STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Basket League: Σώθηκε το Ρέθυμνο, "πικρή" νίκη για το Λαύριο

Το Ρέθυμνο νίκησε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο (87-81) και παρέμεινε στην Basket League, ρίχνοντας στην Α2 το Λαύριο, παρά τη νίκη επί του Ήφαιστου (96-76).

Τα πάνω κάτω έφερε στην Basket League η απόφαση του Παναθηναϊκού να μην προσέλθει στο ματς με την Κύμη, χάνοντας το παιχνίδι στα χαρτιά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αφενός να σωθεί η ομάδα της Εύβοιας, αφετέρου να... φαγωθούν το Ρέθυμνο και το Λαύριο για την αποφυγή της δεύτερης θέσης που οδηγεί στην Α2. Εν τέλει κέρδισαν και οι δύο τους αγώνες τους. Στο τέλος όμως η ομάδα που πανηγύρισε ήταν το Ρέθυμνο, το οποίο νίκησε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και παρέμεινε στην κατηγορία. Το Λαύριο, από την άλλη, ναι μεν διέλυσε τον Ήφαιστο 96-76, ωστόσο υποβιβάστηκε στην Α2.

ΑΡΗΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS

Οι δύο παίκτες που οδήγησαν το Ρέθυμνο στην ανατροπή των τελευταίων αγωνιστικών, ήταν αυτοί που έσωσαν και στο τέλος την παρτίδα. Ο Στιβ Μπαρτ έβαλε 32 πόντους, ο Άντονι Χίκι πρόσθεσε άλλους 20 και το Ρέθυμνο νίκησε τον Άρη 87-81 στο Αλεξάνδρειο, κάνοντας την διαφορά στο ματς στην τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισε με επιμέρους σκορ 16-27. Οι "κίτρινοι" είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ποτέ όμως με μεγαλύτερη διαφορά από οκτώ πόντους (10-2 στο 3').

Η κρητική ομάδα ισορρόπησε πολύ γρήγορα το παιχνίδι (παρότι έχασε από νωρίς τον Μπάντερ με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ), έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (16-17) και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης πήρε τον έλεγχο, βασιζόμενη στην ευστοχία της από μακρινή απόσταση (12/27 τρίποντα) και φυσικά στους δύο Αμερικανούς γκαρντ. Το Ρέθυμνο έκανε 23 λάθη, δέχτηκε 27 πόντους από αυτά, ωστόσο σούταρε τόσο καλά, που δεν δυσκολεύτηκε να έχει διαρκώς το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας ακόμα και με 12 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35, 53-62, 81-87.

Οι διαιτητές: Μάνος, Σώμος, Ευφραιμίδης.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 15 (7 ριμπάουντ), Φλιώνης 10 (2), Τολιόπουλος 24 (3), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 1, Βεργίνης 5 (1), ΜακΓκι 10 (9 ριμπάουντ), Μπελ 5 (1), Χάρις, Νταλό 2, Κάιζερ 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 12 (1), Μπαρτ 32 (2/8 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 λάθη), Κλάντον 2 (12 ριμπάουντ), Χίκι 20 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνιελς 7, Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπάντερ 3 (1), Τζόουνς 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/36 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 26/37 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 16 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου Cretan Kings: 18/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 23 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

ΛΑΥΡΙΟ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ

Με διαδικαστική υπόθεση έμοιαζε για το Λαύριο η αναμέτρηση με τον Ήφαιστο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έβαλε τους πρώτους εννέα πόντους του ματς, ξέφυγε από το 4ο λεπτό με διψήφια διαφορά πόντων (15-5) και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με το πειστικό 96-76. Οι Μπιούφορντ, Μιλόσεβιτς και Λαμπ ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Λαυρίου, το οποίο ξέφυγε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο 15' (44-19), πριν αντιδράσει παροδικά η ομάδα της Λήμνου. Αυτό δεν σημαίνει πάντως ότι οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν σε κάποιο σημείο του ματς. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 15 πόντους (62-47 στο 27').

