NBA

Ξύπνησαν ΛεΜπρόν και Λέικερς, νίκη από το -18 κόντρα στους Ροκετς!

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Οι Λέικερς και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έδειξαν τα δόντια τους κόντρα στους Ρόκετς, αφού ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων και νίκησαν με 111-104!

Οι Λέικερς βρίσκονται αυτή τη στιγμή εκτός 8αδας στην Δύση. Αν συνεχίζουν να παίζουν έτσι, όμως, θα το προλάβουν το "τρένο". Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, οι "Λιμνάνθρωποι" επέστρεψαν από το -18 κόντρα στους Ρόκετς, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 111-104!

Οι Λέικερς ήταν σταθερά πίσω στο σκορ για κάτι παραπάνω από τρία δωδεκάλεπτα, φτάνοντας κάποια στιγμή στην τρίτη περίοδο να βρίσκονται στο -18 (68-86). Έδειξαν χαρακτήρα όμως και έφεραν τούμπα το ματς, περνώντας μπροστά στο σκορ με 98-97 με 4 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα υπόλοιπα πλέον ήταν ιστορία για τους Λέικερς, που στο μεσοδιάστημα είδαν τόσο τον Τζέιμς Χάρντεν όσο και τον Κρις Πολ να αποβάλλονται με 6 φάουλ για το Χιούστον, παίρνοντας τη νίκη με 111-104.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπράντον Ίνγκραμ να προσθέτει 27 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Κάιλ Κούζμα 18 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Χάρντεν είχε 30 πόντους, ο Πολ 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Κλιντ Καπέλα 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Λ.Α ΛΕΙΚΕΡΣ: Κούζμα 18 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 29 (11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ίνγκραμ 27 (13 ριμπάουντ), ΜακΓκί 11, Μπούλοκ 14, Τσάντλερ, Ροντο 2 (7 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 6, Χαρτ 4, Στίβενσον

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 3, Καπέλα 12 (11 ριμπάουντ), Πολ 23 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάρντεν 30 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη), Γκόρντον 14, Φαρίντ 13 (6 ριμπάουντ), Νένε 2, Ρίβερς 5, Γκριν 4