Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Α2: Διπλό… ανόδου για τον Χαρ. Τρικούπη, στην παράταση η Καρδίτσα

Παρότι βρισκόμαστε ακόμα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Α2 νίκη σαν κι αυτή του Χαρίλαου Τρικούπη με 87-80 στο Αιγάλεω έχουν άρωμα… ανόδου! Στο εξ αναβολής για την τρίτη αγωνιστική παιχνίδι, η ομάδα του Μεσολογγίου υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα τον Διαγόρα και απέδειξε στο παρκέ πως είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο....

Παρότι βρισκόμαστε ακόμα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Α2 νίκη σαν κι αυτή του Χαρίλαου Τρικούπη με 87-80 στο Αιγάλεω έχουν άρωμα… ανόδου!

Στο εξ αναβολής για την τρίτη αγωνιστική παιχνίδι, η ομάδα του Μεσολογγίου υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα τον Διαγόρα και απέδειξε στο παρκέ πως είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου τελείωσε το παιχνίδι με έχοντας 1 παραπάνω ριμπάουντ και 23 ασίστ ενώ σούταρε με 42% πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα χτίζοντας διψήφιες διαφορές.

Ο Διαγόρας πλησίασε στο σουτ, μειώνοντας σε 56-58 στο 27′, όμως ένα 12-0 του Χαρίλαου Τρικούπη του έδωσε προβάδισμα με 56-70 λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου. Έξι λεπτά πριν από το τέλος ο Παπαδιονυσίου με γκολ φάουλ έστειλε τη διαφορά στους 16 πόντους (71-87) με τους γηπεδούχους να μειώνουν με ένα σερί 9-0 στο τελικό 80-87.

Α2: Στην παράταση και με ανατροπή η Καρδίτσα

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της Καρδίτσας στο νέο της γήπεδο είναι γεγονός. Οι Θεσσαλοί νίκησαν δύσκολα στην παράταση τη Δάφνη Δαφνίου που παραμένει δίχως νίκη στην παρθενική της παρουσία στην Α2.

Η ομάδα του Χαϊδαρίου άρχισε το παιχνίδι εντυπωσιακά χτίζοντας διψήφιες διαφορές, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και τις ροκάνισαν.

Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος η Δάφνη προηγήθηκε με 70-60. Η Καρδίτσα όμως μείωσε και στα 3 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Θέος με 3/3 βολές ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 46-37, 65-54, 83-77
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Λογοθέτης): Μαραβέγιας 8 (2), Μανοΐλοβιτς 18, Γοργόνης 11, Τσούτσος 11 (2), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 3 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής, Καμπουρίδης 21 (3), Μπένας 7.
ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 2, Ραζής 6 (2), Κουμπούρας 18, Παπαντωνίου 4, Τζόρτζεβιτς 17, Βύρλας 2, Καλλινικίδης 7, Σκορδάς 2, Μακρής 6 (1), Ζώρζος 7 (1), Ψημίτης 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 90-82 (κ.α. 75-75)
Δεκάλεπτα: 13-26, 35-45, 54-56, 75-75, 90-82
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης, Γράβας 18, Παππάς, Κακλαμάνος 14 (4), Ερμείδης 15 (3), Θέος 12, Καλλές 12, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 19 (3), Νάκης.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 15 (3), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 12 (3), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 8 (1), Καννάς 4, Φιλιππάκος 14 (2), Γκάτζο 5, Μπάλος 3, Αρνόκουρος, Κανονίδης 19 (2).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. – ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 80-87
Δεκάλεπτα: 20-27, 41-42, 60-70, 80-87
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. (Χούμπαυλης): Κουκάς 14 (4), Καράμπουλας 17 (3), Πολυτάρχου 6 (1), Πετροδημόπουλος 9, Λιακόπουλος 23, Καρασταμάτης 2, Παπαδολιάς, Βλάχος, Μαχαίρας 2, Γκιουζέλης 7 (1).
ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Μάρκοβιτς 9, Παπαδιονυσίου 19 (4), Αντωνάκης 10 (1), Ναούμης, Ράπτης 17, Οικονομόπουλος 11 (2), Μαργέλης, Βασιλόπουλος 13 (1), Σκουλίδας 8 (2).