LIVE: ΑΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 1-2 (Χορηγός η Bet on Alfa)
11/01/2020 17:01

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΛ και της Νέας Σαλαμίνας για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.
Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 3 και ραδιοφωνική από Super Sport FM 104.0.
ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
85′ 1-2 Πρόλαβε τον Βοζίνια στην έξοδο ο Σίμπσον μετά από εκτέλεση φάουλ του Κορέια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή ο σκόρερ της Νέας Σαλαμίνας ήταν σε θέση οφ σάιντ και κακώς δεν υποδείχτηκε από τον βοηθό διαιτητή Πάμπο Χαραλάμπους.

77′ Σωτήρια απόκροση του Ράσο σε κόρνερ προ τους Κίνγκσλεϊ που ήταν σε πολύ καλή θέση.

76′ Απέκρουσε το πέναλτι του Χουράδο ο Κίσσας, πέφτωντας στη δεξιά του γωνία.

75′ Κέρδισε πέναλτι η ΑΕΛ σε ανατροπή του Χουράδο από τον Σέζαρ.

67′ ΓΚΟΛ 1-1 Κεφαλιά από τον Αντρέ Τεσέιρα μετά από κόιρνερ του Αβραάμ και η ΑΕΛ ισοφαρίζει το ματς.

67′ Νέα απόκρουση του Κίσσα σε κόρνερ σε σουτ του Αβραάμ.

66΄Εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ του Κίσσα σε σουτ του Αγκάνοβιτς.

60′ Κεφαλιά του Λαμπό σε φάουλ του Μαριάνοβιτς, η μπάλα έφυγε έξω.

58′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η ΑΕΛ λόγω αποβολής του Ζντραβκόφσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ελουντού που προσπαθούσε να μπει στην περιοχή της ΑΕΛ.

57′ Ο Λαμπό με εξαιρετική άμυνα ανέκοψε τον Αβραάμ που έμπεινε επικίνδυνα από αριστερά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας.

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Με το γκολ του Κίνγκσλεϊ, είναι μπροστά στο σκορ η Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο, αποτέλεσμα που αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι που προηγήθηκαν στο σκορ και κατάφεραν να εξουδετερώσουν τον αντίπαλο. Θα μπορούσε μάλιστα η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη να είχε μεγαλύτερο προβάδισμα αφού έχασε καλές ευκαιρίες.

43΄Δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαριάνοβιτς και νέα χαμένη ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας.

42′ Μεγάλη απόκρουση του Βοζίνια σε δυνατό σουτ του Σίμπσον.

28′ Ο Ζντρανκόφσκι βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής και ζήτησε πέναλτι. Σωστά ο Βασίλης Δημητρίου του έδειξε κίτρινη κάρτα, αφού έπεσε χωρίς να υπάρχει παράβαση.

12′ Έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας, σε σουτ του Αβραάμ.

11′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Κίνγκσλεϊ άνοιξε το σκορ η Νέα Σαλαμίνα, με σουτ μετά από απόκρουση του Βοζίνια σε σουτ του Σίμπσον.

9′ Σουτ του Αγκάνοβιτς μετά από κόρνερ του Αβραάμ, η μπάλα έφυγε έξω.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεξέϊρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ (82′ Παντελή), Ζντραβκόφσκι, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (63′ Αντάμοβιτς), Χουράδο, Ράσο, Κυριάκου.
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου, Δ. Αβραάμ, Παντελή, Καψός, Ν. Τεσλειρα, Φραντζής.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σέζαρ, Μαριάνοβιτς (63′ Νουρ), Σίμπσον, Ρομάν (73′ Σιαθάς), Λαμπό, Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ.
Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Νουρ, Μαουρίσιο, Παναγή, Σιαθάς, Τισντέλ, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασίλης Δημητρίου (Χαράλαμπος Χαραλάμπους – Μιχάλης Μαρίνου), 4ος: Ροβέρτος Κώστα, Παρ.: Μιχάλης