ΜΠΑΣΚΕΤ

Ντνίπρο - Λαύριο 76-58: Συντριβή και "αντίο" στην Ευρώπη

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Λαυρίου ολοκληρώθηκε πρόωρα, καθώς η ελληνική ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ντνίπρο (76-58) και αποκλείστηκε από τον δεύτερο προκριματικό γύρου του FIBA Europe Cup.

Το Λαύριο ταξίδεψε στην Ουκρανία έχοντας ένα "μαξιλαράκι" 9 πόντων από το πρώτο ματς με την Ντνίπρο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του FIBA Europe Cup. Η Ντνίπρο νίκησε με 72-58 την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στο δεύτερο παιχνίδι και ηττήθηκε με 76-58.

O MVP

Ο Ολεκσάντρ Μισούλα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, καθώς φόρτωσε εμ 21 πόντους το καλάθι του Λαυρίου έχοντας 3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ στην στατιστική του έγραψε και 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Μισούλα μάλιστα προς το τέλος του αγώνα χτύπησε στο πρόσωπο και αποχώρησε αιμόφυρτος για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο είχε 5/25 τρίποντα, περισσότερα λάθη (15) από ασίστ (10), ενώ στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου έμεινε άποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' ημιχρόνου διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά το Λαύριο φρόντισε να διατηρήσει την επαφή του με το σκορ, ενώ θα μπορούσε να ήταν που θα είχε ξεφύγει, αν είχε λύσει κάποια από τα προβλήματα που του έθεσε η άμυνα της Ντνίπρο. Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρέθηκαν δύο φορές στο +9 (20-11 στο 9΄ και 22-13 στο 11'), αλλά ισάριθμες ήταν οι απαντήσεις του Λαυρίου (22-22 στο 14' και 27-28 στο 17'). Ο Μίσουλα, όμως, οδήγησε την ομάδα του στο 34-28 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το Λαύριο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου πλησίασε σε απόσταση "αναπνοής" (36-35, 23'), αλλά δεν μπορούσε να βρει το... αντίδοτο για τον Μίσουλα, ο οποίος στο 27΄έστειλε την ομάδα του στο +10 (49-39). Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν ως το +13 (54-41, 28'), ενώ η συμπλήρωση των 30' τούς βρήκε να προηγούνται με 54-44.

Το Λαύριο συνέχισε να έχει προβλήματα απέναντι στην άμυνα της ουκρανικής ομάδας, η οποία τρέχοντας σερί 8-0 ξέφυγε με 62-44 στο 34'. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με 22 πόντους 68-46 κι εντέλει επικράτησαν με 76-58, καθώς το μόνο που κατάφερε το Λαύριο ήταν να μειώσει ως τους 14 πόντους (72-58, 39:14).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστα ήταν τα άδεια καθίσματα στο μικρό αλλά συμπαθητικό "Sport Complex "Shinnyk", ενώ παρόντες στο γήπεδο ήταν και λίγοι Έλληνες φίλαθλοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στόικα (Ρουμανία), Κάροβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Μπαλούν (Τσεχία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): : Κουσνίροφ 11, Σνούντελ 6, Τιμοφεγιένκο 15 92 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βιλχοβέτσκι 2, Ζακουρντάγιεφ 8 92), Κοζεμιάκιν, Μισούλα 21 (4), Νατιάζκο,

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/11 σουτ, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 32 λεπτά), Κακλαμανάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μέλσον 18 (4), Μιλόσεβιτς 10, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 4, Λαμπ 3 (1/6 σουτ), Λούντζης 5, Μαστρογιαννόπουλος, Οντιάσε 2, Περράκης

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντνίπρο: 17/35 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου Aegean Cargo: 15/40 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 13/18 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 15 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντνίπρο:

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το παρθενικό ταξίδι του Λαυρίου στην Ευρώπη ολοκληρώθηκε, ενώ η Ντνίπρο στη β' φάση των προκριματικών του FIBA Europe Cup θα κοντραριστεί με την Αλμπα Φέχερβαρ

Photo credits: Eurokinissi