ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι - Χολαργός 71-62: 3/3 και κορυφή για την ομάδα του Πεδουλάκη

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Κακό στο πρώτο μέρος το Περιστέρι, πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και επικράτησε του Χολαργού για το 3/3 που το κράτησε στην κορυφή της Basket League. Τιμήθηκε στο γήπεδο που ανδρώθηκε ο Μίλαν Γκούροβιτς.

Μετά τις νίκες απέναντι στην ΑΕΚ (εντός) και τον Προμηθέα (εκτός έδρας), ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να προσγειώσει τους παίκτες του. Ήξερε πως το ματς με τον Χολαργό θα ήταν δύσκολο, ήξερε πως οι νεοφώτιστοι είναι ένας σκληρός αντίπαλος με έναν εξαιρετικό προπονητή στον πάγκο τους και δικαιώθηκε.

Στο πρώτο μέρος το Περιστέρι δεν έπαιξε καλό μπάσκετ, δεν είχε αποτελεσματικότητα, δεν μπορούσε να βάλει τις βολές, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι και επικράτησε με 71-62 για το 3/3 στη Basket League 2018/19. "Φλέρταρε" με το -20 η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που έχασε με 16 την τρίτη περίοδο, αλλά έκανε στο φινάλε καλή προσπάθεια για να μαζέψει τη διαφορά.

O MVP

Ο Στίβεν Γκρέι βγήκε μπροστά και μαζί με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο ήταν οι δύο που ξεχώρισαν. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 16 πόντους (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), ο Έλληνας φόργουορντ έγραψε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ και οι δυο τους έκαναν τη σημαντικότερη δουλειά το απόγευμα που ο Ράιαν Χάροου έμεινε στα... ρηχά (8 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η μεγάλη διαφορά στις βολές (37 εκτελεσμένες το Περιστέρι, 18 ο Χολαργός) έπαιξε τον ρόλο της στην εξέλιξη του αγώνα, αν και η αλήθεια είναι πως ο Αργύρης Πεδουλάκης θα πρέπει να αισθάνεται αρκετά προβληματισμένος από το γεγονός ότι οι παίκτες του πέταξαν 15 εύκολους πόντους στα σκουπίδια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ χαμηλό τέμπο στο ξεκίνημα, πολύ δυνατές μονομαχίες, πολύ χαμηλό σκορ. Το 6-7 στο έβδομο λεπτό ήταν χαρακτηριστικό, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε πέντε βολές και τους φιλοξενούμενους να έχουν επτά περισσότερα εκτελεσμένα σουτ. Η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε το πρώτο δεκάλεπτο, πήγε στο +8 (17-25) στο 14' και με εξαιρετική άμυνα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, με το Περιστέρι να έχει πολύ χαμηλά ποσοστά στα σουτ (8/21) και μόλις 47% στις βολές με 9/19.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχαν 19 πόντους σε έξι λεπτά για να προσπεράσουν (46-41), είδαν τον Σίρκο να γράφει το 51-41 στο 29' και έχτισαν αυτή τη διαφορά που χρειάζονταν για να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, πήραν εύκολα την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές και έμειναν στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Όλα αυτά σε μία σεζόν πολύ δύσκολη και πολύ απαιτητική, μετά την επιστροφή τους στα... σαλόνια.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αυτή τη φορά το κλειστό του Περιστερίου δεν είχε πολύ κόσμο, είχε πάντως μια καλή ατμόσφαιρα. Είχε και τον Μίλαν Γκούροβιτς που ανδρώθηκε σε αυτό το γήπεδο και επέστρεψε για να τιμηθεί από την ομάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάροου 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκρέι 16 (3), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8, Μουράτος 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Σκορδίλης 2, Κλαρκ 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπεντίλ 2 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5, Γιάνκοβιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 5, Κώττας 1, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης 9, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Λόβ 4 (1/5 δίποντα), Ντόρσεϊ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 12/23 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 23/37 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 15/33 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα ταξιδέψει το επόμενο Σάββατο στην Χαλκίδα για να αντιμετωπίσει στις 15:45 την Κύμη, ενώ ο Χολαργός θα υποδεχθεί την ίδια μέρα και ώρα τον ΠΑΟΚ.