STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός Νικαίας - Λαύριο 90-94: Μεγάλο "διπλό" για τους κυανοκίτρινους

BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι στο "Σοφία Μπεφόν", με τον κόσμο του Ιωνικού να δίνει βροντερό "παρών", το Λαύριο κατάφερε να φύγει με το "διπλό" (90-94) μετά από ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ουσιαστικά κρίθηκε και το ματς.

Το Λαύριο κατάφερε στην τελευταία περίοδο να επιβάλλει τον ρυθμό του, χάρη στο τρανζίσιον παιχνίδι του μετά από κάθε ευκαιρία και να πάρει προβάδισμα έξι πόντων που οδήγησε και στη νίκη της ομάδας του Χρήστου Σερέλη.

Όσο κι αν πάλεψαν στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι, που είχαν και τη δυναμική στήριξη των φιλάθλων τους, δεν κατάφεραν να ανατρέχουν το 82-86 στο 40', παρά το γεγονός ότι έφτασαν να μειώσουν και στο καλάθι (90-92) μερικά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού προσπάθησαν με φάουλ να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα, όμως ήταν πλέον αργά και έτσι το Λαύριο έφυγε με ένα μεγάλο "διπλό" από το Φάληρο.

Σπουδαίο ματς από τον Τζόουνς που πέτυχε 23 πόντους, ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, πολύ καλή προσπάθεια και από τον Δημάκο που είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από πλευράς Λαυρίου, οι Ντεκόζι (18 πόντους) και Άλμαν (17 πόντους) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν της ομάδας τους

Ο MVP

Ο Κουίντον Ντεκόζι ήταν καταλυτικός στη νίκη του Λαυρίου, με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Αξίζει να σημειωθεί όμως, ότι και ο Άλμαν με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε σημαντική συμβολή στο "διπλό" των φιλοξενουμένων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο δεν είχε καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων (27%), ωστόσο ήταν πολύ εύστοχο στη ρακέτα. Πήρε 40 πόντους από το βαμμένο, έχοντας συνολικά 25/40 δίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ κλειστό παιχνίδι από την αρχή, με συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα που άλλαζε διαρκώς χέρια. Ο Ιωνικός είδε τους Λόρενς και Μαυροκεφαλίδη να μπαίνουν πολύ δυνατά στο ματς (ο πρώτος είχε 7 πόντους στα πρώτα 5') και να δίνουν βραχεία κεφαλή 6 πόντων (13-7), ωστόσο το Λαύριο είχε άμεση απάντηση, αρχικά με τον Άλμαν και έπειτα με έναν μονόλογο του Γουότσον. Ο πρώτος με δύο σερί τρίποντα κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ (19-16), ενώ μετά τους σερί πόντους του Μαυροκεφαλίδη (είχε 8 στο πρώτο στο πρώτο δεκάλεπτο) και το 22-16, ήταν ο Γουότσον αυτός που ηγήθηκε των φιλοξενούμενων και να 'κλείσει" τη διαφορά για το 24-22 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

EUROKINISSI

Στο 11' ήταν σειρά του Λαυρίου να μπει μπροστά στο σκορ (24-25) με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου, αλλά οι Μαυροκεφαλίδης και Τζόουνς ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα για τους γηπεδούχους (29-25) στο 13'. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς είχε γίνει "μία σου και μία μου", με τους Τζόουνς (11 πόντους) και Μαυροκεφαλίδη (12 πόντους) για τον Ιωνικό και τον Γουότσον (11 πόντους με 5/6 σουτ) από το Λαύριο να ξεχωρίζουν από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 πόντων (29-34), με τον Ιωνικό να μένει άστοχος για 3' και να βρίσκεται πίσω στο σκορ (31-36) 2' πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα επιμέρους 8-2 των γηπεδούχων με τους Τζόουνς και Χαραλαμπόπουλο έβαλε ξανά μπροστά τον Ιωνικό (39-38), το συγκρότημα του Σερέλη αντέδρασε με τον Μαστρογιαννόπουλο (39-40), αλλά το buzzer beater τρίποντο του Μπαρτ διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (42-40) υπέρ των Νικαιωτών.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο, σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Το Λαύριο πήρε ισχνό προβάδισμα (46-49) στο 22', ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά (50-49), αλλά προσωρινά. Το Λαύριο κατάφερε να "χτυπήσει" στο τρανζίσιον παίρνοντας διαφορά έξι πόντων (53-59), με τον Δημάκο από πλευράς Ιωνικού να φτάνει τους 9 πόντους μειώνοντας σε 56-59 και πασάροντας στον Τζόνους (έφτασε τους 13 πόντους στο 28') για να μειώσει ο τελευταίος στον πόντο (58-59). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν τη διαφορά στο 19' (59-63) με τον Ντεκόζι, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης με 4 σερί πόντους του (έφτασε τους 19) ισοφάρισε σε 63-63, σκορ που "έκλεισε" το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στο Λαύριο, όσο κι ο Ιωνικός προσπάθησε μέχρι τέλους να αλλάξει τα δεδομένα και να ανατρέψει τη διαφορά των έξι πόντων (75-81) που πήραν οι φιλοξενούμενοι στο 37' χάρη στον Άλμαν (έφτασε τους 15 πόντους σε εκείνο το σημείο). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους χάρη στο τρανζίσιον παιχνίδι τους και τους εύκολους πόντους που έβρισκαν στην επίθεση μετά τις άστοχες προσπάθειες του Ιωνικού. Οι Άλμαν και Ντεκόζι ηγήθηκαν της ομάδας του Σερέλη, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με γρήγορα φάουλ και εύστοχες προσπάθειες των Τζόουνς, Μπαρτ και Στιθ (μείωσε σε 90-92), ωστόσο ήταν πλέον αργά.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος στο "Σοφία Μπεφόν", πράγμα λογικό με την πρώτη συμμετοχή του Ιωνικού Νικαίας στα "σαλόνια", στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος. Οι Νικαιώτες φίλαθλοι δημιούργησαν μάλιστα αρκετά "θερμή" ατμόσφαιρα, η οποία σε συνδυασμό με τη ροή του αγώνα δημιούργησε ένα πολύ μπασκετικό κλίμα στο γήπεδο του Ιωνικού.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 42-40, 63-63, 90-94

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Χαραλαμπόπουλος 5 (6 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 3, Δημάκος 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λόρενς 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 25 (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/8 βολές), Κώττας 2, Μπαρτ Τζούνιορ 12 (2/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 6 ασίστ), Παπαδόπουλος, Στιθ 2 (1/5 σουτ).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 5 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερομιχαλός 1, Ντεκόζι 18 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ασίστ), Άλμαν 17 πόντους (3/4 τρίποντα), Ντέιβις 12 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11 (1), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λεγκίκας, Τσούκου 6 (4 ριμπάουντ), Άουτλο 6 (2), Γουάτσον 14 (1), Τσιώκος.

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 22/46 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 22/34 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 18 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 25/40 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 13 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ιωνικός Νικαίας αντιμετωπίζει τον Προμηθέα στην Πάτρα στις 5/10 (15:45), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 6/10 (17:00).

Photo Credits: Eurokinissi