Sports Football Cyprus Νίκες για Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ, Παφιακό και Αναγέννηση!

Νίκες για Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ, Παφιακό και Αναγέννηση!

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-18,25-22, 25-18)

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το προσφυγικό ντέρμπι N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα  - ΑΕ Καραβά στην κοινή έδρα των δυο ομάδων στην προσφυγιά το «Σπύρος Κυπριανού» στη Λεμεσό. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 3-0 σετ και βρίσκεται στην 4η θέση. Η ΑΕ Καραβά ήταν αρκετά ανταγωνιστική, αλλά έχασε για 7η φορά.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα επέβαλε τον ρυθμό της στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 20-12 στο προσφυγικό ντέρμπι. Χωρίς να δυσκολευτούν οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 25-18 και έγραψαν το 1-0 σε 26’.

Η ΑΕ Καραβά έκανε δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στη πρωτοπορία 05-07.Η αντίδραση της ομάδας του Guliberti ήταν μάλλον άμεση και ανέτρεψε τα αρνητικά δεδομένα – 13-09. Ωστόσο, το σετ διατήρησε το ενδιαφέρον του αφού η ομάδα του Molchanov ήταν κοντά στο σκορ 18-14. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν σωστά το σετ και αφού ξέφυγαν και άλλο 22-17   επιβλήθηκαν 25-22 σε 28’ για να διαμορφωθεί το 2-0 σετ.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλή και στο τρίτο σετ, έτσι προηγείτο σταθερά, έστω και εάν η ΑΕ Καραβά ήθελε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ. Γενικά, το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία έφθασαν στο 22-18 και τελικά κέρδισαν 25-18 σε 27’ και τον αγώνα με 3-0 σετ σε 82’

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Τ. GULIBERTI):Dulchev, Σιαπάνης, Βrook, Χρυσοστόμου, Guzman – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Ιωάννου. – Αλλαγές: Πασπαδημητρίου, Βαρνάβα,Σίσκου

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(MOLCHANOV): Παναγιωτίδης, Χριστοφή, Ramma, Φιλοκράτους, Rodolfo, Kaminski – Λίμπερο: Μιλτιάδους. – Αλλαγές: Π. Μιλτιάδους.

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. 3-0 (25-21, 25-16, 25-15)

Την τρίτη του νίκη πέτυχε την Παρασκευή για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κστηγορίας Ανδρών τελευταίας του Α Γύρου το ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν στο «Λευκόθεο» με 3-0 την Yπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. και βλέπει με αισιοδοξία τον Β Γύρο που θα κτυπήσει ρέστα για την τετράδα. Οι «βυσσινί» προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν και δέχθηκαν την 6η τους ήττα.

Η Yπεραγορά Κόκκινος E.N.Π. μπήκε αποφασιστικά στο πρώτο σετ και είχε ελαφρύ προβάδισμα στι σκορ. Η ομάδα του Λάϊου βρήκε τον τρόπο να πάρει τον έλεγχο και στα μέσα του σετ ξέφυγε 19-15. Οι «γαλαζοκίτρινοι» παίζοντας με άνεση πλέον κέρδισαν 25-21 σε 32’ παίρνοντας το  σετ.

Το ΑΠΟΕΛ έλεγξε το δεύτερο σετ και ξέφυγε πέντε πόντους 09-04. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν 14 -09. Το σετ δεν είχε διακυμάνσεις με το ΑΠΟΕΛ να διατηρείται στην πρωτοπορία 18-12 με αποτέλεσμα να κερδίσει 25-16 σε 25’ για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. ήθελε να φανεί ανταγωνιστική. Εν μέρει το πέτυχε αφού δεν άφησε το ΑΠΟΕΛ να ξεφύγει 11-08. Ένα σερί όμως 06-03 για την ομάδα του Λάϊου έφερε το σκορ στο 18-11. Το ΑΠΟΕΛ πήρε τελικά το σετ με 25- 15 και τον αγώνα 3-0 σε 81 ‘.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΙΟΣ):Κασαμπαλής, Juarez, Ευσταθίου, Χρυσοστόμου, Vilickovic, Γεωργίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Αβερκίου

Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Milkov, Παπανδρέου, Στέκας,Stevovic,  Nascimento, Γιάγκος – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Χαραλάμπους.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-1 (20-25, 26-24, 25-15, 25-19)

Μόνος πρώτος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών είναι από την Παρασκευή και με το τέλος του Α Γύρου ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου κέρδισε στο «Αφροδίτη» την Ανόρθωση με 3-1 μετά από ένα αγώνα 114’ με σασπένς και ανατροπή. Η Ανόρθωση που έμεινε τρεις πόντους πίσω από την κορυφή προηγήθηκε πάλεψε με νύχια και με δόντια το δεύτερο σετ, αλλά όταν το έχασε επηρεάστηκε ψυχολογικά και ο Green Air Παφιακός κέρδισε με άνεση το τρίτο και τέταρτο σετ.

Μετά το αρχικά στάδια όπου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ η Ανόρθωση έδειξε να έχει καλύτερα τελειώματα και προηγήθηκε 10-14 στο πρώτο σετ. Στην εξάδα του Green Air Παφιακού ήταν ο ναποκτηθείς Κουβανός A. Miranda. Η Ανόρθωση ήταν εξαιρετική και το κοντέρ έφθασε στο +5 18-23 για να κερδίσει σε 29’ 20-25 και να προηγηθεί 0-1 σετ.

Με το βάρος του 0-1 ο Green Air Παφιακός θέλησε να μπει δυνατά και προηγήθηκε 06-04 στο ντέρμπι. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου σταδιακά αύξησε και άλλο τη διαφορά 12-07 δείχνοντας να αλλάζει τα δεδομένα. Η Ανόρθωση ήταν ξανά παρούσα και μείωσε 14-13. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε τα πάνω της και ισοφάρισε 17-17. Στα τελικά στάδια του σετ ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 20-18. Η Ανόρθωση δεν τα παρατούσε ποτέ και ισοφάρισε 23-23 σε ένα μεγάλο σετ. Ο Green Air Παφιακός κέρδισε στους έξτρα πόντους 26-24 σε 34’ και ισοφάρισε 1-1.

Η νίκη στο δεύτερο σετ βοήθησε τον Green Air Παφιακό που έλεγχε το τρίτο σετ 09-04. Οι Παφίτες συνέχισαν να υπερέχουν και προηγήθηκαν 14-09 για να κερδίσει με άνεση 25-15 σε 24’ και να ανατρέψει το σκορ 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Πάφου ήταν ξανά πολύ καλή και προηγήθηκε 14-05 ελέγχοντας πλήρως το σετ. Ο Green Air Παφιακός διατήρησε το στάτους των οκτώ πόντων 18-10. Η Ανόρθωση έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε 19-14. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου έφθασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ και της νίκης όταν το ταμπλό του «Αφροδίτη» 23-17 για να κερδίσει το ντέρμπι με 25-19 σε 26’ εξασφαλίζοντας την σπουδαία νίκη.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ANT. KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Οικονομίδης, Verissimo, Caetano, Miranda,Knezevic – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομμάτης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Haapakoski, Torres, Στρουγκάρεβιτς, Σαββίδης, Romanuti , Δημητρίου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Κοντός, Χριστοφόρου.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.- ΟΜΟΝΟΙΑ 3-2 (25-22, 25-14, 17-25, 23-25, 15-10)

Η παρουσία του νεαποκτηθέντα Nikita Shvalev έδωσε άλλη δυναμική στην Αναγέννηση Δερύνειας που την Παρασκευή στο φινάλε του Α’ Γύρου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε την σούπερ πρωταθλήτρια 2019 Ομόνοια με 3-2 σετ. Το παιχνίδι διάρκειας 142’ πρόσφερε τα πάντα με την Αναγέννηση να προηγείται 2-0 και την Ομόνοια να ισοφαρίζει 2-2. Στο πέμπτο σετ η Αναγέννηση είχε τα ηνία κερδίζοντας το σημαντικό δίποντο. Οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα που δέχθηκαν τη δεύτερη ήττα τους μαστίζονται από τραυματισμούς, ενώ ο Νικόλας Ελευθερίου δεν μπορούσε να βοηθήσει καθόλου.

