STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 65-72: Διπλό σωτηρίας για τους κυανέρυθρους

BASKET LEAGUE / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πανιώνιος πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη της φετινής σεζόν καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου και ξέφυγε με δύο βαθμούς διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας με το μέρος του και την ισοβαθμία.

Τεράστιο διπλό πανηγύρισε ο Πανιώνιος μέσα στην έδρα του Ρεθύμνου με 72-65 κάνοντας το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League. Την ίδια στιγμή οι Κρητικοί βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και χρειάζονται ένα θαύμα για να μην υποβιβαστούν.

Ο Πανιώνιος πατάει πολύ γερά στα πόδια του πλέον, καθώς έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του Ρεθύμνου. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έχει πλέον ρεκόρ 5-14 κι άφησε δύο νίκες πίσω τόσο τους Κρητικούς όσο και τον Κολοσσό Ρόδου ο οποίος νωρίτερα είχε ηττηθεί στο "Βενετόκλειο" από το Λαύριο.

Οι Νεοσμυρνιώτες έμειναν πίσω με διαφορά έντεκα πόντων στην τρίτη περίοδο, αλλά κυριάρχησαν απόλυτα στην τέταρτη και πήραν το πολύτιμο διπλό. Μάλιστα έκαναν σερί 14-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν ούτε έναν πόντο σε αυτό το διάστημα. Το Ρέθυμνο τα περίμενε όλα από τον Στιβ Μπαρτ αλλά οι 34 πόντοι που σημείωσε δεν αποδείχτηκαν αρκετοί. Για τους νικητές, εκτός από τον εκπληκτικό Ντέβιον Μπέρι των 30 πόντων, ο Νταρνέλ Χάρις πρόσθεσε 19.

Ο MVP

Ο Ντέβιον Μπέρι ήταν για έναν ακόμα αγώνα απολαυστικός. Ο Αμερικανός σκόρερ ξεκουράστηκε μόλις για 21'' σε ολόκληρο το παιχνίδι κι έμεινε στο παρκέ για 39'39''. Σε αυτό το χρονικό διάστημα πέτυχε 30 πόντους με 7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 10/10 βολές. Παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, ενώ κέρδισε και δέκα φάουλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δέκα πόντοι που πήρε ο Πανιώνιος μέσα από τη ρακέτα έκαναν τελικά τη διαφορά. Οι κυανέρυθροι κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι, ενώ ήταν εντυπωσιακό και το σερί 14-0 που έκαναν στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και το οποίο τους έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι φάνηκε στο ξεκίνημα ότι θα ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7' (13-13). Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" ένα σερί 9-0 που τους έφερε μπροστά με 22-13 στο 9', αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 24-19. Με τον Μπαρτ να είναι ασταμάτητος και στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο κατόρθωσε να ξεφύγει ξανά με 9 πόντους διαφορά (40-31), όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-35, καθώς ο Αμερικανός είχε φτάσει τους 22 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Η τρίτη περίοδος φάνηκε ότι θα άνηκε στο σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου. Οι Κρητικοί κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με διιψήφια διαφορά (53-42, 26') και η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει προς το μέρος τους. Παρ' όλα αυτά η αντίδραση του Πανιωνίου ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 6-16 μείωσε στο 30' σε 59-58 και όλα ήταν ανοιχτά. Το πρώτο καλάθι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα σημειώθηκε στο 34' με φοβερό κάρφωμα του Σιγκούνα για το 61-58. Το ντέρμπι συνεχιζόταν και ο Χάρις στο 37' ισοφάρισε από κοντά (65-65). Οι κακές επιθέσεις διαδέχονταν η μία την άλλη στη συνέχεια, χωρίς να αλλάζει το σκορ. Ο ΜακΚι στα 49'' σκόραρε με αριστερό λέι-απ κι έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο (65-67). Στην κρίσιμη επίθεση που ακολούθησε ο Μπαρτ έκανε λάθος. Ο Χάρις στα 17'' ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για το 65-69. Το Ρέθυμνο δεν βρήκε καμία λύση στην επίθεση και η κόρνα της λήξης βρήκε θριαμβευτές τους κυανέρυθρους με 72-65, "τρέχοντας" σερί 14-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" δεν γέμισε, αλλά οι φίλοι του Ρεθύμνου δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα προσπαθώντας να σπρώξουν στη νίκη την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Ανδρικόπουλος-Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Σιγκούνας, Μπαρτ 34 (5), Ραζής, Χίκι 5 (1), Τζόουνς 10, Τζόνσον 5 (1), Χριστοδούλου 7, Καλογιαννίδης, Κλάντον, Ντάνιελς 2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (1), Μπέρι 30 (2), Χάρις 19 (3), Όστιν 8, Χάμιλτον, Δίπλαρος, Ντόρσεϊ 6, Καμπερίδης, ΜακΚι 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 12/32 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 20/24 βολές, 40 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 16 επιθετικά), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 17/38 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 20/22 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 16 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα δοκιμαστεί στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στην έδρα του Χολαργού (23/3, 15.45), ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό την Κυριακή (24/3, 17.00).

Photocredits: Eurokinissi