ΒΟΛΕΪ

Λιγκ Καπ: Η Κηφισιά επικράτησε με 3-2 επί του Παμβοχαϊκού

LEAGUE CUP / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς τήρησε την παράδοση που τον θέλει να νικάει με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Όπως και στις προηγούμενες τέσσερις αναμετρήσεις που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ έτσι και σήμερα στο Ζηρινειο ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς επικράτησε 3-2 της ομάδας του Βραχατίου που έδειξε πολύ καλά στοιχεία και υψηλό δείκτη αγωνιστικότητας με δεδομένο το λίγο χρόνο προετοιμασίας που έχει στη διάθεση του.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά με σερί 4-0 από το σερβίς του Μπάϊερς προηγήθηκε 13-9. Με κορυφαίο τον Λάππα ο Παμβοχαϊκός μπήκε στον αγώνα και με επίθεση του Κανέλλου ισοφάρισε 17-17. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο. Ο Παμβοχαϊκός με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ηρακλή Παπαδόπουλου έφτασε σε σετ μπολ 24-23 και με επίθεση του ίδιου παίκτη στο 25-24. Με λάθος της Κηφισιάς έγινε το 26-25 και με πόντο του Δρογκάρη το 27-26. Ο Λάππας έδωσε νέο σετ μπολ 28-27, όμως απο την πάιπ ο Μπατατζίμ έφερε το σετ στα ίσα 28-28. Ο Ντε Πρα έστειλε με τη σειρά του το σερβίς στο φιλέ και στην επόμενη φάση ο Σπυριούνης κάρφωσε άουτ για το 30-28 υπέρ του Παμβοχαϊκού ο οποίος αξιοποίησε τελικά το προβάδισμα σε όλα τα σετ μπολ.

Με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο μπροστάρη ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα 7-2 στο 2ο σετ. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το 24-21. Ο Μπατατζίμ κράτησε στο σετ την Κηφισιά με δύο συνεχόμενους πόντους (23-24) αλλά ο Παπαδόπουλος έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 3-0 αλλά η Κηφισιά αντέδρασε και με την είσοδο των Μελλέ, Κολτσιάκη και την άνοδο του Σπυριούνη πήρε τον έλεγχο και προσπέρασε 8-5. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν κουρασμένοι και η Κηφισιά πήρε το σετ 25-14.

Με το μπλοκ του Μελλέ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-3 και ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 15-15. με όμορφο πόντο του Λάππα. Με τον Κολτσιάκη στο σερβίς η Κηφισιά έκανε σερί 3-0 για το 19-16 και με άουτ του Παπαδόπουλου έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ δύο πόντοι από τον Μελλέ έβαλαν την Κηφισιά μπροστά 7-5. Η Κηφισιά έκανε το +3 με τον Μπατατζίμ που με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 10-7. Ο Σπυριούνης με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 15-10.

Κηφισιά - Παμβοχαϊκός 3-2

Τα σετ: 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11) σε 142΄.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 5 άσσοι, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 42 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κάιο 3π., (3/8επ.), Μπάσης 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Σπυριούνης 21 (20/47επ., 73%υπ., 18%αρ.), Μπατατζίμ 29 (25/47επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 54%υπ., 26%αρ.), Ρούσσης 3 (3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Νικολάκης, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 2 (2/6, 59%υπ., 29%αρ.), Μελλές 3 (1/6επ., 2 μπλοκ).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 4π. (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 22 (20/51επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/10επ., 1 άσσος), Λάππας 12 (8/23επ., 4 μπλοκ, 27%υπ., 3%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 7 (3/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μάμαλης 6 (4/7, 1 μπλοκ 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (λ. 56%υπ., 22%αρ.), Μακρυγιάννης 1 (1/4επ.), Καρακώστας, Γκαβρίλ, Κωτσάκης 3 (3/6επ., 36%υπ., 18%αρ.)