STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Κύμη 86-68: Νίκη έπειτα από 49 ημέρες!

Το Λαύριο επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 5 ήττες στη σειρά, καθώς συνέτριψε την Κύμη 86-68, κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Από τις 17 Νοεμβρίου είχε να κερδίσει αγώνα το Λαύριο. Στο τέλος την πλήρωσε η Κύμη. Το Λαύριο έκανε την καλύτερή του εμφάνιση εδώ και πολύ καιρό, καθώς συνέτριψε την Κύμη 86-68 και έσπασε ένα σερί πέντε ηττών στην Basket League . Αυτή ήταν η 4η νίκη σε 12 αγώνες για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ενώ η Κύμη ηττήθηκε για 10η φορά στους τελευταίους 11 αγώνες.

Οι ψηλοί έκαναν την διαφορά υπέρ του Λαυρίου, το οποίο πήρε 44 πόντους από την τριάδα που συνέθεσαν οι Κακλαμανάκης (17) - Κουζέλογλου (16) και Μιλόσεβιτς (11), με τους Ινγκλις (12) και Λαμπ (10) να προσθέτουν κι αυτοί διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Σαγκς (22), Χόρτον (19) και Πουλιανίτης (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Κύμης.

O MVP

Την καλύτερη φετινή εμφάνισή του πραγματοποίησε ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, ο κορυφαίος του Λαυρίου στο παιχνίδι. Ο Έλληνας σέντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους, κάνοντας μάλιστα και ατομικό ρεκόρ για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο Κακλαμανάκης είχε 8/11 δίποντα, 1/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, 2 λάθη και +23 στον δείκτη "+/-" στα 32'15'' που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, όχι μόνο μέσω των 11 παραπάνω ριμπάουντ που μάζεψε (42 έναντι 31 της Κύμης), αλλά και λόγω των πόντων που πέτυχε από αυτά (19-6). Οι γηπεδούχοι σημείωσαν συνολικά 48 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Άργησε να πάρει μπροστά, αλλά όταν συνέβη αυτό το Λαύριο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Κύμη, η οποία διεκδίκησε τη νίκη ουσιαστικά για ένα ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από τέσσερις πόντους, το προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές και άλλες τέσσερις το σκορ ήταν ισόπαλο. Μάλιστα, έπειτα από 10 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν μαζί 0/3 τρίποντα, ενώ μόνο επτά σουτ είχαν γίνει εκτός ρακέτας, σε ένα ματς που παιζόταν επί της ουσίας κάτω από τα δύο καλάθια. Από εκεί και πέρα, πάντως, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους.

Με κορυφαίους τους ψηλούς (Κακλαμανάκη, Κουζέλογλου, Μιλόσεβιτς), η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άρχισε να δημιουργεί μία διαφορά 6-10 πόντων στην δεύτερη περίοδο, που έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 17' (35-25), πριν μειώσει η Κύμη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 37-33. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, έγινε άλλο παιχνίδι. Με αφετηρία ένα ένα σερί 10-0, το Λαύριο άρχισε να ανεβάζει την διαφορά, έβαλε 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 19 πόντων, απλοποιώντας την κατάσταση από εκεί και πέρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο ματς (78-51 στο 34'), φτάνοντας εν τέλει πολύ εύκολα στη νίκη, την τρίτη σε ισάριθμους αγώνες με την Κύμη στο Λαύριο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Λαυρεωτικής βρέθηκαν περίπου 1.000 θεατές για τον 6ο φετινό εντός έδρας αγώνα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Βαρδάλος, Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 37-33, 68-49, 86-68.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Λούντζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 17 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 16 (2), Λαμπ 10 (1), Ινγκλις 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 11 (6 ριμπάουντ), Περράκης, Νίξον 4 (2/9 σουτ), Λεγκίκας 3 (1), Μπιούφορντ 3 (1), Τόμας 4.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Πουλιανίτης 11 (1), Τουντζιαράκης 5, Σαγκς 22 (7/11 δίποντα), Ουάσινγκτον 7 (1), Λιούις 0/7 σουτ, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 2, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Χόρτον 19 (8/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου Aegean Cargo: 24/45 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 14/22 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 21/40 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 20/30 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 10 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στη Λήμνο θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα το Λαύριο, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ήφαιστο (12/1, 15:30) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League. Δύο ημέρες αργότερα (14/1, 15:30) η Κύμη θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό.

Photo credits: Eurokinissi