ΒΟΛΕΪ

Σαχτάρ Σόλιγκορσκ - Ολυμπιακός 2-3: Δεύτερη νίκη και πρόκριση για τους Πειραιώτες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ / LEAGUE CUP (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ /  EUROKINISSI)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ / LEAGUE CUP (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στη Λευκορωσία την Σαχτάρ Σόλιγκορσκ (2-3 σετ) και πήρε δίκαια την πρόκριση στην φάση των "16" του CEV Cup. Αντίπαλός του θα είναι η τουρκική BBSK.

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στη Λευκορωσία την Σαχτάρ Σόλιγκορσκ (2-3 σετ) και πήρε δίκαια την πρόκριση στην φάση των "16" του CEV Cup. Στο στάδιο SK Olimpiets του Μογκίλιοφ, οι Πειραιώτες έδειξαν την ανωτερότητά τους και κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους, συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό τους ταξίδι.

Απο το φινάλε του τρίτου σετ είχε "κλειδώσει" η πρόκριση για τον Ολυμπιακό, μιας και είχε παρακαταθήκη του την "καθαρή" νίκη του στο πρώτο ματς (είχε επικρατήσει με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δυσκολεύτηκαν αρκετά, καθώς η Σαχτάρ εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο ματς και πήρε άνετα το πρώτο σετ με 25-18.

Στα δύο επόμενα σετ έγινε μάχη, αλλά οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία, τα πήραν στις λεπτομέρειες με 27-29 και 24-26 αντίστοιχα και με αυτά εξασφάλισαν την πρόκριση, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Το τέταρτο σετ πήγε στους Λευκορώσους με 25-20, για να πάρει εύκολα το τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός με 15-8.

Αντίπαλός του στην επόμενη φάση θα είναι η τουρκική BBSK, την οποία είχε αντιμετωπίσει (και αποκλείσει) ο ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Champions League.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης είχε νικήσει στη Γαλλία 3-0 σετ την Αζαξιό στο πρώτο ματς, σήμερα έχασε με το ίδιο σκορ στην έδρα της, αλλά πήρε το "χρυσό" σετ με 15-12 και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τα σετ: 25-18, 27-29, 24-26, 25-20, 8-15

Σαχτάρ (Μπέκσα): Σματ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ., 50% αρ.), Βοϊνάου 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Τεβκούν 21 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιμιαλέφσκι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 39% αρ.), Κουράχ 1 (1/4 επ.),Μπουντζιουκίν (λ, 13% υπ., 13% αρ.) / Μαρτσένκο (λ), Μαρτουνάου, Μάκινεν 4 (4/6 επ.), Σουκρεντάου 4 (4/5 επ.)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/26 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 13 (13/26 επ.), Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ 13 (13/18 επ., 39% υπ., 22% αρ.),Στεφάνου (λ, 48% υπ., 43% αρ.) / Δαρίδης (λ, 43% αυπ., 29% αρ.),Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κουμαντάκης 6 (6/14 επ., 27% υπ., 13% αρ.),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr μετά το τέλος του αγώνα: "Όπως είχα πει και μετά το τέλος του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, ότι θα είναι δύσκολος ο αγώνας εκτός έδρας. Ξέρω το γήπεδο και τους παίκτες της Λευκορωσίας και στην έδρα τους η απόδοση τους είναι πάντα πιο καλή από ότι όταν παίζουν εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι αλλά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε καλά από το τρίτο σετ και μετά, διορθώσαμε κάποια τεχνικά στοιχεία και το σημαντικό είναι ότι πήραμε την πρόκριση και συνεχίζουμε ακόμα πιο δυνατά".

Photo Credits: Eurokinissi