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76.

Οι διαιτητές: Σχινάς, Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Γιανγκ 4 (7 ασίστ), Κακλαμανάκης 5, Κουζέλογλου 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λαμπ 10 (1 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπιούφορντ 15 (2), Μαστρογιαννόπουλος 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Μιλόσεβιτς 21 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Περράκης 3, Νίξον 12 (2), Γκαβασιάδης 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 τάπες).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Εβανς 15, Γουίγκινς 1, Μπρέιζελτον 6 (0/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Φρεϊμάνις 10 (2), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), σταμάτης 9 (2), Διαμαντάκος 11, Χαριτόπουλος 4, Σμιθ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου Aegean Cargo: 21/33 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 18/22 βολές, 36 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 5 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 9 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ήφαιστου Λήμνου: 18/45 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/19 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, - κοψίματα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA - ΠΑΟΚ

Το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον γεμάτο προβλήματα ΠΑΟΚ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων κράτησε τον "δικέφαλο" στο 31%, πέτυχε 22 πόντους στον αιφνιδιασμό (έναντι μόνο τριών του ΠΑΟΚ) και έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με 83-65. Το Περιστέρι είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο όλων τον Ζώη Καράμπελα (13) και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά τα πρώτα πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, την οποία διατήρησαν πάνω από τους 15 σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Τζαφλέρης, Τζιοπάνος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 2, Σμιθ, Σκορδίλης 12 (6/8 δίποντα), Μουράτος 7, Αγραβάνης, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 9 (1), Καράμπελας 13 (2), Βασιλόπουλος 12 (2), Κάλαχαν 7 (1), Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 11 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 2, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 9 (3), Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 13 (1), Ιατρίδης, Γκος 9 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 10/30 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 2 κοψίματα, 9 κλεψίματα, 17 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 9/28 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 1 κόψιμο, 9 κλεψίματα, 13 λάθη

ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΑΕΚ

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ στην Ρόδο. Η Ένωση ήταν καταιγιστική στην Ρόδο, έκανε επιμέρους 10-36 στην τρίτη περίοδο και διέλυσε τον Κολοσσό 106-69 στο μισοάδειο Βενετόκλειο, έχοντας ασύλληπτα ποσοστά ευστοχίας. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι σούταρε συνολικά με 62%, είχε 11/15 τρίποντα μέχρι το 32' και ολοκλήρωσε το ματς με 13/23, είχε 32 πόντους στον αιφνιδιασμό, αλλά και 31 ασίστ! Η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και εκτόξευσε την διαφορά ακόμα και στους 45 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο παίζοντας ταυτόχρονα όμορφο μπάσκετ. Καλές εντυπώσεις άφησαν μάλιστα οι δύο νεοφερμένοι ξένοι, με τον Γκέιμπ Γιορκ να βάζει 15 πόντους σε 21,5 λεπτά και τον Εμπάκουε να δείχνει κι αυτός εξαιρετικά φυσικά προσόντα και να βγάζει ενέργεια στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-51, 50-87, 69-106.

Οι διαιτητές: Καρακατσούνης, Βαρδάλος, Πιτσίλκας.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Κουφός): Μαυροειδής 10, Γεωργαλλής, Παπαδάκης 6 (2), Δημάκος 3 (1), Μπράουνινγκ 9 (2/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Γεωργάκης 1, Τσούπκοβιτς 3, Πίνκστον 17 (11/11 βολές), Λι 15 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντεμπς 5 (1).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 19 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Χάντερ 11 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (2), Θίοντορ 17 (4/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιορκ 15 (1/1 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης 2, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 7, Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1), Εμπάκουε 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού H Hotels: 15/31 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 24/29 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/39 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 15/18 βολές, 37 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 4 επιθετικά), 31 ασίστ, 10 λάθη, 11 κλεψίματα, - κόψιμο.

Photo credits: Eurokinissi