Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 Γυναικών: 22/22 με ρεκόρ ο Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με ρεκόρ επιθετικής συγκομιδής έκλεισε ο Ολυμπιακός την κανονική περίοδο της Α1 Γυναικών. Στα playouts ο Πανιώνιος, ο Σπόρτιγκ, ο Πρωτέας Βούλας και ο Ηρακλής.

Με το απόλυτο των 22 νικών σε ισάριθμες αγωνιστικές ολοκλήρωσε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού την κανονική περίοδο της Α1, καθώς πέρασε εύκολα από το κλειστό της Καλλιθέας με μια ευρεία επικράτηση επί των Εσπερίδων (117-50).

Οι 117 πόντοι που πέτυχε η ομάδα του Πειραιά συνιστούν κορυφαία επίδοσή της στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Οι Εσπερίδες, που παρατάχθηκαν δίχως ξένες, πήραν την τιμητική 5η θέση, την καλύτερη στην ιστορία τους εδώ και 8 χρόνια. Πλέον στα ημιτελικά των play offs που αρχίσουν μεθαύριο, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Νίκη Λευκάδας και θέλει μία νίκη για να φτάσει στον τελικό.

Στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν ο ΠΑΟΚ (παρότι αδιάφορος επικράτησε στη Βούλα του Πρωτέα) με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, έχοντας κι αυτός προβάδισμα με 2-0.

Κατά τα άλλα, την ευκαιρία να μείνουν στην Α1 έχουν πλέον ο Πανιώνιος (επέστρεψε από το -22 και νίκησε με Δάφνη Αγίου Δημητρίου), ο Σπόρτιγκ (συνέτριψε τον Ηρακλή), ο Πρωτέας Βούλας (έχασε εντός έδρας από τον αδιάφορο βαθμολογικά ΠΑΟΚ) και ο Ηρακλής (ηττήθηκε στα Πατήσια).

Ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί τον Ηρακλή με στόχο να πάρει μία νίκη σε τρεις ευκαιρίες, ενώ ο Σπόρτιγκ θα παίξει με τον Πρωτέα Βούλας του οποίου προηγείται με 2-0 από τα ματς της κανονικής περιόδου. Μεγάλα φαβορί οι ομάδες της Νέας Σμύρνης και των Πατησίων, που έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα παραμονής στην Α1.