 64’

Ωραία συνεργασία του Γκάμα με τον Ιντέγε, με τον Νιγηριανό να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ και τον πορτιέρε των Κρητικών να απομακρύνει.

• 71’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Ο Κουέστα έκανε κακή έξοδο σε κόρνερ των κρητικών, με την μπάλα να φτάνει στον Σακόρ και τον Σόουζα να σκοράρει σε κενή εστία.

• 73’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη μετά την εκπληκτική κάθετη πάσα του Τσιλιανίδη και πλάσαρε υποδειγματικά τον Κουέστα.

• 77’

Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κουέστα.

ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• 1

Οι δύο όψεις του Αρη μέσα στο ίδιο ημίχρονο. Μέχρι το 15' οι Κίτρινοι τα έκαναν όλα σωστά και είχαν πάρει προβάδισμα στο σκορ. Από εκείνο το λεπτό μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές έκανε 7 τελικές (9 συνολικά στα πρώτα 45 λεπτά) και δικαίως έφτασε στην ισοφάριση.

• 2

Ο σοβαρός τραυματισμός του Λισάντρο Σεμέντο, άλλαξε άρδην το σκηνικό του αγώνα. Ο MVP του ΟΦΗ στον πρώτο γύρο αποχώρησε με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να χάσουν σε ταχύτητα, ατομικές ενέργειες και... αυτοσχεδιασμό στο παιχνίδι τους. Όμως ο παίκτης που τον αντικατέστησε ο Σόουζα, ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά και έκρινε το παιχνίδι.

• 3

Η κάκιστη ημέρα που βρέθηκαν οι δύο ακραίοι μεσοεπιθετικοί του Αρη, Γκάμα και Φετφατζίδης. Αμφότεροι επί της ουσίας δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα με αποτέλεσμα οι Κίτρινοι να χάσουν πολύ από την δύναμή τους που προέρχεται από τις θέσεις των εξτρέμ.

1 ΕΙΚΟΝΑ - 1000 ΛΕΞΕΙΣ

Ποσοτικά μπορεί το «Γεντί Κουλέ» να μην γέμισε, ποιοτικά όμως έδωσε... ρέστα με ωραίες παρουσίες να κοσμούν τις κερκίδες του γηπέδου του ΟΦΗ

TA ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο MVP

98
Φερέιρα Σόουζα
Ο Φερέιρα Σόουζα ήρθε από τον πάγκο, παίρνοντας τη θέση του τραυματία Σεμέδο και εξελίχθηκε στον παίκτη κλειδί για την ομάδα του ΟΦΗ. Την καλή του παρουσία στον αγωνιστικό χώρο σφράγισε το γκολ στο 71ο λεπτό όπου έγραψε το 2-1 και το έναυσμα της νίκης στην ομάδα του.

Ο Αδύναμος Κρίκος

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Ο μεσοεπιθετικός του Άρη όταν βρεθεί σε καλή μέρα μπορεί να ταλαιπωρήσει οποιαδήποτε άμυνα. Παρόλα αυτά σήμερα δεν ήταν η μέρα του, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός και να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του ΟΦΗ. Δέχτηκε αρκετή πίεση με αποτέλεσμα να κάνει λάθη.

Ο Αφανής Ήρωας

21
Ρικάρντο Βαζ
Ο Ρικαρντο Βαζ με υποδειγματικό πλασέ, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πάσα του Κοροβέση και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τον ΟΦΗ στο 32ο λεπτό, βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι, μετά το... ψυχρό ξεκίνημα και το γκολ του Ιντέγε.

SDNA VAR

Ο Αρης «φωνάζει» για μία φάση πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπα από τον Κουτρουμπή προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Γενικώς, άλλες δύσκολες φάσεις δεν είχε το παιχνίδι για τον Γιώργο Κομίνη, που έκανε ορθή χρήση καρτών στον πειθαρχικό έλεγχο.