STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - ΠΑΟΚ 95-85: Βήμα σωτηρίας οι Θεσσαλοί, μεγάλα ζόρια για τον Δικέφαλο

BASKET LEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Θρίαμβος για τη Λάρισα, που επικράτησε του ΠΑΟΚ (95-85) και τον άφησε δύο νίκες πίσω στο παιχνίδι της παραμονής στην ΕΚΟ Basket League. Μεγάλη εμφάνιση από τον Άντονι Χίκι.

Δεν ήταν "ακόμα ένα ματς του πρωταθλήματος", αλλά ένας αγώνας με χαρακτήρα... τελικού. Η Λάρισα νίκησε τον ΠΑΟΚ (95-85), πήγε στο 6-9 και άφησε τους Θεσσαλονικείς στο 4-11, δεν πήρε τη διαφορά από το παιχνίδι του Α' γύρου της EKO Basket League 2019/20 , απέκτησε όμως ένα σαφές προβάδισμα στο παιχνίδι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Με τον Άντονι Χίκι να κάνει πράγματα και θαύματα και τους Γκάρετ - Χάρις να τον ακολουθούν, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου συνδύασε καλό μπάσκετ με θέαμα και ουσία, την ώρα που ο καταπονημένος ΠΑΟΚ στηριζόταν στον πληθωρικό Ζέιν Νόουλς αλλά δεν έπαιρνε όσα περίμενε από τους Άνταμ Σμιθ - Σάντον Σόρτερ.

Ο MVP

Πέρυσι κράτησε το Ρέθυμνο στη μεγάλη κατηγορία με πέντε σερί νίκες στο τέλος της σεζόν, φέτος έχει αποφασίσει να κάνει το ίδιο με τη Λάρισα. Ο Άντονι Χίκι δεν... γεμίζει το μάτι, είναι ένας βραχύσωμος γκαρντ αλλά έχει καρδιά χιλίων λεόντων και το απέδειξε και απέναντι στον ΠΑΟΚ. Σκόραρε 26 πόντους από 10/14 δίποντα και 2/7 τρίποντα σε 31 λεπτά συμμετοχής, έβαλε καλάθια με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, γέμισε τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και τρία κλεψίματα και ήταν ο ξεκάθαρος MVP της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

46 πόντους πέτυχε η Λάρισα στη ρακέτα, μόλις έναν είχε όμως από δεύτερες ευκαιρίες και αστόχησε και σε εννέα βολές. Ο Αγγέλου είδε τους παίκτες του να σκοράρουν 18 στον αιφνιδιασμό, την ώρα που ο Χαραλαμπίδης έπαιρνε μόλις τέσσερις σε αυτή την κατηγορία και έξι από λάθη των αντιπάλων του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό ματς από νωρίς έγινε στη Νεάπολη, με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν ενθουσιασμό με αποτελεσματικότητα για το 19-8 στο έβδομο λεπτό χάρη στα 4/6 τρίποντά τους την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε 0/4 και τρία λάθη. Το 25-10 στο 9' έβαλε τους φιλοξενούμενους σε μια δύσκολη κατάσταση, το 34-19 στο 12' από το τρίποντο του Χίκι έδειξε να τους σοκάρει ακόμη περισσότερο, όμως ο Σόρτερ έβαλε σε εκείνο το σημείο εννέα σερί πόντους για να μαζέψει τη διαφορά στους επτά (43-36) πριν η Λάρισα απαντήσει με ένα μικρό 5-0 για το 48-36 και ο ΠΑΟΚ κάνει το ίδιο με ένα δικό του 0-6 για το 48-42 του ημιχρόνου που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Σόρτερ και Σμιθ (με τρίποντο) μείωσαν στον πόντο (48-47) στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, εκεί όμως η Λάρισα βρήκε ξανά μεγάλα σουτ με τον Ρας να βάζει τρίποντο για το 55-49. Ακολούθησε ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση στο 25' (60-60) και το προσπέρασμα με τον Νόουλς να φθείρει τους αντιπάλους του, το 69-70 του δεκαλέπτου ενθουσίασε ακόμη περισσότερο τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που έκαναν κι αυτοί την προσπάθειά τους, όμως οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη με τον Μπίλι Γκάρετ να κάνει τη διαφορά από τη γραμμή των βολών.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τρομερή ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νεάπολης, που είχε πολύ κόσμο και για τις δύο ομάδες. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ έδωσαν έναν πιο... "άγριο" χαρακτήρα στην αναμέτρηση, που ήταν το ματς της αγωνιστικής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Καλδίρης, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 18 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/15 βολές, 4 ασίστ), Ρας 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 13 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαντωνίου 9 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παρκς 11 (5/6 δίποντα), Χίκι 26 (10/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Χείλαρης, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 11 (3/5 τρίποντα), Σχίζας 3 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Σόρτερ 16 (4/14 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νόουλς 18 (8/12 δίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίγκινς 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπεστ 4 (0/5 σουτ), Καραμανώλης, Σαρικόπουλος 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 25/38 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 15/24 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/34 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Λάρισα θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (18/1 στις 15:45), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Ιωνικό Νικαίας (18/1 στις 15:45).