STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Χολαργός - Ολυμπιακός 68-73: Με την ψυχή στο στόμα οι "ερυθρόλευκοι"

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς έσωσε τον Ολυμπιακό στο τέλος του κανονικού αγώνα και ο Νίκολα Μιλουτίνοβ "καθάρισε" στην παράταση, προκειμένου οι "ερυθρόλευκοι" να καταβάλουν στην παράταση τον Χολαργό με 73-68.

Με τη ψυχή στο στόμα... Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να βάλει μερικά μεγάλα καλάθια ο Στρέλνιεκς στο τέλος του κανονικού αγώνα και να κυριαρχήσει ο Νίκολα Μιλουτίνοβ κάτω από τα δύο καλάθια για να νικήσει τον συγκλονιστικό Χολαργό 73-68 στην παράταση και να αποφύγει το στραπάτσο στο κλειστό "Αντώνης Τρίτσης". Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για τους "ερυθρόλευκους", που έχουν πλέον 13-1 έπειτα από 14 αγωνιστικές στην Basket League .

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (21 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που πήγε στον Χολαργό χωρίς τον άρρωστο Νάιζελ Γουίλιαμς-Γκος και απέδρασε με το "διπλό", παρότι τελείωσε το παιχνίδι με 4/33 τρίποντα και στο μεγαλύτερο διάστημα έβλεπε την πλάτη του Χολαργού. Από πλευράς των εξαιρετικά διαβασμένων γηπεδούχων, πρώτοι σκόρερς ήταν οι Χόκινς (15 πόντοι), Λαβ (14 πόντοι) και Γιάνκοβιτς (12 ποντοι).

Ο Λαβ ήταν επίσης αυτός που κράτησε τον Χολαργό ζωντανό με λέι-απ 1'' πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν άντεξε όμως στην παράταση, γνωρίζοντας έτσι την δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα. Ο Χολαργός έχει πλέον 7-7 στο πρωτάθλημα.

O MVP

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς έσωσε τον Ολυμπιακό στο τέλος του κανονικού αγώνα με πέντε συνεχόμενους πόντους που πέτυχε, αλλά ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 9/13 δίποντα, 3/7 βολές, 17 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 1 λάθος σε 37'52''. Ο Ολυμπιακός είχε +16 στο χρόνο που ο Μιλουτίνοβ βρισκόταν στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός δεν έβαλε ούτε ένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο. Και επιχείρησε 16 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.! Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν επί της ουσίας... ένας παίκτης σε όλο το πρώτο μισό της αναμέτρησης: ο Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ είχε 13 πόντους με 6/7 σουτ και όλοι οι συμπαίκτες του μαζί 3/27 σουτ και 4 λάθη!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μόνο με διαφήμιση του μπάσκετ δεν έμοιαζε το παιχνίδι στο "Αντώνης Τρίτσης" επί ένα ημίχρονο. Οι δύο ομάδες είχαν μαζί 19/63 σουτ στα πρώτα 20 λεπτά, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε καθόλου ρυθμό και στο οποίο οι κακές επιλογές στην επίθεση διαδέχονταν η μία την άλλη, ειδικά από τους "ερυθρόλευκους". Αυτό βέβαια ουδόλως πείραζε τον Χολαργό, ο οποίος χάρις στην εξαιρετικά διαβασμένη άμυνά του, τον έλεγχο των ριμπάουντ (και του ρυθμού) και το επιθετικό ταλέντο των Αμερικανών του (προεξάρχοντος του Λαβ και εν συνεχεία των Χόκινς και Φιτζπάτρικ), κατάφερε να ελέγξει το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τρία λεπτά για να βάλει το πρώτο του σουτ, αλλά στη συνέχεια υποχρέωσε τον Χολαργό να χάσει 13 επιθέσεις στη σειρά, τον κράτησε χωρίς πόντο για 7'04'' και έκλεισε την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (9-11). Ρυθμό στην επίθεση, πάντως, δεν βρήκε ποτέ... Οι δύο ομάδες άλλαξαν το προβάδισμα έξι φορές στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 29-26 και τον Ολυμπιακό να τα περιμένει όλα από τον Μιλουτίνοβ στην επίθεση. Αυτό το έργο δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν προσωρινά με 29-30 στο 21' αλλά ο Χολαργός απάντησε με έξι σερί πόντους και όχι μόνο πήρε ξανά στα χέρια του τα ηνία του ματς, αλλά δημιούργησε και διαφορά 6-8 πόντων, που έφτασε ακόμα και σε διψήφια τιμή στο 29' (47-37)! Κάπου εκεί χτύπησε ο συναγερμός στο "ερυθρόλευκο" στρατόπεδο. Ο Ολυμπιακός ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά, έστω κι αν συνέχισε να σουτάρει με πολύ άσχημα ποσοστά, ειδικά πίσω από τη γραμμή του τρίποντου (12,1%). Ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε το σκορ (59-59) με γκολ-φάουλ 1'58'' πριν από τη λήξη και στα 10,9'' ήταν αυτός που έβαλε και μπροστά στο σκορ την ομάδα του με λέι-απ (59-61). Αυτό το καλάθι δεν έφτανε όμως για να δώσει στον Ολυμπιακό και τη νίκη.

Στην επόμενη επίθεση ο Τζερμέιν Λαβ το έκανε πάλι το θαύμα του (όπως και πριν από μία εβδομάδα στη νίκη επί του Πανιωνίου), ισοφάρισε το σκορ με ανάποδο λέι-απ 1'' πριν από τη λήξη και στον χρόνο που απέμενε, το τρίποντο του Στρέλνιεκς δεν είχε τύχη, με το παιχνίδι να οδηγείται έτσι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, πάντως, ο Ολυμπιακός δεν... έπαιζε. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, με τον Μιλουτίνοβ να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, ξέφυγε από νωρίς με 4-6 πόντους, προηγήθηκε με 65-73 στο 44' και εν τέλει απέδρασε με τη νίκη επί του Χολαργού από το κλειστό "Αντώνης Τρίτσης", κάνοντας το 3-0 στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετό κόσμο είχε το κλειστό γυμναστήριο "Αντώνης Τρίτσης". Περίπου 1.200 θεατές βρέθηκαν στις κερκίδες, μεταξύ των οποίων και λιγοστοί οπαδοί του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Καλδίρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 (κ.α.), 68-73.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 6 (10 ριμπάουντ), Χόκινς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (7 ριμπάουντ), Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 15 (7/8 δίποντα), Μιλουτίνοβ 21 (9/13 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 2 τάπες), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11 (8 ασίστ), Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6 τρίποντα), ΛεΝτέι.

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 22/51 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/38 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 17/28 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 15 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:Στο ΣΕΦ θα δώσει τον πρώτο εντός έδρας αγώνα του δεύτερου γύρου ο Ολυμπιακός, με αντίπαλο την Κύμη (27/1, 17:00) για την 15η αγωνιστική τηςBasket League.Ο Χολαργός, από τη μεριά του, θα ταξιδέψει στην Ρόδο για να αντιμετωπίσει τον Κολοσσό (26/1, 15:30).

Photo credits: Eurokinissi