STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ήφαιστος - Ρέθυμνο 77-80: Μάγκικη νίκη παραμονής για τους Κρητικούς!

EUROKINISSI

Ένα ψυχωμένο Ρέθυμνο εμφανίστηκε στην Λήμνο και κάνοντας κατάθεση ψυχής νίκησε με 80-77 τον Ήφαιστο, ανεβαίνοντας πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού!

Το ντεμαράζ του Ρεθύμνου συνεχίζεται! Οι Κρητικοί έκαναν κατάθεση ψυχής στο "Νίκος Σαμαράς" κόντρα στον Ήφαιστο και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση πήραν τη νίκη με 80-77 για την 24η αγωνιστική της Basket League , ανεβαίνοντας πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού! Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του κόουτς Ζιάγκου.

Πλέον, οι Κρητικοί έχουν ρεκόρ 6-18 και ισοβαθμούν με την Κύμη στην 12η θέση, αλλά υπερτερούν στην ισοβαθμία, έχοντας την τύχη στα χέρια τους στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Ο MVP

Ο Τράβις Μπάντερ αποκτήθηκε πριν από μερικές εβδομάδες για να δώσει το κάτι παραπάνω στο Ρέθυμνο και στον κρισιμότερο αγώνα της χρονιάς έκανε.. ακριβώς αυτό. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε στη νίκη το Ρέθυμνο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους με 5/7 τρίποντα. Το σημαντικότερο ωστόσο ήταν πως τα 4 από αυτά τα τρίποντα ήρθαν στην τέταρτη περίοδο, με το τελευταίο να κάνει το σκορ 80-75 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στον ίσως κρισιμότερο αγώνα της σεζόν - και μάλιστα εκτός έδρας - το Ρέθυμνο είχε 14/32 τρίποντα, ήτοι 43%, γεγονός που έκανε την διαφορά στο τέλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι ο Ήφαιστος να ξεφύγει με 17-13. Πολύ γρήγορα ωστόσο το Ρέθυμνο απάντησε και με ένα ξέσπασμα έκανε το σκορ 20-24, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου, με τον Άντονι Χίκι να έχει φτάσει τους 14 πόντους.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (22-32). Ο Ήφαιστος όμως αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 37-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Το Ρέθυμνο μπόρεσε πάλι με ένα ξέσπασμα να κάνει το σκορ 43-49, με τον Ήφαιστο ωστόσο πάλι να βρίσκει τις λύσεις και να περνάει μπροστά με 53-52, αλλά το Ρέθυμνο να καταφέρνει εκ νέου να πάρει το προβάδισμα, κάνοντας το σκορ 56-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει με 65-58 και 68-61 χάρη στα τρίποντα του Μπάντερ. Ο Ήφαιστος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη όμως και μείωσε σε 66-68. Κι αν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 68-75 (πάλι με τρίποντο του Μπάντερ), η ομάδα της Λήμνου μείωσε ξανά σε 75-77 (παρά το γεγονός ότι στο 35' έχασε με τραυματισμό τον Τζέρι Σμιθ), για να έρθει - ξανά! - ο Μπάντερ με τρίποντο να κάνει το 75-80. Ακολούθησε ένα καλάθι του Χαριτόπουλου για το 77-80, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία στο τέλος να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Φρεϊμάνις στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Νίκος Σαμαράς" ήταν κατάμεστο για ακόμα μία φορά, με τον Ήφαιστο να έχει ανακοινώσει sold out.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 37-40, 56-59, 77-80

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3), Εβανς 13 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 6, Μπρέιζελτον 12 (1), Φρεϊμάνις 9 (2), Μανωλόπουλος, Μούρτος 5 (1), Σταμάτης 5 (1), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 11 (1), Σμιθ 3

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 2, Μπαρτ 14 (2), Κλάντον 4 (8 ριμπάουντ), Χίκι 19 (4), Ντάνιελς 11 (1), Σιγκούνας 6 (2), Καλογιαννίδης, Ραζής, Μπάντερ 17 (5), Τζόουνς 7

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 19/33 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 12/28 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 14/20 βολές, 33 ριμπάουντ, 16 ασίτ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί τον Άρη για την 25η αγωνιστική της Basket League στις 20 Απριλίου. Την ίδια ημέρα και για την ίδια αγωνιστική, το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί το Περιστέρι.