STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Ρέθυμνο 93-94: Νίκη-ανάσα για τους Κρητικούς!

Το Ρέθυμνο κατέβαλε στην παράταση το Λαύριο με 94-93 και έπειτα από έξι ήττες σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League.

Χρειάστηκε να παρέλθουν τρεις μήνες και ένας ολόκληρος γύρος στην Basket League , αλλά το Ρέθυμνο πέτυχε το διπλό που έψαχνε τόσο καιρό. Χρειάστηκε επίσης και ένα... θρίλερ 45 λεπτών, για να επιβληθείη ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου του Λαυρίου με 94-93 στην παράταση και να σημειώσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα ύστερα από έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι Μπαρτ (21 πόντοι), Κλάντον (16 πόντοι), Χίκι (19 πόντοι), Σιγκούνας (14 πόντοι) και Ντάνιελς (12 πόντοι) ήταν η πεντάδα στην οποία στηρίχθηκε σε όλο το παιχνίδι το Ρέθυμνο, το οποίο πέρα από την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, έσπασε ένα σερί πέντε ηττών και έχει πλέον 3-12 στην Basket League. Παράλληλα, πήρε και ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, έστω κι αν δεν μπόρεσε να καλύψει και την διαφορά των πέντε πόντων (72-77).

Το Λαύριο, από την άλλη, έπεσε στο 4-11 και δεν μπορεί να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Ινγκλις (18 πόντοι), Λούντζης (16 πόντοι), Λαμπ (16 πόντοι) και Μπιούφορντ (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Λαυρίου, το οποίο έχασε στο πρώτο ημίχρονο και τον Κουζέλογλου με διάστρεμμα, ενώ ηττήθηκε στο γήπεδό του από το Ρέθυμνο και για πρώτη φορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Ο MVP

Ο Στιβ Μπαρτ ισορροπούσε σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και στην παράταση μεταξύ του... MVP και του μοιραίου της ημέρας. Εν τέλει η μπίλια έκατσε στον πρώτο τίτλο. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε σχεδόν όλα τα κρίσιμα καλάθια για το Ρέθυμνο και εξιλεώθηκε για κάποια λάθη και κακές επιλογές που είχε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 38'30''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο πλήρωσε ακριβά τα 20 λάθη που έκανε στο παιχνίδι, καθώς δέχτηκε 27 πόντους από αυτά. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, δε, μετέτρεψε μόνο σε 13 πόντους τα 13 λάθη στα οποία υπέπεσε το Ρέθυμνο. Αυτό ήταν το στατιστικό που έκανε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, μαζί με τους 17 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες που πήραν οι Κρητικοί, την ώρα που το Λαύριο έβαλε μόνο 6.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Βγαλμένο από το... Παλάου Μπλαουγκράνα και συγκεκριμένα την χθεσινή αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την ΤΣΣΚΑ έμοιαζε για ένα δεκάλεπτο το παιχνίδι στο Λαύριο. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα συνολικά 11 φορές στην πρώτη περίοδο, άλλες τρεις το σκορ ήταν ισόπαλο και καμία από τις δύο ομάδες δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από τρεις πόντους. Κάποια στιγμή όμως κάποια ομάδα "έπρεπε" να πάρει τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και αυτή ήταν το Ρέθυμνο. Εκμεταλλευόμενοι την μεγάλη ευστοχία τους και την εξαιρετική εμφάνιση των Κλάντον, Σιγκούνα, οι Κρητικοί ξέφυγαν με 20-29 στο 13', δεν άφησαν το Λαύριο να προηγηθεί σε κανένα σημείο στην δεύτερη περίοδο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δέκα πόντων (38-48), τη μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μπήκε στο γήπεδο με σερί 6-0, αλλά το Ρέθυμνο συνήλθε γρήγορα και ξέφυγε εκ νέου με 54-62 στο 27', ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ 58-67. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν πάντως να κάνουν το προσπέρασμα. Αυτό έγινε στο 34' με λέι-απ του Λούντζη, ο οποίος έκανε το 73-72, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να τρέχει επιμέρους 15-5 και να προηγείται για πρώτη φορά μετά το 7ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το σκορ ήταν 15-13! Η ολική επαναφορά ολοκληρώθηκε για το Λαύριο, το παιχνίδι είχε όμως πολύ δρόμο ακόμα, ακόμα κι αν οι γηπεδούχοι είχαν πια το momentum με το μέρος τους. Αυτό επιβεβαιώθηκε άμεσα, καθώς το Ρέθυμνο "απάντησε" με σερί 0-6, προηγήθηκε με 73-78 στο 38', πριν το Λαύριο απαντήσει με επιμέρους 7-2 και ισοφαρίσει με 49,7'' να απομένουν (80-80).

Αυτά τα τελευταία 49,7'' διήρκεσαν... ένα ματς, με τους δύο προπονητές να παίρνουν συνεχή τάιμ άουτ. Ο Σιγκούνας είχε 2/4 βολές πάντως σε αυτό το χρονικό διάστημα, αφήνοντας ανοιχτή την πόρτα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έστειλαν το ματς στην παράταση χάρις σε λέι-απ του Τζόουνς 8,2'' πριν από τη λήξη. Ο Χίκι δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο σουτ και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί το Ρέθυμνο ήταν πάλι η ομάδα που έλεγξε το σκορ (82-86 στο 42'), ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 43' (88-86) και έπειτα από διαδοχικά λάθη εκατέρωθεν το παιχνίδι κρίθηκε από τα χέρια του βραχύσωμου Αμερικανού του Ρεθύμνου.

Ο Μπαρτ έκανε το σκορ 88-90 με τετράποντο στα 55,6'' και στη συνέχεια σκόραρε και με λέι-απ 18,1'' πριν από τη λήξη (90-92). Αυτό το καλάθι αποδείχθηκε και το νικητήριο, καθώς το τρίποντο του Ινγκλις στα 3,9'' (93-94) δεν έφταναν για το Λαύριο. Ούτε καν οι άστοχες βολές του Χριστοδούλου στα 3,1'' στέρησαν το διπλό για τους Κρητικούς, καθώς το σουτ πίσω από το κέντρο που επιχείρησε ο Νίξον δεν είχε καμία τύχη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν γεμάτο το Κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Λαυρεωτικής. Περίπου 800 θεατές βρέθηκαν στις κερκίδες για το ματς του Λαυρίου με το Ρέθυμνο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινά, Παναγιώτου, Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 (κ.α.), 93-94.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 16 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 5 λάθη), Κακλαμανάκης 6, Κουζέλογλου 1, Ινγκλις 18 (4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπιούφορντ 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1), Περράκης, Νίξον 3 (1), Λαμπ 16 (4/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λεγκίκας 3 (1), Τόμας 4 (7 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Τζόνσον 3 (1), Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 21 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κλάντον 16 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελς 12 (1), Σιγκούνας 14 (2), Καλογιαννίδης, Ραζής, Χίκι 19 (1), Τζόουνς 5 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/34 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 24/34 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 20 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 27/51 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 13/27 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 19 επιθετικά), 13 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, - κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό (4/2, 15:30) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League. Το Ρέθυμνο θα παίξει πάλι μακριά από την Κρήτη και συγκεκριμένα στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ (2/2, 17:00).

Photo credits: Eurokinissi