ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λίβερπουλ - Ντόρτμουντ 2-3: Οι Βεστφαλοί πλήγωσαν τον Κλοπ

Liverpool's Andrew Robertson, left, blocks a shot by Borussia Dortmund's Marius Wolf during an International Champions Cup tournament soccer match in Charlotte, N.C., Sunday, July 22, 2018. (AP Photo/Chuck Burton) AP PHOTO/CHUCK BURTON

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Λίβερπουλ γνώρισε την ήττα στο πρώτο της φιλικό επί αμερικανικού εδάφους, με την πρώην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, Ντόρτμουντ, να επικρατεί με σκορ 3-2 επί των "κόκκινων" (VIDEO).

Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε μία σημαντική νίκη γοήτρου τα ξημερώματα του Σαββάτου καθώς σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Νotre Dame Stadium" της Ιντιάνα παρουσία 40.361 θεατών επιβλήθηκε 3-2 της πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετά νέα πρόσωπα, ειδικά η Λίβερπουλ που δεν είχε στη διάθεσή της τη βασική της επιθετική τριπλέτα (Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο), ενώ οι δύο προπονητές έπαιξαν ουσιαστικά με δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο.

Ο Κλοπ έκανε 10 αλλαγές στο 60' αφήνοντας για 90 λεπτά μόνο τον τερματοφύλακά του, Μινιολέ, ενώ ο Φαβρ άλλαξε 9 παίκτες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο 80' τον Χούμελς, κρατώντας ως το τέλος μόνο τον γκολκίπερ του.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του σπουδαίου αυτού φιλικού, οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3' με τον Πάκο Αλκάθερ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 καθώς στο 35' ήρθε η ισοφάριση για τους "κόκκινους" με δράστη τον Γουίλσον.

Οι "κιτρινόμαυροι" πήραν τεράστιο αβαντάζ για τη νίκη σκοράροντας δις μέσα σε διάστημα έξι λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ντιλέινι (53') και Λάρσον (59') ενώ το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ ήταν να μειώσει το σκορ στο 75' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπριούστερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν (60' Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ματίπ (60' Φαν Ντάικ), Γκόμεζ (60' Λόβρεν), Λαρουσί (60' Ρόμπερτσον), Φαμπίνιο (60' Χέντερσον), Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (60' Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ (60' Λιούις), Γουίλσον (60' Τζόουνς), Κεντ (60' Γούντμπερν), Οριγκί (60' Μπριούστερ)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτζ, Πίστσεκ (46' Μόρεϊ), Τοπράκ (46' Μπαλέρντι), Χούμελς (80' Φεράι), Γκερέιρο (46' Σουλτζ), Σάντσο (46' Τοργκάν Αζάρ), Βάιγκλ (46' Βιτσέλ), Μπραντ (46' Λάρσεν), Ρέινα (46' Βολφ), Γκέτσε (46' Ρόις), Αλκάθερ (46' Ντιλέινι)

Photo Credits: AP Photo/Chuck Burton