STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Ιωνικός 82-68: Περίπατος με τον Ντεκόζι

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με κορυφαίο του Κουίντον Ντεκόζι, το Λαύριο ποδοπάτησε τον Ιωνικό Νικαίας στο πρώτο μέρος και έφτασε με άνεση στη νίκη που έβαλε τις δύο ομάδες στο ίδιο ρεκόρ (7-7) στην πρεμιέρα του Β' γύρου της EKO Basket League.

Την έβδομη νίκη του σε 14 αγώνες της EKO Basket League 2019/20 πανηγύρισε το Λαύριο, που επικράτησε εύκολα του Ιωνικού (82-68) στην πρεμιέρα του Β' γύρου του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν σαρωτική στο πρώτο μέρος, έχτισε στη διάρκειά του διαφορά 24 πόντων και δεν έδωσε δικαιώματα σε εκείνη της Νίκαιας που είχε άσχημη εικόνα στο ντεμπούτο του Μιχάλη Κουταλιανού στον πάγκο της, έμοιαζε άδεια από κουράγιο και έπεσε στο 7-7 αν και στο δεύτερο μέρος έδειξε ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Ο MVP

Σπουδαίος ξανά ο Κουίντον Ντεκόζι, σκόραρε 24 πόντους σε 30 λεπτά από 7/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Δύο παίκτες έκαναν double-double για το Λαύριο, ο Κουζέλογλου με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ κι ο Ντέιβις με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Κακό απόγευμα για τον Ιωνικό, που έκλεισε τον αγώνα με 6/28 τρίποντα και πέταξε δέκα βολές στα σκουπίδια, με τον Στιβ Μπαρτ να έχει μόλις έξι πόντους σε 16 λεπτά από 1/8 σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εύκολη ήταν η δουλειά του Λαυρίου από νωρίς. Ο Ντεκόζι πέτυχε δέκα γρήγορους πόντους για το 14-7 στο πέμπτο λεπτό, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-13 που κολάκευε τους Νικαιώτες, όμως όσο περνούσε η ώρα, τόσο η διαφορά μεγάλωνε. Το 30-17 στο 13' και το 42-22 στο 17' έδιωξαν κάθε ενδιαφέρον από την αναμέτρηση, με το 49-25 του ημιχρόνου να είναι αποτέλεσμα των 7/28 σουτ του Ιωνικού που πέτυχε μόλις δύο καλάθια στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε μια πραγματικά αποκρουστική εικόνα. Δεν άλλαξαν πολλά στην τρίτη περίοδο, αν και ο Ιωνικός έδειξε ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο, κέρδισε το δεκάλεπτο με 26-17, έριξε τη διαφορά σε λογικά επίπεδα, έδειξε ανταγωνιστικός και συμμάζεψε τα ασυμμάζευτα του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε κόσμο και από τις δύο ομάδες το κλειστό του Λαυρίου και μια μικρή ένταση στην τέταρτη περίοδο, ευτυχώς χωρίς να υπάρξει κάτι περισσότερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μπήτης, Ζάχαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 6 (2/9 σουτ), Μουράτος 3 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουζέλογλου 11 (10 ριμπάουντ), Ντάιμ 2, Ντεκόζι 24 (7/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 3 (1), Γουάτσον 9 (1), Λεγκίκας, Ντέιβις 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Άουτλο 6 (2)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Τζόουνς 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Κώττας 8, Δημάκος 8 (2), Κάλαχαν 6 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αρνέτ 2, Μόμπλι 2, Μπατής, Σακελλαρίου 5, Μπαρτ 6 (1/8 σουτ), Σάφτεναρ 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 22/50 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 46 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 16/34 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 18/28 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (12/1 στις 17:00), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (12/1 στις 19:30).