ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη Λευκάδας - Σπαρτάκ 66-59: Πήρε την ιστορική νίκη, έχασε την διαφορά

EUROKINISSI

Η Νίκη Λευκάδας επικράτησε της Σπαρτάκ Νόγκινσκ με 66-59 και σημείωσε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της, δεν κατάφερε όμως να κρατήσει την διαφορά των 17 πόντων με την οποία προηγήθηκε στο 4ο δεκάλεπτο.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Eurocup γυναικών το έκανε η Νίκη Λευκάδας, επικρατώντας με 66-59 της Σπαρτάκ Νόγκινσκ για την προκριματική φάση της διοργάνωσης. Δεν κατόρθωσε όμως να εξασφαλίσει και μία μεγάλη διαφορά ενόψει του επαναληπτικού αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί την προσεχή Παρασκευή (12/10) στην Ρωσία.

Όπως και να 'χει, η ομάδα της Λευκάδας έγραψε ιστορία, καθώς σημείωσε την πρώτη νίκη της σε επίπεδο ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Οι Έλενα Τσινέκε (17 πόντοι), Παπαμιχαήλ (13 πόντοι), Μπαλτά (11 πόντοι) και Τζόνσον-Γουόκερ (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Νίκης, η οποία προηγήθηκε με 61-44 στο 32' χάρις σε ένα επιμέρους 17-2 σε διάστημα περίπου εννέα λεπτών. Η Νίκη δεν κατάφερε όμως να σημειώσει ούτε ένα καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να πάει με μεγάλο προβάδισμα στην Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τζόνσον-Γουόκερ 11 (7 ριμπάουντ), Νάιτ 7, Παπαμιχαήλ 13, Στεπάνοβιτς 1, Τσινέκε Ελ. 17, Μπαλτά 11, Σύρρα 1, Τσινέκε Κ. 5.

Σπαρτάκ Νόγκινσκ (Λαρίνα): Αλικίνα 10 (7 ριμπάουντ), Γκορσετσνίκοβα 6, Κουζμίνα 12, Σούμετς 2 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ζαμπολοτνάια 2, Αντριάνοβα 21 (12 ριμπάουντ), Γκαρκάβσκαγια 4, Λίχο, Πέρσινα 2, Πέτις.

Στα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν σήμερα για την προκριματική φάση, η ισπανική Γκέρνικα διέλυσε την βελγική Ναμούρ 92-50 και ουσιαστικά εξασφάλισε μία θέση στους ομίλους, ενώ αποφασιστικό βήμα έκανε και η τουρκική Ορμάν Γκεντσλίκ, που επικράτησε της Γκντίνια με 67-52.