fbpx
Connect with us

Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ασπρόπυργος 2-2: Ψυχωμένο “X” στη βροχή (+pics)

Μια ψυχωμένη, στο β’ μέρος, Καλαμάτα κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από τον Ασπρόπυργο, αν και με 10 παίκτες για 30 λεπτά και παρ’ ότι το σκορ ήταν 0-2 εις βάρος της στο ημίχρονο.

Πέναλτι στις καθυστερήσεις ζητούν οι γηπεδούχοι, που έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Αγγελάκη.

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 7′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παναγόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αλεξόπουλου (μετά από σέντρα του Βουκμίροβιτς).
Η Καλαμάτα είχε φλύαρη υπεροχή και μέχρι το 25΄ οι παίκτες του Ασπρόπυργου είχαν καταφέρει να πατήσουν μια φορά με αξιώσεις την περιοχή του Στεφανάκου, όταν σουτ του Πίντο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του.
Στο 28′ η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα του Ασπρόπυργου. Ο Πίντο (ίσως και από θέση οφσάιντ) επωφελήθηκε από συνεχόμενες κόντρες στην περιοχή της Καλαμάτας, βρέθηκε τετ-α-τετ με το Στεφανάκο και έκανε το 0-1.

Οι παίκτες της Καλαμάτας σάστισαν, έπεσε η απόδοσή τους και ο Ασπρόπυργος διπλασίασε τα τέρματά του στο 34′, όταν μετά από σέντρα του Βασιλείου, ο Σρέτσκοβιτς έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 0-2.
Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου η Καλαμάτα προσπάθησε να βρει λύσεις με ατομικές προσπάθειες των Καζβιρόπουλου, Βουκμίροβιτς.
Όλα έδειξαν να τελειώνουν όταν στο 70΄ όταν ο Οσμάνατζιτς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τη Μαύρη Θύελλα με 10 παίκτες.

Αυτό, μαζί με τις κινήσεις του Θεοδοσιάδη που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ράκιτς αντί του Καζβιρόπουλου, αφύπνισε τους παίκτες της Καλαμάτας, που ανέβασαν την απόδοσή τους, με όλους τους παίκτες του Ασπρόπυργου να βρίσκονται πίσω από τη σέντρα προσπαθώντας να κρατήσουν το σκορ.
Στο 78′ ο Ράκιτς μείωσε σε 1-2 για την Μαύρη Θύελλα με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του πολύ καλού, σήμερα, Βουκμίροβιτς.
Ότι ξεκίνησαν στο 78′, οι δύο παίκτες το ολοκλήρωσαν στο 91′. Βουκμίροβιτς τη σέντρα, Ράκιτς την κεφαλιά και 2-2!
Στο 93′ οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Βουκμίροβιτς από τον Κάκκο στη μεγάλη περιοχή.

Αν πριν τον αγώνα λέγαμε ότι μας ικανοποιεί η ισοπαλία θα λέγαμε ψέματα. Όπως, όμως, αυτός εξελίχθηκε, αν και θα μπορούσε η Καλαμάτα να κάνει την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις, αν ο Αγγελάκης έδινε το πέναλτι, η ισοπαλία αφήνει κάποια ικανοποίηση στους ανθρώπους της Μαύρης Θύελλας.

Δεν είναι μόνο το πάθος που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Οσμάνατζιτς, αλλά και η διαχείριση του παιχνιδιού από τον Θεοδοσιάδη που κατάφερε να αποσπάσει βαθμό από ένα φαινομενικά χαμένο αγώνα.

Κίτρινες: Μάκος (29΄), Οσμάνατζιτς (64′), Βουκμίροβιτς (80′), Κωνσταντινόπουλος (89′) για την Καλαμάτα / Καμπούρης (2′), Γκουγκούδης (75΄) για τον Ασπρόπυργο
Κόκκινη: Οσμάνατζιτς (70′ δεύτερη κίτρινη)

Την κίτρινη κάρτα του Αγγελάκη είδε και ο προπονητής της Καλαμάτας Σάκης Θεοδοσιάδης καθώς και ο γυμναστής του Ασπρόπυργου.

Με πολλά παράπονα από πλευράς Καλαμάτας η διαιτησία του κ. Αγγελάκη (Μακεδονίας) που είχε βοηθούς τους Γιάντση, Χριστοδούλου (Ημαθίας)

Περίπου 1500 φίλαθλοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας.

Καλαμάτα (Σ. Θεοδοσιάδης): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (46΄ Στεργίδης), Κωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης (58΄ Τζόκιτς), Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, Οσμάνατζιτς, Αλεξόπουλος, Καζβιρόπουλος (71΄ Ράκιτς), Βουκμίροβιτς
Ασπρόπυργος (Γ. Βαζάκας): Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Iωαννίδης, Ζώνας, Καμπούρης, Νικολάου, Γκατζολάρι (79′ Ζαχαρός, Κακκο, Πίντο (58′ Σγκούρης), Sreckovic, Βασιλείου (59΄ Νικολακάκης)