fbpx
Connect with us

Γ΄ Εθνική

Η ματσάρα του αιώνα στη Ρόδο: Τα Ελάφια 4-3 τη… Μαρκό!

Αγκαλιά με τον τίτλο στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής είναι πλέον η Ρόδος, η οποία μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κέρδισε δύσκολα με 4-3 τη Μαρκό και βρίσκεται πλέον στο ρετιρέ με +7!

Οι «πράσινοι» λυτρώθηκαν με τον Χατζησάββα στο 70ο λεπτό και πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους ακόμη ένα πολύτιμο «τρίποντο». Για μία ακόμη φορά δυστυχώς ο κόσμος ήταν λίγος στο δημοτικό στάδιο, με την ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου να πανηγυρίζει τη νίκη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Απίστευτη εξέλιξη είχε το α’ ημίχρονο, ίσως το καλύτερο από άποψη θεάματος στο δημοτικό στάδιο τα τελευταία χρόνια, αφού σημειώθηκαν έξι γκολ! Η Μαρκό προηγήθηκε με το «καλημέρα» (0-1), η Ρόδος στη συνέχεια ήταν καταιγιστική (3-1), αλλά τα τραγικά λάθη της άμυνας κόστισαν και το ημίχρονο τελείωσε με το απίστευτο 3-3.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
3’: Σέντρα του Ατματζίδη, κεφαλιά του Χίσο και 0-1
7’ Ο Μπουντόπουλος με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.
16’: Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα, δύσκολα απομάκρυνε ο γκολκίπερ του Μαρκό
18’: Κόρνερ για τη Ρόδο με τον Μπουντόππουλο, κεφαλιά του Κανταρτζή και…2-1!
18’ Άλλο ένα κορνερ για την ομάδα της Ρόδου με τον Μπουντόπουλο να εκτελεί στο δεύτερο δοκάρι για τον Κανταρτζή, με τον δεύτερο με κεφαλιά να κάνει το 2-1
20’: Ωραία προσπάθεια του Ραχήμ έδωσε στον Βουργουντζή κι αυτός με πλασέ έκανε το 3-1.
27’ Η Ρόδος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Δελαπόρτα, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι
32’ Κόρνερ του Ατματζίδη, ο Αλεξίου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Γκεμίση κι αυτός με πλασέ έκανε το 3-2
39’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο… Ο Ραχήμ έκανε τη σέντρα από κοντά με προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει ο Χατζησάββας
42’: Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ατματζίδη έδιωξε ο Τζήμας
45’ Μακρινό σουτ του Αλεξίου, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Ρόδου, έφτασε στον Σάμιο, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα (3-3)
69’ Η Ρόδος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Ραχήμ, «παίζεται» έδειξε ο διαιτητής.
71’ Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ (4-3) με τον Χατζησάββα… Ο Κανταρτζής έκανε τη σέντρα και ο Χατζησάββας από κοντά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 4-3.
82’ Εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Τζήμας, Σταυλάς (55’ Μπίσα), Νικολόπουλος (62’ λ.τ. Τριχάκης), Κανταρτζής, Σούλης, Μισέλ, Βουργουντζής (29’ λ.τ. Παπαθανασίου), Ραχήμ, Χατζησάββας, Δελαπόρτας, Μπουντόπουλος (64’ Σουλάι).

Μαρκό (Δημήτρης Παπασπύρος): Μπαλασάκης, Σόφης, Μανωλιάς Γ., Κορομηλάς, Τσακίρης (80’ Μασκλαβάνος), Αλεξίου, Γκεμίσης (87’ Μανωλιάς), Θέος (72’ Πινέιρο), Σάμιος, Χίσο, Ατματζίδης.