• 16' Ματίας Κάστρο
  • 50' Πίταρ Ντζουρίτσκοβιτς
  • 44' Ζαν Μπαριέντος

Ένας Άρης… όνειρο διέλυσε την Ξάνθη στο φινάλε της φετινής αγωνιστικής περιόδου και άφησε υποσχέσεις για την επόμενη χρονιά, με τους 15.000 και πλέον φιλάθλους του να αποθεώνουν τους «κιτρινόμαυρους».

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κυριάρχησαν σε κάθε γραμμή του γηπέδου, σε άμυνα αλλά κυρίως σε επίθεση αφού εκτός από τα γκολ, ο Άρης είχε και αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν εκπληκτικός παρά το γεγονός ότι δέχθηκε γκολ.

Ο Άρης από το πρώτο λεπτό πίεσε και έκανε ευκαιρίες, αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή η οποία κόντρα στην ροή του αγώνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Κάστρο στο 16ο λεπτό. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δεν έχασε την ψυχραιμία της και μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο διάστημα 28ο-34ο όταν και με σκόρερ τους Γιουνές και Ματέο Γκαρσία έκανε το 2-1.

Η ισοφάριση της Ξάνθης σε 2-2 στο 50ο λεπτό, μπορεί να αποσυντόνισε για λίγα λεπτά τους γηπεδούχους, αλλά με τις αλλαγές του Παντελίδη βρήκαν πάλι τον ρυθμό τους και με κορυφαίο τον Χαμζά Γιουνές έκαναν το 4-2 μέσα σε τέσσερα λεπτά και έδωσε τελός στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι θετικό στο «Κλ. Βικελίδης».Οι ποδοσφαιριστές του Παντελίδη δεν σταμάτησαν εκεί με τον πρώτο γκολ του Σιώπη να κλέβει την παράσταση και να ολοκληρώνει στον θρίαμβο του 7-2.

Ο Άρης αποζημίωσε τους φιλάθλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο και έδωσε υποσχέσεις για την νέα χρονιά, ώστε με σωστές προσθήκες στο ρόστερ να διεκδικήσει κάτι υψηλότερο.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Ο Σάββας Παντελίδης ξεκίνησε με το κλασικό του 4-2-3-1 και «κορυφή» τον Γιουνές. Πίεζε από την αρχή ψηλά στην Ξάνθη, δεν έχασε την ψυχραιμία του όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, παρά τις αρχικές ευκαιρίες των ποδοσφαιριστών του. Ο Έλληνας τεχνικός έμεινε πιστός στο πλάνο του και δικαιωθήκε με την ανατροπή. Οι αλλαγές του βοήθησαν μετά το 2-2 για την απόλυτη κυριαρχία.

• 18

Ο Μίλαν Ράσταβατς επέλεξε κι αυτός με την σειρά του 4-2-3-1, θέλοντας να… χτυπήσει στην αντεπίθεση γνωρίζοντας ότι ο Άρης θα πιέσει από την αρχή του αγώνα. Όταν η ομάδα της Ξάνθης προηγήθηκε, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην αυξανόμενη πίεση των γηπεδούχων ακόμα και όταν έγινε το 2-2. Παρά τθς αλλαγές του η Ξάνθη ουσιαστικά κατέρρευσε μετά το 3-2.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+3

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρηση και ο Μανώλης Σιώπης ανέλαβε την εκτέλεση του, με τον Έλληνα μέσο να ευστοχεί και να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της καριέρας του μετά 167 εμφανίσεις.

HIGHLIGHTS

• 9’

Καλή στιγμή για τον Άρη ο Ματέο Γκαρσία «πάτησε» περιοχή μετά από γύρισμα του Κόρχουτ και με πλασέ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

• 14’

Πέναλτι για την Ξάνθη ο Μπαριέντος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε περιοχή και στην συνέχεια ανατράπηκε από τον Ρόουζ.

• 15’

ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! ο Κάστρο ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε νωρίτερα ο Μπαριέντος και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

• 22’

Ο Ντιγκινί με ωραία με ενέργεια πάτησε περιοχή, βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

• 27’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Γκαρσία κέρδισε πέναλτι από τον Μπαξεβανίδη, με τον Σιώπη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει. Ο Γιουνές πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

• 34’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Δεληζήσης με κεφαλιά πάσα τροφοδότησε τον Ματέο Γκαρσία και αυτός με κοντινό πλασέ «νίκησε» τον Ζίβκοβιτς και έδωσε το προβάδισμα στον Άρη.

• 50’

ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! Ο Σιλά με ωραία ενέργεια από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον Ντουρίτσκοβιτς, με τον Σέρβο να πλασάρει και να κάνει το 2-2.

• 60’

Ο Μαρτίνες λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος πορτιέρε απομάκρυνε το πλασέ του Αργεντινού.

• 69’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Άρης παίρνει και πάλι το προβάδισμα με τους Γιουνές και Ντιγκινί να συνεργάζονται άψογα και τον Γάλλο να κάνει το 3-2

• 74’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Άρης βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γιουνές να βρίσκει με ωραία κάθετη πάσα τον Κόρχουτ και αυτός από κοντά πετυχαίνει το 4-2.

• 79’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Εξαιρετικό κατέβασμα του Χαβιέ Ματίγια για τον Ντιγκινί με τον Γάλλο να σουτάρει αμέσως και να πετυχαίνει το 5-2 για την ομάδα του.

• 82’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ντιγκινί τσιμπάει με ωραίο τρόπο τη μπάλα για τον Ματέο Γκαρσία και αυτός από κοντά πετυχαίνει το 6-2 για την ομάδα του .

• 93’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Άρης κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Μανώλη Σιώπη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της καριέρας του.

ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• 1

Η Ξάνθη προηγήθηκε κόντρα στην ροή του αγώνα, αφού ο Άρης είχε τις ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το 0-1 διατήρησαν την πειθαρχία τους στο αγωνιστικό πλάνο και κατάφεραν μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (28ο-34ο) να κάνουν την ανατροπή και με Γιουνές και Γκαρσία, να προηγηθούν με 2-1, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

• 2

Η Ξάνθη ισοφάρισε σε 2-2 και για το επόμενο πεντάλεπτο έδειξε ότι μπορεί να κάνει… ζημιά στον Άρη που έδειξε αποσυντονισμένος. Αλλά οι αλλαγές του Παντελίδη, κυρίως η είσοδος του Μαρτίνεθ, βοήθησαν τους «κιτρινόμαυρους» να διατηρήσουν πειθαρχία και μέσα σε ένα δεκάλεπτο να διαλύσουν τον αντίπαλο τους, προηγούμενοι με 7-2 με κορυφαίους την τριπλέτα Ματέο Γκαρσία, Ντιγκινί και Χαμζά Γιουνές.

• 3

Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς μπορεί να δέχθηκε εφτά γκολ αλλά ήταν ο παίκτης ο οποίος διαμόρφωσε με τις αποκρούσεις του το τελικό αποτέλεσμα. Και αυτό γιατί ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έκανε σημαντικές απουκρούσεις στο πρώτο και στο δεύτερο μέρος, κρατώντας αρκετά χαμηλά το σκορ για την ομάδα του, με τους αμυντικούς του να τον εκθέτουν αρκετές φορές στον αγώνα, κυρίως στο τελευταίο 15λέπτο.

1 ΕΙΚΟΝΑ - 1000 ΛΕΞΕΙΣ

Ο Άρης γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του στην Ευρώπη. Οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη πέτυχαν εφτά τέρματα απέναντι στην Ξάνθη, δίνοντας ιδιαίτερη χαρά στους μικρούς φίλους της ομάδας.

TA ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο MVP

11
Ματέο Γκαρσία
Ο Αργεντινός αποτέλεσε τον πιο επικίνδυνο ποδοσφαιριστή του Άρη καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κέρδισε το πέναλτι για τους «κιτρινόμαυρους» που έφερε την γρήγορη ισοφάριση, ενώ στη συνέχεια έγινε σκόρερ δύο τερμάτων. Ο 21χρονος με τις ενέργειες αποτέλεσε «πονοκέφαλο» για την άμυνα της Ξάνθης που δυσκολευόταν να τον αντιμετωπίσει.

Ο Αδύναμος Κρίκος

4
Ντίνις Αλμέιδα
Αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Γιουνές με τον επιθετικό του Άρη να βρίσκει συνεχώς τρόπο να επιτεθεί. Οι μαζικές επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» φάνηκε να αποσυντονίζουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τους ποδοσφαιριστές της Ξάνθης να κάνουν εύκολα λάθη.

Ο Αφανής Ήρωας

21
Χαμζά Γιουνές
Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το ριμπάουντ από την επέμβαση του Ζίβκοβιτς, ισοφαρίζοντας γρήγορα για την ομάδα του. Με τις τοποθετήσεις κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικά προβλήματα στους κεντρικούς αμυντικούς της Ξάνθη, ενώ είχε και δύο ασίστ στο παιχνίδι.

SDNA VAR

Ο διαιτητής Γιώργος Τάσης από τον Σύνδεσμο Ηπείρου μπορεί στο δεύτερο μέρος να ήταν απλός παρατηρητής όπως και οι βοηθοί του Αντώνης Καρατζίκας από τον Σύνδεσμο Αθηνών και Νίκος Πάγκαλος από τον Σύνδεσμο Λασιθίου, αλλά στο πρώτο έκανε λάθη. Αρχικά ήταν αυστηρός στο πέναλτι που έδωσε στον Ματέο Γκαρσία και από το οποίο προήλθε το 1-1 του Άρη, ενώ δεν καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Φετφατζίδη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με το σκορ στο 2-1.

BEST COMMENTS ON THE WEB

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ

READ MORE

Καλύτερος παίκτης του Φεβρουαρίου ο Πόνσε: «Με τον δικό μας ρυθμό να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα» (vid)