STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας - Λαύριο 71-63: Σταθερά σε τροχιά τετράδας οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας νίκησε το Λαύριο 71-63 και παραμένει στην πρώτη τετράδα της Basket League έπειτα από 23 αγωνιστικές.

Η άμυνα ήταν το όπλο του Προμηθέα στην Πάτρα. Η άμυνα και ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, το οποίο επέτρεψε στην ομάδα του Μάκη Γιατρά να δημιουργήσει μία διψήφια διαφορά πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει εν τέλει στη νίκη επί του Λαυρίου με 71-63, ένα αποτέλεσμα που την διατηρεί σε τροχιά τετράδας στην Basket League ύστερα από 23 αγωνιστικές.

Δύο Έλληνες, ο Νίκος Γκίκας (14 πόντοι) και ο Λεωνίδας Κασελάκης (12 πόντοι), μαζί με τον Οκτάβιους Έλις (14 πόντοι) οδήγησαν επιθετικά τον Προμηθέα, ο οποίος έφτασε τις έξι σερί εντός έδρας νίκες και επικράτησε του σημερινού αντιπάλου του για 7η φορά επί συνόλου οκτώ αναμετρήσεων.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γουίλιαμ Μπιούφορντ (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Λαυρίου, το οποίο ναι μεν παρέμεινε χαμηλά στην βαθμολογία με ρεκόρ 6-17, μία νίκη πάνω από το 13ο Ρέθυμνο (5-18), ωστόσο εξακολουθεί να έχει την τύχη του στα χέρια του.

Ο MVP

Όταν ο Οκτάβιους Έλις παίζει καλά, είναι και ο Προμηθέας καλός. Ο Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, πέτυχε 14 πόντους με 6/11 δίποντα, 2/2 βολές, μάζεψε 14 ριμπάουντ και είχε ακόμα 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος στα 28'05'' που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες δεν είχαν μεγάλη διαφορά στα λάθη. Ο Προμηθέας υπέπεσε σε 12 και το Λαύριο σε 13. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβαλαν 20 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο 7. Αυτό ήταν ουσιαστικά και το στατιστικό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση, μαζί με το πολύ χαμηλό ποσοστό (34,8%) του Λαυρίου στα σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο "Δημήτρης Τόφαλος", καθώς ξέφυγε με 15-9 στο 5', έχοντας 6/10 σουτ. Η συνέχεια δεν ήταν πάντως ανάλογη για τους γηπεδούχους. Το Λαύριο έτρεξε σερί 0-12 από το 5' έως το 9', προηγήθηκε με 15-21 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή στο σκορ. Κάπου εκεί ο Προμηθέας αντέδρασε. Απάντησε με δικό του σερί 9-0, πήρε ξανά το προβάδισμα με 24-21 και μετά το τρίποντο του Μιλόσεβιτς που έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (24-24 στο 14'), οι Πατρινοί έστησαν... τείχος μπροστά στο καλάθι τους. Η ομάδα του Γιατρά δέχτηκε μόνο τρεις πόντους στα υπόλοιπα έξι λεπτά, δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων στο 18' (37-27) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 37-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τα τρίποντα του Μπιούφορντ και στο 26' προσπέρασε με 41-42 και λίγο αργότερα προηγήθηκε και με 41-44. Η άμυνα του Προμηθέα, πάντως, έσφιξε εκ νέου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (48-47) και έκαναν το καθοριστικό ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης, όταν "έτρεξαν" ένα σερί 12-0 που μετέτρεψε το 50-52 σε 62-52 στο 34'. Αυτό ήταν και το καθοριστικό, καθώς ο Προμηθέας δεν ανησύχησε ξανά. Όχι μόνο δεν άφησε το Λαύριο να ρίξει την διαφορά κάτω από τους έξι πόντους, αλλά την ανέβασε και μέχρι τους 11 (70-59) στο 38'.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πάνω από 1.500 θεατές βρέθηκαν στο κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαλαμάς, Τζιοπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 37-29, 48-47, 71-63.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 14 (4), Μέιερ 7 (1), Λίποβι 5 (1), Ελις 14 (14 ριμπάουντ), Μπράουν 5 (1), Σαλούστρος 4, Κασελάκης 12, Κατσίβελης 3 (1), Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 4, Χολ 2, Παρκς 1.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης 10 (12 ριμπάουντ), Νίξον 6 (1), Κουζέλογλου 3 (9 ριμπάουντ), Λαμπ 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 7 (1), Ερμείδης, Μπιούφορντ 15 (3), Γουίθι 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 20/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 7/13 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου Aegean Cargo: 15/45 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 6/8 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (13/4, 15:45) για την 24η αγωνιστική της Basket League. Το Λαύριο, από τη μεριά του, θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (13/4, 15:45) τον Χολαργό.

Photo credits: Eurokinissi