ΒΟΛΕΪ

Silver League: Πρώτη ήττα για την Εθνική γυναικών

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΕΛΛΑΔΑ - ΝΟΡΒΗΓΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Σλοβενία στο Βραχάτι στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Silver League.

Την πρώτη της ήττα στο Silver European League γνώρισε η Εθνική γυναικών από την Σλοβενία με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Τριαντάφυλλος» στο Βραχάτι και η προνομιούχος πρώτη θέση στον όμιλο γίνεται πλέον δύσκολη υπόθεση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε πρόβλημα στην υποδοχή με 17% άριστη με αποτέλεσμα να μην έχει καλή ανάπτυξη στην επίθεση, με το καλά στημένο μπλοκ της Σλοβενίας να κάνει μεγάλη ζημιά (11 στοπ).

Συνολικά 27 λάθη έκανε η «γαλανόλευκη», εκ των οποίων τα 14 από τη γραμμή των εννέα μέτρων. Κομβικό σημείο του ματς το δεύτερο σετ όταν η Εθνική προηγήθηκε 14-7 και 18-14 και δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά που θα της χάριζε το σετ της ισοφάρισης. Τοπ σκόρερ του αγώνα η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 21 πόντους, ενώ για την Σλοβενία οι Σκούκα, Έρζεν και Πλάνινσετς είχαν από 11.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την Εθνική ομάδα. Η Σλοβενία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των ελληνίδων διεθνών για το 12-6. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός από τα μέσα του σετ είχε ήδη χρησιμοποιήσει τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούται και ενώ το σκορ ήταν 16-11 για τις Σλοβένες, πέρασε στο παιχνίδι τις Οικονομίδου, Παπαφωτίου στη θέση των Βασιλαντωνάκη και Χριστοδούλου. Η Οικονομίδου μείωσε σε 18-15, όμως η ίδια δέχθηκε το μπλοκ λίγο αργότερα για το +5 των Σλοβένων (20-15). To καλό σερβίς της Οικονομίδου έφερε την κόντρα επίθεση της Ελλάδας, με την Παπαφωτίου να μειώνει στους δύο (20-18), όμως δύο συνεχόμενα λάθη της Εθνικής επανέφεραν την διαφορά και πάλι στους 5 (23-18). Το 1-0 σετ για την Σλοβενία έγινε με κόντρα επίθεση της Έρζεν για το 25-19.

Με πασέρ την Παπαφωτίου ξεκίνησε το δεύτερο σετ ο ομοσπονδιακός τεχνικός, με την Βασιλαντωνάκη να μπαίνει ζεστή και δίνοντας τον ρυθμό από το σερβίς και την επίθεση, ανάγκασε τον Ιταλό προπονητή της Σλοβενίας Κιαπίνι να καλέσει τάιμ άουτ στο 6-2. Το σερβίς για την ελληνική ομάδα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή και με πάιπ της Βασιλαντωνάκη έγινε το 10-4. Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενες έβρισκαν και αυτές ρυθμό μέσω του σερβίς και σταδιακά μείωναν την διαφορά, για να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ με 19-18. Η Εθνική έκανε δύο λάθη από το σερβίς και ένα από την επίθεση, η Βασιλαντωνάκη κρατούσε την Ελλάδα στο σετ (22-22), όμως η Σλοβενία είχε δύο σετ μπολ (24-22) μετά από κόντρα της Έρζεν. Η Λαμπρούση έκανε το 24-23 και στην επόμενη φάση η Έρζεν κάρφωσε πάνω στο φιλέ για το 24-24. Τα λάθη συνεχίστηκαν όμως για την Εθνική. Αρχικά από την Τοτσίδου στο σερβίς για το 25-24 και στη συνέχεια η Οικονομίδου κάρφωσε άουτ για το 26-24 και το 2-0 σετ της Σλοβενίας.

Με την Βλαχάκη στα άκρα στη θέση της Τοτσίδου, 7-5 άσσος της Λαμπρούση, 9-6 Μερτέκη, +4 13-9 πάιπ Μερτέκη, τάιμ άουτ Σλοβενία, Βλαχάκη 14-10, 16-13, 16-15, 16-16 άσσος το 6 της Σλοβενίας, τάιμ άουτ Ναράνχο, 17-16 Ανθή, 19-17 ράλι με τελείωμα της Βλαχάκη

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ, με την Ελλάδα και πάλι να είναι μπροστά στο σκορ (13-9) και την Σλοβενία να βγάζει αντίδραση. Η Βλαχάκη έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Ελλάδα (19-17), η Βασιλαντωνάκη μετά από ράλι έκανε το 20-18, όμως η Σλοβενία με τα σερβίς της Σκούκα «έτρεξε» σερί 6-0 (με έναν άσσο και δύο άουτ επίθέσεις της Βασιλαντωνάκη) για το 24-20. Η Βασιλαντωνάκη μείωσε σε 24-21 αλλά η Πλάνισετς με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 σετ με 25-21.

Ελλάδα - Σλοβενία 0-3

Τα σετ: 19-25, 24-26, 21-25 σε 79'

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Σλοβενίας προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Στράντζαλη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 13% υπ. - 13% άριστες), Μερτέκη 7 (7/25 επ., 32% υπ. - 23% άριστες), Βασιλαντωνάκη 21 (19/38 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου, Εμμανουηλίδου 2 (2/4 επ.) / Κονόμι (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Οικονομίδου 1 (1/9 επ.), Παπαφωτίου 1 (1/3 επ.), Τοτσίδου, Βλαχάκη 4 (4/11 επ., 20% υπ. - 10% άριστες).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κιαπίνι): Μόρι 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γκρούντινα 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζντοβτς 7 (3/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 18% υπ. - 9% άριστες), Σκούκα 11 (7/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Έρζεν 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ), Πλάνινσετς 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γιάνεζιτς (λ, 36% υπ. - 9% άριστες), Μικλ (λ), Ζάτκοβιτς, Σόμποτσαν (30% υπ. - 10% άριστες).