• club
Στην κορυφή η Ίντερ!
01/12/2019 18:01

«Grazie» Γιούβε!
Η Ίντερ «γκρέμισε» τη «Γηραιά Κυρία» (2-2 με Σασουόλο) από την κορυφή, επικρατώντας 2-1 της αξιόμαχης, Σπαλ, στο Μιλάνο με MVP τον Λαουτάρο, που πέτυχε και τα δύο γκολ της. Στο +1 από τη… μόνιμη πρωταθλήτρια οι «νερατζούρι», ενώ στο -6 και στην τρίτη θέση είναι η Λάτσιο, που νίκησε με 3-0 την Ουντινέζε, με δύο πέναλτι. Πέρασε με 1-0 από την έδρα της Πάρμα η Μίλαν για την πρώτη της νίκη μετά από έναν μήνα.
Έχοντας μπει με φόρα στο γήπεδο μετά τα καλά μαντάτα που προέκυψαν από το Τορίνο, έβαλε από το πρώτο μέρος γερές βάσεις για το «τρίποντο». Ο Μπρόζοβιτς μοίρασε για τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 16’ και ο Αργεντινός «killer» έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπερίσα και συρτό-γλυκό σουτ. Στο 41’ ο Καντρέβα σέρβιρε για το κεφάλι του Λατίνου φορ, που με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Αλβανό πορτιέρε.
Οι «νερατζούρι» είχε, λοιπόν, τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο παρουσίασε… ασθένειες του πρόσφατου παρελθόντος και έδωσε δικαιώματα. Ο Βαλότι χόρεψε την αντίπαλη άμυνα στο 50’ και νίκησε τον Χαντάνοβιτς, βάζοντας ξανά στο κόλπο τους φιλοξενούμενους, που άγχωσαν την ομάδα του Κόντε. Αφού και ο Κούρτιτς αστόχησε στο 90+2’ και τέλος καλό, όλα καλά για την πρωτοπόρο -πλέον- της Serie A.
Ο… αέρας της Λάτσιο των πέντε σερί νικών παρέσυρε και την Ουντινέζε, που ηττήθηκε με 3-0 στη Ρώμη, με την ομάδα του Ιντσάγκι να πλησιάζει στους 6 βαθμούς από την κορυφή. Ο Ιμόμπιλε με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από πάσα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς άνοιξε το σκορ στο 9’. Ο διεθνής φορ σκόραρε με πέναλτι στο 36’ και ο Αλμπέρτο με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις.