STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Προμηθέας 79-86: Χάος με τέσσερις ομάδες στην 3η θέση!

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Εξαιρετικός ο Προμηθέας, νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι και ανάγκασε τέσσερις ομάδες να συνωστίζονται πλέον στην τρίτη θέση της Basket League 2018/19.

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι δεν είδαμε στο Ανδρέας Παπανδρέου, όχι τουλάχιστον σε διάρκεια. Ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι (86-79), το ανάγκασε στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του και μετά από αυτό το αποτέλεσμα προέκυψε ένα χάος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Basket League 2018/19 καθώς τέσσερις ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 10-5.

ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Περιστέρι, Προμηθέας θα παλέψουν μέχρι το τέλος όχι μόνο για την τρίτη, αλλά και για την τέταρτη θέση ώστε να έχουν πλεονέκτημα έδρας τουλάχιστον στον πρώτο γύρο των playoffs, άλλο ήταν όμως το γεγονός του αγώνα. Ο 17χρονος Ζώης Καράμπελας ήταν το πρόσωπο που έλαμψε, μαζί φυσικά με τον Στίβεν Γκρέι που έκανε τα πάντα για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον Ράιαν Χάροου.

Ο MVP

Θα μας επιτρέψουν οι άνθρωποι του Προμηθέα, αλλά και ο Στίβεν Γκρέι να δώσουμε τον τίτλο του MVP σε έναν... ηττημένο. Ο 17χρονος Ζώης Καράμπελας έχασε το ματς, κέρδισε όμως τις εντυπώσεις καθώς σε 20 λεπτά σκόραρε 20 πόντους από 3/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και έκλεψε δύο μπάλες σε μια πραγματικά ονειρεμένη εμφάνιση που αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον του στο ελληνικό μπάσκετ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Εντυπωσιακός ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε 6/9 τρίποντα και πήρε 11 πόντους από τον πάγκο. Στο τέλος, όμως, αυτός που ξεχώρισε από στατιστικής άποψης ήταν ο Στίβεν Γκρέι που σκόραρε 31 πόντους από 2/2 δίποντα, 8/12 τρίποντα (!!!) και 3/4 βολές σε κάτι λιγότερο από 36 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εξαιρετικός από νωρίς, ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα και είχε συνεχώς απαντήσεις στα προβλήματα που του έβαζε το Περιστέρι. Το 17-21 στο όγδοο λεπτό ήταν αποτέλεσμα ενός τρομερού δίλεπτου, οι γηπεδούχοι είχαν 3/5 τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι 5/8 σουτ από την περιφέρεια και το 23-26 της περιόδου ήταν αποτέλεσμα αυτής της ευστοχίας. Οι Αχαιοί κράτησαν τα ηνία του ματς, κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πατούσαν το γκάζι και απειλούσαν, οι παίκτες του Γιατρά αντιδρούσαν με σπουδαίο τρόπο και κάπως έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα μεγάλο προβάδισμα για εκείνους, καθώς οι 12 πόντοι (34-46) σε εκτός έδρας αγώνα, με τον συγκεκριμένο αντίπαλο δεν ήταν λίγοι.

Το ξέσπασμα του Περιστερίου ήρθε στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Σίρκο μείωσε στους τέσσερις (47-51) κι ο Γκρέι στους τρεις (50-53), ακόμη και τότε όμως οι Πατρινοί είχαν ψυχραιμία για να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά στους οκτώ (54-62) με τρίποντο του Λίποβι από τη δεξιά γωνία. Βλέπαμε ένα ντέρμπι ξεσπασμάτων, οι γηπεδούχοι έκαναν ακόμη ένα και με τρίποντο του Γκρέι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1 (62-63), στο τέλος όμως δεν άντεξαν και έχασαν από μια ανώτερη τουλάχιστον στο συγκεκριμένο ματς ομάδα, με τον Στίβεν Γκρέι και τον 17χρονο Ζώη Καράμπελα να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Μαγκλογιάννης, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 1 (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρέι 31 (8/12 τρίποντα), Αγραβάνης 4, Ντάνιελ 8, Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 4, Σκορδίλης 3, Μπεντίλ 10, Σίρκο 2, Κάλαχαν 7 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστος 2, Γκίκας 8 (2), Μέγιερ 9 (2), Έλις 5 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 12 (2), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 16 (4/6 τρίποντα), Χολ 5 (1), Παρκς 15 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 15/36 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 19/32 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/30 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει στον Χολαργό (2/2 στις 15:45), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (2/2 στις 18:00).