H Aναγέννηση με τον νεαποκτηθέντα Ρώσο N. Shvalev στην εξάδα ξάφνιασε την Ομόνοια και προηγήθηκε 10-06. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και μείωσε 16-13. Ο αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον με την Αναγέννηση να έχει το πάνω χέρι αλλά την Ομόνοια να ισοφαρίζει 22-22. Η Αναγέννηση πήρε ξανά τον έλεγχο και κέρδισε το σετ 25-22 σε 30’.

Η ομάδα της Δερύνειας μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο σετ και το ταμπλό του Γηπέδου της ακριτικής κωμόπολης έδειξε 07-05 για την ομάδα με τον «πράσινο ήλιο». Η Αναγέννηση ήταν εντυπωσιακή και με σερί 07-00 βρέθηκε στο +9 14-05 αναγκάζοντας τον Σάββα Σάββα να καλέσει επειγόντως τάϊμ – άουτ. Η Ομόνοια επιχείρησε να δώσει άλλο ρυθμό στον αγώνα μειώνοντας 16-10 σαν ένα μικρό πρώτο δείγμα αντίδρασης. Η Αναγέννηση όμως είχε πάρα πολλές λύσεις ξέφυγε 24-14 για να κερδίσει 25-14 σε 24’ να προηγηθεί 2-0 σετ και να βάλει αφόρητη πίεση στο μεγάλο της αντίπαλο.

Η Ομόνοια δεν είχε άλλη επιλογή. Για να μείνει στον αγώνα έπρεπε να πάρει το τρίτο σετ. Ωστόσο, η Αναγέννηση δεν είχε σκοπό να την αφήσει γι’αυτό προηγήθηκε 05-02 με την Ομόνοια να δείχνει «σφιγμό» και να προηγείται 10-11. Με την πάροδο του χρόνου η Ομόνοια έπαιξε σαν Ομόνοια και εξασφάλισε σημαντική διαφορά 15-20. Οι «πράσινοι» κέρδισαν 17-25 σε 24’ και έμειναν ζωντανοί μειώνοντας σε 1-2.

Πολύ καλό ήταν το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν. Η Ομόνοια με την εμπειρία της προηγήθηκε 16-20 δείχνοντας να επιστρέφει για τα καλά και να είναι κοντά στην ισοφάριση του αγώνα. Οι «τριφυλλοφόροι» έφθασαν πολύ κοντά στο 2-2 με  την Αναγέννηση να επιχειρεί μια τελευταία προσπάθεια για τη νίκη και το τρίποντο αφού δεν τα παράτησε ποτέ.  Η Ομόνοια κέρδισε ένα εξαιρετικό σετ διάρκειας 32’ 23-25 και οδήγησε τον αγώνα στο τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ η Αναγέννηση παρά την ισοφάριση που δέχθηκε, μπήκε πάρα πολύ καλά και ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Μέλκα προηγήθηκε 10-06, ενώ το 12-07 έστειλε τους παίκτες του Σάββα Σάββα στον πάγκο για τελευταίες οδηγίες για να διατηρηθούν οι ελπίδες νίκης.   Η Ομόνοια έκανε την αντεπίθεσή της πήρε δυο πόντους 14-10 που άγχωσαν τον κ. Μέλκα που κάλεσε το δικό του τάϊμ – άουτ και η ομάδα του πήρε το χρυσό πόντο που ήθελε 15-10 μαζί με  τη σπουδαία νίκη έστω με 3-2 σε 32’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ):Garchet, Tondorovic, Fellahoglu, Τόφια, Αποστόλου, Shvalev – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ιακώβου.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Α. Πετρακκίδης, Ruiz, Σ. Πετρακκίδης, Reinaldo, Αlves, Aλεξίου – Λίμπερο:Πλατρίτης – Αλλαγές: Προδρόμου.

Από την ΚΟΠΕ

SIGMALIVE
Τελευταία Νέα
Powered by
Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη βόμβας έξω από νυχτερινό κέντρο στον... ΠτΔ: Η διζωνική, δικοινοτική ομοσπονδία η μοναδική βάση λύσης Επιτυχημένη Ιατρική Ημερίδα για την Παχυσαρκία Τατάρ: Αναγκαία η εξεύρεση πόρων για την «επιτροπή ακίνητης περιουσίας TELETHON και Κεραυνός Στροβόλου ενώνουν δυνάμεις Δέσπω Φάττα:Η 1η γυναίκα από Κύπρο που εκλέγεται στην Ευρ. Ακαδημία... Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το νέο προορισμό της Λεμεσού 22ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογραφικές Μέρες Κύπρος 2024 12 - 20 Απριλίου... Αυτό ήταν το πρώτο Ταχυδρομείο στην Κύπρο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ) 24η Ετήσια Έκθεση Καριέρας και Πρακτικής Άσκησης Αυξημένο ενδιαφέρον για ακτοπλοϊκή σύνδεση-Πόσες κρατήσεις έγιναν την 1η... Αφγανιστάν: Ανεστάλη η λειτουργία δύο τηλεοπτικών σταθμών Reuters: Η ελληνική οικονομία εκτινάσσεται μετά από μία επώδυνη δεκαετία Αυστραλία: Το εμπορικό κέντρο ξανανοίγει πέντε ημέρες μετά την επίθεση Altamira Real Estate: Οκτώ κενά κτήρια σε τιμές ευκαιρίας Το κινεζικό ΥΠΕΞ χαιρετίζει την επικείμενη επίσκεψη Μπλίνκεν στην Κίνα Η στρατιωτική βοήθεια προς την Ουκρανία, κυρίαρχο θέμα στην σύνοδο της G7 Στο κόκκινο η Λευκωσία λόγω της σκόνης – Πότε υποχωρεί το φαινόμενο Φωτοβολταϊκά για όλους:Υποβλήθηκαν 5.100 αιτήσεις - Υπάρχει χώρος και... Η Χεζμπολάχ ανακοίνωσε τον θάνατο δύο μαχητών της σε ισραηλινές επιδρομές Στεφάνου σε Άραβες πρέσβεις: Θετική για την ευρύτερη περιοχή η λύση... ΥΠΟΙΚ: «Ανέκδοτο» ότι οι συντάξεις έχουν αντικατασταθεί με φιλοδώρημα «Ταραχή» στην Άγκυρα και στον Τύπο από τα θαλάσσια πάρκα Διευκρινίσεις Δήμου Λεμεσού μετά την κατάρρευση μέρους οροφής κτηρίου Οι εισηγήσεις του ΔΗΣΥ για στήριξη μεσαίας τάξης σε φορολογία και ενέργεια Αυξήσεις-φωτιά: Θα συνεχιστεί η άνοδος της τιμής σε βενζίνη και πετρέλαιο; Η Τεχεράνη διαβεβαίωσε τις ΗΠΑ ότι δεν επιδιώκει εξάπλωση έντασης με Ισραήλ Η «ανθρωπογενής» κλιματική αλλαγή προκάλεσε τον φονικό καύσωνα στο Σαχέλ Microsoft: Ξεκίνησε η ρωσική εκστρατεία παραπληροφόρησης με στόχο εκλογές... Ουκρανία: Ένας νεκρός από ρωσικούς βομβαρδισμούς ΠτΔ για συμπεράσματα Συνόδου Κορυφής: Στείλαμε ένα θετικό μήνυμα στην... Χασίπογλου: Παράδειγμα για το ψευδοκράτος η ένταξη του Κοσσόβου στο ΣτΕ ΥΠΟΙΚ: Πολύ θετική εξέλιξη η μείωση του χρέους εν μέσω γεωπολιτικών... Κυκλοφόρησαν οι νέοι κατάλογοι διακοπών της Let’s Go Tours by Amathus Τιμητική βράβευση της εταιρίας Α.