ΜΠΑΣΚΕΤ

Λαύριο - Άρης 70-73: Ο Λάκι Τζόουνς ήταν πιο τυχερός και πιο ικανός

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο κλειστό του Λαυρίου, με τον Άρη να παίρνει στις λεπτομέρειες τη νίκη (73-70) χάρη σε ένα μεγάλο σουτ του Λάκι Τζόουνς στα 44".

Το απόγευμα που ο Άρης έγινε η τρίτη ομάδα που έσπασε το φράγμα των 1500 αγώνων στην ιστορία της Α' Εθνικής (μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό), το κλειστό του Λαυρίου υποδέχθηκε δύο απογοητευμένες από τους αποκλεισμούς τους στην Ευρώπη ομάδες. Οι γηπεδούχοι χρειάζονταν μια ένεση ηθικού στην πρεμιέρα της Basket League, οι φιλοξενούμενοι μια δυνατή εκκίνηση σε μια έδρα που πέρυσι "επιβίωσαν" με το μεγάλο σουτ του Βασιλόπουλου στο φινάλε.

Ντέρμπι περιμέναμε και ντέρμπι είδαμε, με ένταση, όχι πολύ ποιοτικό μπάσκετ, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στο τέλος όμως οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο ψύχραιμοι, πιο τυχεροί, πιο ικανοί και πήραν τη νίκη με 73-70. Βεργίνης και Τζόουνς στο δεύτερο μέρος και Μποχωρίδης στο πρώτο ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας της Θεσσαλονίκης, Μιλόσεβιτς και Οντιάσε ξεχώρισαν από το Λαύριο που είχε σε κακό απόγευμα τον άστοχο Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

O MVP

Ο Λάκι Τζόουνς πήγε από τον ΠΑΟΚ στον Άρη για να έχει έναν σημαντικότερο ρόλο και στο ματς με το Λαύριο ήταν αυτός που έκρινε τον αγώνα. Στα 44" πριν το φινάλε κράτησε τη μπάλα, εκτέλεσε από το τρίποντο και έβαλε το μεγάλο σουτ για το 66-70. Σκόραρε 14 πόντους με 2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/4 βολές, είχε 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και όλα αυτά σε 22 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα λάθη από ασίστ! Το μεν Λαύριο είχε 7 τελικές πάσες για 10 λάθη, ο δε Άρης μέτρησε 10 ασίστ για 15 λάθη. Το Λαύριο σούταρε με 28% στα τρίποντα και 64% στις βολές, ο Σάιλας Μέλσον έμεινε στο μηδέν, ο Τζαμάλ Νίξον πέτυχε τρεις πόντους αποκλειστικά από τη γραμμή των βολών, ενώ ο Άρης είχε 42% στα σουτ από τα 6μ.75, έντεκα περισσότερα ριμπάουντ και ισορροπία στο παιχνίδι του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο ήταν το ματς στο κλειστό του Λαυρίου. Οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (24-21) χάρη στα 4/6 τρίποντά και τις 8/10 βολές τους. Ο Άρης δεν είχε βολή, είχε 9/21 σουτ, έμεινε κοντά και όταν ο ρυθμός έπεσε στη δεύτερη περίοδο, μάλλον ένιωσε πιο άνετα. Το 35-36 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα του εξαιρετικού Μποχωρίδη, αλλά και των ΜακΓκι - Κάιζερ που μοιράστηκαν τα λεπτά στη θέση του σέντερ με καλά αποτελέσματα.

Το ματς συνέχισε να είναι σκληρό και στις αρχές του δεύτερου μέρους, ο Μιλόσεβιτς τραυματίστηκε μάλιστα από ένα χτύπημα στο στόμα και πήγε στον πάγκο, το σκορ κρατήθηκε χαμηλά και κάθε φάση, κάθε επίθεση έμοιαζε με κίνηση σε μια παρτίδα σκάκι. Η ένταση ήταν φανερή, υπήρχε από το πρώτο μέρος, υπήρξε μάλιστα ακόμη και ανάμεσα στους δύο πάγκους, πριν ο Άρης βρεθεί στο +4 (47-51). Οι διαφορές ήταν μικρές, μέχρι ο Άρης να πάει στο +7 για πρώτη φορά (56-63 στο 35') που του έδωσε το ξεκάθαρο προβάδισμα.

Το Λαύριο δεν άφησε το ματς να του ξεφύγει, ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε στον πόντο (64-65) με όμορφη προσπάθεια, ο Λαμπ έγραψε το 66-65, ο ΜακΓκι απάντησε με φόλοου για το 66-67 και στην επόμενη επίθεση του Άρη ο Λάκι Τζόουνς ευστόχησε στο τρίποντο (66-70) που έκρινε την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μισογεμάτο ήταν το κλειστό του Λαυρίου, στο οποίο βρέθηκαν και περίπου 20 φίλοι του Άρη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσαρούχα, Σταματόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 35-36, 51-51, 70-73

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 11 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο σε 33 λεπτά), Λούντζης 9 (2), Μιλόσεβιτς 17 (4/12 σουτ, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον, Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης 2, Νίξον 3 (3/4 βολές), Κουζέλογλου, Λαμπ 17 (2), Οντιάσε 8 (6 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 10 (4/12 σουτ, 5 λάθη), ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Μπελ 8 (1), Χάρις 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 12 (2), Τζόουνς 15 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 8 (6 ριμπάουντ, Αγγέλου 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 15/35 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 22/34 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/41 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 15/21 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 16 επιθετικά), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα ταξιδέψει στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο το Σάββατο 13/10 στις 15:45, ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί την ίδια μέρα στις 18:00 τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο.