ΠΟΛΟ

Ευρωπαϊκό πόλο ανδρών: Πρωταθλήτρια μετά από 21 χρόνια η Ουγγαρία

Μετά από έναν σπουδαίο τελικό η Ουγγαρία επικράτησε με 14-13 στα πέναλτι (9-9 κ.δ.) επί της Ισπανίας και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά από 21χρόνια. (VIDEO)

Για τρίτη διαδοχική μεγάλη διοργάνωση οι Ισπανοί έφτασαν κοντά στην πηγή, αλλά δεν ήπιαν νερό. Αντίθετα, η Ουγγαρία μετά από έναν μεγάλο τελικό επικράτησε με 14-13 στα πέναλτι (9-9 κ.δ.) και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά από 21χρόνια σε έναν αγώνα με ελληνική συμμετοχή αφού διαιτητής ήταν ο Γιώργος Σταυρίδης

Η Ισπανία ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στον τελικό. Ο Γκρανάδος άνοιξε το σκορ στην πρώτη επίθεση του αγώνα, με τον Σαλάνκι να απαντά αμέσως. Οι παίκτες του Νταβίντ Μαρτίν πέτυχαν ακόμα δύο γκολ με τον Μουνιάριθ για να κλείσουν το οκτάλεπτο μπροστά με 3-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ουγγαρία κυριάρχησε απόλυτα. Οι Μαγυάροι με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους 3-0 για να πάνε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 4-3.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Μάγιαρακ έβαλε τέλος στην επιθετική ανομβρία της Ισπανίας η οποία κράτησε έντεκα λεπτά! Ο Βάμος στον παίκτη παραπάνω έκανε το 5-4, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Λαρούμπε με 5-5. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 6-5 με τέρμα του Μάνχερτζ.

Η ματσάρα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ - γκολ. Το πιο καθοριστικό από αυτά αποδείχτηκε εκείνο που πέτυχε ο Μουνιάριθ 1.35 πριν το τέλος με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 9-9. Οι Ούγγροι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι στις δύο επιθέσεις που εκδήλωσαν, ενώ ο Μάγιαρακ στην τελευταία επίθεση νικήθηκε από τον Νάγκι.

Έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Εκεί οι Ούγγροι εύστοχησαν και στα πέντε πέναλτι που εκτέλεσαν όχι όμως και οι Ισπανοί. Ο Τόμας Μάρτζ έριξε στην πισίνα τον δεύτερο τερματοφύλακα του και ο Σόμα Βόγκελ τον δικαίωσε αφού απέκρουσε το πέναλτι του Γκρανάδος και έδωσε τον τίτλο στην Ουγγαρία με συνολικό σκορ 14-13.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στο Μαυροβούνιο έπειτα από ένα μεγάλο ματς με την Κροατία. Οι Μαυροβούνιοι βρέθηκαν πίσω ακόμα και με τέσσερα γκολ στα μισά της τρίτης περιόδου (4-8), αλλά δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν. Στο τέλος της περιόδου μείωσαν στο γκολ και ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης με τέρμα του Αλεξάνταρ Ίβοβιτς έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 10-9.

Ουγγαρία - Ισπανία (9-9 κ.δ.)

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-0, 2-2, 3-4

Ουγγαρία: Νάγκι, Ανγκιάλ 1, Μάνχερτζ 2, Σαλάνκι 2, Βάμος 1, Χοσνιάσκι, Πολ, Γιάνσικ, Έρντελι, Βάργκα 2, Μέτζεϊ, Χάραϊ 1, Βόγκελ

Ισπανία: Λόπεθ, Μουνιάριθ 3, Γκρανάδος 1, Σαναούγια, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 1, Ντελγκάδο, Φερνάντεθ, Ταχούλ 1, Περόνε 1, Μάγιαρακ 2, Μπούστος, Λόριο