ΓΣΑΒΒΑ ΛΤΔ Ορίστηκαν ημερομηνίες έως τον Αύγουστο για τη δίκη του Κενάν Αγιάζ Αρχή Λιμένων: Εκστρατεία ελέγχου και ενημέρωσης για ασφάλιση φορτίου... ΑΒC: Εγκράτεια από Ισραήλ ζητούν οι ΗΠΑ με αντάλλαγμα την επιχείρηση στη... Γερμανία: Συνελήφθησαν δύο Γερμανορώσοι για κατασκοπεία υπέρ της Ρωσίας Οδεύουμε προς τον Τρίτο Παγκόσμιο Πόλεμο; - Εκτιμήσεις αναλυτών Έκκληση προς Βαφεάδη από ΕΒΕ Πάφου για ολοκλήρωση δρόμου Πάφου-Πόλης Πνίγεται στη σκόνη η Κύπρος - Δείτε τις πρωινές μετρήσεις ανά το παγκύπριο Την Κυριακή ο «Γύρος της Πάφου» με ενημέρωση για έργα πολιτικής συνοχής... ΒΙΝΤΕΟ: Οι εναερίτες της ΑΗΚ εν ώρα καθήκοντος-«Αυτοί που μας φροντίζουν... Με διαδρομές ενθουσιασμού ο απολογισμός για τον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού Το νέο έργο της Giovani Homes στο Παραλίμνι Κίνα-ΗΠΑ: Η διμερής οικονομική ομάδα εργασίας συναντήθηκε στην Ουάσινγκτον Ημερίδα με θέμα πολυτροπική κινητικότητα στην πόλη της Λάρνακας Δύο καραμπόλες με 11 συνολικά οχήματα στο highway - 4 πρόσωπα στο... Ευρωεκλογές: Η ΕΕ αναζητεί τρόπους αντιμετώπισης της ανάμιξης της Ρωσίας
Conference League: Μαγική βραδιά, στους «4» ο Ολυμπιακός με ήρωα Τζολάκη Europa League: Πέρασαν Ρόμα, Αταλάντα και Λεβερκούζεν Conference League: Η Κλαμπ Μπριζ έσβησε το όνειρο του ΠΑΟΚ Conference League: Τελικά αποτελέσματα Αυτή είναι η νέα εμφάνιση της Εθνικής Ελλάδας Με τη φόρα του «Στέλιος Κυριακίδης» Super League: Sold out ο αγώνας της Κυριακής Conference League: Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έστειλε την Άστον Βίλα στα ημιτελικά Θα τους… τρώει αυτό το «αν»! Conference League: Η Φιορεντίνα «καθάρισε» στην παράταση την Πλζεν Αποκάλυψαν τον μεγαλύτερο καλοκαιρινό μεταγραφικό στόχο της Μάντσεστερ Σίτι «Δεν υπάρχουν λόγια, δεν ήταν η βραδιά μας» Τρομερό βίντεο με drone από την εισβολή των οπαδών της Πόρτσμουθ μετά την... Επίσημο για Σατσιά Από μακριά και… προκριμένοι! Στους «8» ο Τσιτσιπάς Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός / Asprakis Kids FA Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ Ήττα για την Εθνική Παίδων στο φιλικό Με δύο εκπλήξεις η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ με Μπριζ
Ο Παπανώτας δε θα είναι τελικά υποψήφιος ευρωβουλευτής με τον ΣΥΡΙΖΑ H Megan Fox χωρίς μακιγιάζ είναι κουκλάρα αλλά... αγνώριστη [εικόνα] Η Σάττι συνάντησε τον Ισπανό YouTuber που την έχει... αποθεώσει H Κατερίνα Λιόλιου έκανε ένα λαμπερό πάρτι για τα 30α γενέθλιά της [βίντεο] 90s revival: Η Δούκισσα Νομικού υιοθέτησε το απόλυτο trend της χρονιάς My Style Rocks: Το σημερινό Gala έχει... παλιές γνώριμες και θέμα "Αρχαία... Τα 12 σημάδια που προδίδουν αν ένας μπαρμπέρης είναι καλός ή όχι O Γιάννης Ξανθόπουλος ανέβασε στο Instagram το πρώτο βίντεο μετά το τροχαίο Τέλος στη συνεργασία της Μενεγάκη με το MEGA - Σταματά η εκπομπή "Ελένη" Ο Δημήτρης Παπανώτας δίνει εξηγήσεις για τις δηλώσεις που προκάλεσαν σάλο Πένθος για το Νότη Σφακιανάκη - Πέθανε ένας καλός φίλος και συνεργάτης H Αντωνά έκανε μια ανάρτηση όλο... νόημα με πιθανό αποδέκτη τον πρώην της