STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Χολαργός - ΑΕΚ 88-72: Το Σάββατο θα παίξουν την τετράδα

BASKET LEAGUE / ΧΟΛΑΡΓΟΣ  -  ΑΕΚ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΑΕΚ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μεγάλη εμφάνιση από τον νεοφώτιστο στην Α1 Χολαργό, που κυριάρχησε απέναντι στην ΑΕΚ, ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1 και την οδήγησε σε τρίτο και τελευταίο ματς στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτο.

Στη μία πλευρά υπήρχε μια ομάδα με πείσμα, με φιλοδοξία και με διάθεση να διασκεδάσει το παιχνίδι. Από την άλλη υπήρχε μια ομάδα χωρίς ενέργεια, απογοητευμένη χωρίς λόγο, άσχημα προετοιμασμένη, μπλαζέ. Χολαργός και ΑΕΚ δεν έδωσαν τη μάχη που όλοι περίμεναν το βράδυ της Τετάρτης (22/5), καθώς οι νεοφώτιστοι στην Α1 γηπεδούχοι διέλυσαν τους κιτρινόμαυρους (88-72) για το 1-1 στη σειρά του Α' γύρου των playoffs της Basket League.

Λυκογιάννης και Μπάνκι θα λύσουν τους λογαριασμούς τους το απόγευμα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ, με τον Προμηθέα Πάτρας να περιμένει ήδη στα ημιτελικά της Α1 μετά το 2-0 επί του καταπονημένου ΠΑΟΚ.

Πολύ σκληρός ο Χολαργός, ίσως να μην είχε στόχο τη νίκη, ίσως να ήθελε απλά να απολαύσει το σαραντάλεπτο όπως είχε πει ο τεχνικός του στο Game 1 της σειράς. Του βγήκε το ματς, μπήκαν τα σουτ από την καλή κυκλοφορία της μπάλας και πλέον η ομάδα των βοριοανατολικών προαστίων βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους τέσσερις τις Ελλάδας! Η ΑΕΚ από την άλλη, έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις των τελευταίων χρόνων και πλέον θα έχει αρκετή πίεση καθώς ο Χολαργός θα πάει στο γήπεδό της χωρίς το παραμικρό άγχος για να πετύχει ένα μικρό μπασκετικό θαύμα.

Ο MVP

Με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς εκτός αγώνα, ο Γκάρι Τάλτον (18 πόντοι από 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Τζαβόντε Χόκινς (18 πόντοι, 3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) αναβαθμίστηκαν, μοιράστηκαν ηγετικά καθήκοντα και το βραβείο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 4/13 σουτ της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια αποκαρδιωτική επίδοση, όπως και τα δέκα λιγότερα ριμπάουντ της ομάδας του Λούκα Μπάνκι στο ημίχρονο (21-11). Δεν είχαν πόντο από δεύτερη ευκαιρία οι κιτρινόμαυροι, μόλις τρεις πόντους βρήκαν στο ανοιχτό γήπεδο και δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το -13. Με 9/17 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα ο Χολαργός, που πέτυχε 25 (!) πόντους στον αιφνιδιασμό και έφτασε μέχρι και το +23.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή βραδιά του Χολαργού φάνηκε από νωρίς, όταν το 13-4 στο πέμπτο λεπτό έβαλε πολλή πίεση στις πλάτες της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, βρήκαν τους ελεύθερους παίκτες, έπαιξαν καλή άμυνα, προηγήθηκαν με 24-13 στο τέλος της περιόδου από τρίποντο του Χόκινς μετά από άστοχο λέι-απ του Σαντ-Ρος και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα.Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν αποκαρδιωτική, 4/13 σουτ είχαν οι κιτρινόμαυροι στο δεκάλεπτο, πριν βρεθούν και στο -19 (31-13) στις αρχές του δεύτερου με τον Κώττα να μοιάζει με... Ταβάρες και να κόβει τα πάντα. Λαρεντζάκης με ενθουσιασμό, Ξανθόπουλος με πίεση και σουτ και Γιαννόπουλος προσπάθησαν να μαζέψουν το σκορ, αλλά και πάλι οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν ένα επίπεδο πάνω σε ενέργεια και διάθεση για το 45-32 του ημιχρόνου.

Θα περίμενε κανείς πως η ΑΕΚ θα μπει στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά, να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με εκείνο του πρώτου μέρους. Και όμως, ο Χολαργός ήταν ακόμη καλύτερος με τον Τάλτον να σκοράρει πέντε σερί πόντους για το 53-38 στο 23' και τον Λυκογιάννη να τρίβει τα μάτια του με την ευστοχία των παικτών του. Το 72-53 στο 30' έμοιαζε με... ψέμα, το 75-53 από το μακρινό σουτ του Φιτζπάτρικ στο 31' δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Και δεν ανατράπηκε. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι αναποτελεσματική και παντελώς αδιάφορη και αν δεν έμπαιναν 2-3 σουτ στα τελευταία λεπτά, η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο Αντώνης Τρίτσης του Χολαργού, που δεν είχε ούτε οπαδούς της ΑΕΚ. Στο φινάλε όλοι αποθέωσαν τον Άρη Λυκογιάννη, καθώς ίσως αυτό να ήταν το τελευταίο εντός έδρας ματς της ομάδας για τη σεζόν 2018/19.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Μπήτης, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάλτον 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Κώττας 8 (2 μπλοκ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3/4 τρίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15 (6/10 δίποντα, 3/8 βολές), Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6 (2/9 σουτ), Γιορκ 11 (4/11 σουτ), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2/6 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 21/40 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 19/24 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/35 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη