ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύμη - ΑΕΚ 67-78: Περίπατος στην Χαλκίδα για την "Ένωση"

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ δεν χρειάστηκε να φορτσάρει για να νικήσει εύκολα την Κύμη 78-67 και να κάνει το 5/5 στις αναμετρήσεις με την ομάδα της Εύβοιας στην Basket League.

Με την άμυνα νίκησε η ΑΕΚ την περασμένη Τρίτη (13/11) την Λιετκάμπελις στο Basketball Champions League, με την άμυνα πέρασε χωρίς καν να ιδρώσει και από την Χαλκίδα... Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν πάλι άκρως αποτελεσματική στο κομμάτι της άμυνας και νίκησε πολύ εύκολα στο κλειστό της Κανηθου την Κύμη 78-67, σημειώνοντας την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στην Basket League και την πέμπτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι Ματσιούλις (15), Λαρεντζάκης (13), Ρόμπερσον (12) και Σάκοτα (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της "Ένωσης", η οποία έλεγξε με άνεση το παιχνίδι μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά, αν και τρόμαξε προσωρινά όταν είδε τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να "γυρίζει" τον αριστερό αστράγαλο στο 23', πριν επιστρέψει στο παρκέ πέντε λεπτά αργότερα. Στην αντίπερα όχθη, οι Σαγκς (15), Κάμφορ (14), Ουάσινγκτον (11) και Χόρτον (11) ξεχώρισαν από την Κύμη, η οποία έχει πλέον 0-3 εντός έδρας.

ΟMVP

Ο Γιόνας Ματσιούλις βάλθηκε να κάνει... πόστερ όποιον έβρισκε μπροστά του στην Χαλκίδα! Ο Λιθουανός φόργουορντ έκανε δύο καρφώματα (κερδίζοντας παράλληλα και φάουλ), παραλίγο να κάνει άλλο ένα και έβαλε 12 από τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας ηγετικό ρόλο στη νίκη της ΑΕΚ. Ο Ματσιούλις ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 27'42'', αλλά και +20 στον δείκτη "+/-".

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Κύμη δεν σκόραρε ούτε έναν πόντο από το 8' έως το 13', σε ένα διάστημα που δέχτηκε ένα σερί 0-13 και είδε την ΑΕΚ να απομακρύνεται, χάνοντας εν τέλει και την επαφή στο σκορ. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 5 λάθη. Πέταξε δηλαδή 11 διαδοχικές επιθέσεις στα σκουπίδια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Για περίπου 8-9 λεπτά η Κύμη κοίταξε την ΑΕΚ στα μάτια. Από εκεί και πέρα όμως η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα, κι ας μην έπαιξε σε πολύ υψηλό επίπεδο στην επίθεση. Η "Ένωση" χρειάστηκε τρία λεπτά για να σκοράρει και εννέα για να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα (15-16), εντούτοις όλα απλοποιήθηκαν στη συνέχεια, χάρις στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Η ΑΕΚ κράτησε την Κύμη χωρίς πόντο από το 8' έως το 13', ξέφυγε στο σκορ με σερί 0-13 (15-23) και δεν είδε ποτέ ξανά την πλάτη των γηπεδούχων.

Σταδιακά οι "κίτρινοι" άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, η οποία ξεπέρασε τους 10 πόντους στο 16' (21-33), έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +14 (25-39) και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Ούτε η πρόσκαιρη αποχώρηση του Σαντ-Ρος στο 23' με τραυματισμό επηρέασε την ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε για πρώτη φορά με +20 στο 29' (41-61) και ανέβασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (42-63). Και όλα αυτά με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να σουτάρουν με ποσοστό 41% συνολικά και να χάνουν τις μάχες των ριμπάουντ, έστω και οριακά με 39-40. Ας είναι καλά η άμυνα...

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε στο κλειστό της Κανήθου, καθώς περίπου 1.600 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα. Μεταξύ αυτών ήταν και περίπου 200 οπαδοί της ΑΕΚ, οι οποίοι έκαναν μάλιστα ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Πουλιανίτης 3, Μπολντς 4 (5 λάθη), Χόρτον 11 (13 ριμπάουντ), Σαγκς 15, Ουάσινγκτον 11 (7 ριμπάουντ), Τσιάρας, Μαραγκός 4, Τουτζιαράκης 5, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Κάμφορ 14 (7 ασίστ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 5, Λαρεντζάκης 13 (5 ασίστ), Τσαλμπούρης, Ρόμπερσον 12, Σαντ-Ρος 8 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 10, Γιαννόπουλος 6, Ματσιούλις 15, Χάντερ 7 (7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 2 (5 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 17/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/20 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/46 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 17/23 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:Η Κύμη θα πάει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Προμηθέα (24/11, 15:45) για την 7η αγωνιστική της Basket League. Μία ημέρα αργότερα η ΑΕΚ θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ τον Ήφαιστο Λήμνου (25/11, 15:00).

Photo credits: Eurokinissi