STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Χολαργός 75-81: Τον σκότωσε γιατί τον αγαπούσε

Ο Άρης Λυκογιάννης επέστρεψε στη Ρόδο ως αντίπαλος και νίκησε τον Κολοσσό στην παράταση (81-75) για να τον σπρώξει ακόμη πιο κοντά στην Α2.

Την όγδοη νίκη του σε 15 αγώνες της Basket League 2018/19 πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου (26/1) ο Χολαργός, που βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος οδήγησε τον αγώνα με τον Κολοσσό στην παράταση και έφυγε νικητής από το Βενετόκλειο (81-75). Στο 2-12 έπεσαν οι Ροδίτες που έχουν ένα ματς λιγότερο, εκείνο με τον Παναθηναϊκό που είχε αναβληθεί, με αποτέλεσμα να βρίσκονται πλέον μόνοι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Στάθης Νεραντζάκης δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο του Κολοσσού με το ροζ φύλλο, με τον Άρη Λυκογιάννη να γυρίζει ως αντίπαλος στη Ρόδο και να τον κερδίζει στα σημεία σε έναν αγώνα που δεν είχε πολλή ποιότητα. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κολοσσός δεν πέτυχε πόντο και είχε 0/8 σουτ, την ώρα που ο Χολαργός είχε 0/5, αλλά σκόραρε έξι πόντους από τη γραμμή των βολών και "κάλυψε" έτσι τα έξι λάθη που έκανε σε αυτό το διάστημα.

Ο MVP

Ντάνι Αγκμπελέζε, ο εξολοθρευτής! Μεγάλο ματς από τον σέντερ του Χολαργού, που γέμισε τη στατιστική του με 18 πόντους από 8/11 δίποντα και 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ και 5 κοψίματα σε 23:59 συμμετοχής. Εξαιρετικοί φυσικά και οι Τάλτον - Λοβ - Χόκινς, ουσιαστικά αυτή η τετράδα έκανε όλη τη δουλειά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο Βενετόκλειο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τρομερή δουλειά έκανε το δίδυμο Χόκινς - Αγκμπελέζε στο δίποντο (16/21 μαζί), ο Χολαργός είχε όμως σοβαρό πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ για ακόμη μία φορά. Ο Τάλτον έβαλε τέσσερα τρίποντα, οι υπόλοιποι είχαν όμως 1/11. Απίθανα πράγματα είδαμε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να έχουν από 0/7 σουτ και τον Χολαργό να "επιβιώνει" χάρη στις έξι βολές που πέτυχε σε αυτό το διάστημα, στο οποίο έκανε πάντως έξι λάθη!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πίνκστον εναντίον όλων ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Αμερικανό (που αμφισβητείται το τελευταίο διάστημα) να σκοράρει δέκα πόντους για το 15-8 της ομάδας του στο πέμπτο λεπτό. Οι Ροδίτες ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 29-15 με 7/7 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και ο Χολαργός δεν μπορούσε να ακολουθήσει όσο δεν απειλούσε από την περιφέρεια. Ο Πίνκστον, από την άλλη, έφτασε τους 17 πόντους όταν έβαλε το τέταρτο τρίποντό του για το 34-19 στο 12', με τον Άρη Λυκογιάννη έξαλλο στον πάγκο του και τους γηπεδούχους σε τρομερή κατάσταση έως το 47-33 του ημιχρόνου.

Ήταν αναμενόμενο πως ο Χολαργός θα πίεζε στην έναρξη της τρίτης περιόδου για να απειλήσει τους γηπεδούχους και έτσι έγινε. Πιο συγκεντρωμένοι οι φιλοξενούμενοι, στηρίχθηκαν στην άμυνά τους για να μαζέψουν τη διαφορά στους εννέα (53-44 στο 26'), όμως και πάλι είχαν πρόβλημα στην επίθεση που δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο. Το κατάφεραν, πάντως, με μικρά βήματα, ισοφάρισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν το ματς όχι απλά ντέρμπι, αλλά θρίλερ για γερά νεύρα στο φινάλε. Ο Πίνκστον (που είχε σιγήσει στο δεύτερο μέρος) έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 74-71, ο Χόκινς απάντησε για το 74-73, αστόχησε όμως σε τρίποντο από την γωνία στα 14", για να βάλει ο Κάρτερ 1/2 βολές για το 75-73 και να κάνει φάουλ στον Τάλτον στα 4.1".

Ο Αμερικανός του Κολοσσού πήγε στη γραμμή για να διεκδικήσει την παράταση, έβαλε τις βολες για το 75-75, ο Κολοσσός είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Αγκμπελέζε έκοψε ένα κακό σουτ, ο Μπράουνινγκ κατάφερε να εκτελέσει στην εκπνοή αλλά βρήκε σίδερο και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ λαθών και κακών επιλογών, μέχρι ο Λοβ να βάλει βολές για το 75-77 και ο Τάλτον άλλο ένα ζευγάρι για το 75-79 το οποίο ο Κολοσσός δεν κατάφερε να ανατρέψει.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το Βενετόκλειο, με τον κόσμο να δείχνει σε ακόμη ένα ματς τη στήριξή του στη δύσκολη σεζόν που έχει ο Κολοσσός.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Μάλαμας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75, 75-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Νεραντζάκης): Τσούπκοβιτς 8 (2), Δημάκος 3 (1), Ντιγκς 7, Πίνκστον 22 (5), Κάρτερ 9 (2), Μαυροειδής 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 7 (3/12 σουτ)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 2 (1/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σκουλίδας, Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 18 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Χόκινς 20 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 18 (7/11 δίποντα, 4/4 βολές), Τάλτον 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 14/39 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 11/15 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χολαργού: 26/44 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 14/14 βολές, 47 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα παίξει εκτός έδρας με την Κύμη (2/2 στις 15:45), ενώ ο Χολαργός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (2/2 στις 15:45).