Connect with us

Μεσσηνία

Ανάλυση: Τα σημερινά εξ’ αναβολής παιχνίδια για Α’ και Α1 Μεσσηνίας!

To φοβερό και φέτος Καλό Νερό, κατάφερε και... έχασε όμως σήμερα στην όμορφη Μεθώνη, που βέβαια εικονίζεται στην φωτογραφία μας

Η Ανδρούσα και η Αβία ήταν οι κερδισμένες ομάδες από τα σημερινά ματς της Α’ τοπικής  της Μεσσηνίας, για την 8η αγωνιστική που δεν είχαν γίνει ή είχαν αναβληθεί πριν 10 ημέρες…

Η Ανδρούσα επιβλήθηκε 2-0 της Εράνης και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, τέσσερις μακριά από την κορυφή. Τα γκολ της ομάδας του Νίκου Γεωργακλή σημείωσε ο Κακογιάννης στο 42′ και ο Γιάννης Καλογερόπουλος στο 70′.

Από  την άλλη η Φιλιατρινή ομάδα έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή, κάτι που θα συνέβαινε αν έπαιρνε το διπλό στο σημερινό ματς.

Στο άλλο σημερινό ματς Ολυμπιακός Καλαμάτας – Α.Ε. Αβίας που συνεχίστηκε από το 82′ με το σκορ στο 2-1, η ομάδα του Κάμπου κατόρθωσε στα λίγα λεπτά που είχε στη διάθεση της να πετύχει ένα γκολ (2-2) και να κατακτήσει ένα “χρυσό” βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή.

Το γκολ για την ομάδα του Διονύση Πουλή πέτυχε ο Πολυμενέας στο 92′ με σουτ. Ετσι η Αβία έφτασε τους 8 βαθμούς, με τον Ολυμπιακό να έχει έναν περισσότερο.

Τη μεγάλη ανατροπή έκανε σήμερα η Μεθώνη επικρατώντας 2-1 του Καλού Νερού στο ντέρμπι κορυφής της Α1 τοπικής της Μεσσηνίας...

Η σημερινή αναμέτρηση (είχε διακοπεί στις 18 Νοεμβρίου λόγω κακοκαιρίας) στο γήπεδο της Μεθώνης συνεχίστηκε από το 22ο λεπτό με το σκορ να είναι 0-1 υπέρ της Τριφυλιακής ομάδας χάρις σε ένα γκολ που είχε πετύχει ο Μητρόπουλος.

Ομως σήμερα η ομάδα του Βασίλη Κοσυφολόγου εμφανίστηκε αποφασισμένη και έφτασε στην ανατροπή. Το 1-1 έγινε στο 38′ ύστερα από σέντρα του Τριανταφυλλάκη και πλασέ του Παπαδημητρίου, με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο γκολ για τους βυσσινί σημείωσε ο Σταματελόπουλος στο 62′, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να τριπλάρει και τον τερματοφύλακα και να στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Μεθώνη έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 τοπικής το Καλό Νερό και τον Ακρίτα Κορώνης, με τις τρεις ομάδες να έχουν από 19 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Καλού Νερού μετά από 6 νίκες και 1 ισοπαλία.