fbpx
Connect with us

Ποδόσφαιρο

Πολύ καλή, αλλά άτυχη η Αρτάκη του Κλάδη, 4-5 από τον Εθνικό στα πέναλτι…

Σε μία δραματική αναμέτρηση στη Νέα Αρτάκη, ο Εθνικός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι!

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας ανάμεσα στην ομάδα της Νέας Αρτάκης και τον Εθνικό, ο οποίος τελικά πήρε και την πρόκριση για την επόμενη φάση κερδίζοντας τον κυπελλούχο της Εύβοιας με συνολικό σκορ 4-5.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα το σκορ ήταν 2-2 και αυτό το αποτέλεσμα έμεινε μετά το τέλος της ημίωρης παράτασης.

Στο σκορ προηγήθηκαν δυο φορές οι φιλοξενούμενοι με τον Μουσταφίδη  στο 7′ (0-1) και τον Τσιάβο (1-2) στο 49′. Για το γηπεδούχο ΑΟΝΑ ισοφάρισε αρχικά ο Βαγγέλης Παπαδάκης (1-1) στο 32′ και το 2-2 έκανε ο Κώστας Σπανός με κεφαλιά στο 75′.

Στη διάρκεια της παράτασης την καλύτερη ευκαιρία, για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση, την έκανε η Νέα Αρτάκη, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Βουτσινάς!

Στα πέναλτι ο Εθνικός έχασε τα τρία πρώτα, αλλά τελικά κέρδισε με 2-3 (συνολικό σκορ 4-5) και πήρε την πρόκριση. Μακροστέργιος, Τσιάβος και Γραμματικόπουλος ήταν οι τρεις παίκτες των φιλοξενούμενων που δεν σκόραραν από τα 11 μέτρα. Tα δυο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΟΝΑ Ναβροζίδης.

Σκεντεράι, Λαμπράκης και Νταουλια βρήκαν στόχο από την ομάδα του Εθνικού. Για την Αρτάκη εύστοχοι ήταν μόνο ο Καραντάκης και ο Παπαδάκης.

Ο τερματοφύλακας του Εθνικού Βουτσινάς απέκρουσε τα πέναλτι που εκτέλεσαν ο Μπαλαμπάνης και ο Μαυρόπουλος (το τελευταίο από τα 6), ενώ έστειλαν την μπάλα άουτ οι Γεωργίου και Βεζιρτζόγλου.

Νέα Αρτάκη (Κώστας Κλάδης): Ναβροζίδης, Δ. Χατζηστάμου, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Μπελίτσος, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης, Μαστροκώστας (72′ Κούκα), Σπανός (78′ Λειβαδίτης, λ.τ. 120′ Στούπας), Βεζιρτζόγλου, Καραντάκης.

Εθνικός: Βουτσινάς, Ντρούλιας, Δημακάκος (93′ Ζούπας), Παπαγεωργίου, Μουσταφίδης, Μακροστέργιος, Α. Χατζηστάμου (78′ Φιλλιπαίος), Σκεντεράι, Τσιάνος, Διάκος (72′ Γραμματικόπουλος), Λαμπράκης.