Start Media TV | Ράδιο Κέρκυρα 100,1

18 Απριλίου 2024
13.9 C
Corfu

Γ’ Εθνική | Βαθμό η Α.Ε.Λ. στην Ηγουμενίτσα (1-1 με Θεσπρωτό) – Ξέσπασε (4-1) με Γρεβενά ο Κρόνος

Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στον 3ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, η Α.Ε. Λευκίμμης έδειξε χαρακτήρα και πήρε βαθμό στην Ηγουμενίτσα από τον Θεσπρωτό (1-1), ενώ ο Κρόνος Αργυράδων έκανε την πιο εύκολη νίκη του στο πρωτάθλημα κόντρα στα Γρεβενά Αεράτα (4-1).

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Θεσπρωτός – ΑΕ Λευκίμμης 1-1

Η ΑΕΛ πήγε αποφασισμένη να πάρει το διπλό στην Ηγουμενίτσα, αλλά οι γηπεδικές και καιρικές συνθήκες ήταν κόντρα σε μια τεχνική ομάδα όπως είναι η Βασίλισσα του Νότου. Έτσι βρέθηκε αρκετά ενωρίς πίσω στο σκορ και συγκεκριμένα στο 16΄ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Γκόλια στην πρώτη φάση που έγινε στην περιοχή της ΑΕΛ.

Η Λευκίμμη που έδειξε χαρακτήρα μπόρεσε στις αρχές της επανάληψης με τον Βαγγέλη Τσεβανέδη που είχε περάσει αλλαγή στην έναρξη του β΄ μέρους, να ισοφαρίσει μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του σε 1-1. Οι προσπάθειες στη συνέχει της ΑΕΛ για ένα δεύτερο γκολ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, το 1-1 έμεινε ως το τέλος, αλλά είναι θετικό σαν αποτέλεσμα για την κερκυραϊκή ομάδα με βάση και τις συνθήκες που έγινε το ματς, αλλά και την ποιότητα του αντιπάλου.

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Σουλιώτης, Πανταζής, Μπέρτσος, Σταυρίδης, Κασσαρατέ, Φούντζουλας, Ευθυμίου, Γκόλιας, Μπίκας, Κωνσταντίνου
ΑΕΛ (Μαγκαφίνης): Λέτσος, Στέρεφ, Λίμα, Παπαδόπουλος Απ., Παπαδόπουλος Δ., Κιοσές, Κυπτίου, Μητσόπουλος, Τσόφλιος, Καμάρα, Βαρούχας.

Κρόνος – Γρεβενά Αεράτα 4-1

Ο Κρόνος ήταν πολύ καλός και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τα Γρεβενά Αεράτα 4-1

Η ομάδα των Αργυράδων με τον Γιάννη Χονδρογιάννη για πρώτη φορά στον πάγκο, άνοιξε το σκορ μόλις στο 26΄με τον Δ. Βλάσση (γαμπρό) και είχε τις ευκαιρίες στο α΄μέρος για κάτι περισσότερο, χωρίς να κινδυνέψει.

Στην επανάληψη και πάλι ο Κρόνος ήταν κυρίαρχος παρά τις πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες (δυνατή βροχή  και αέρας), μπόρες γρήγορα να διπλασιάσει τα τέρματά του, στο 51΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαρτσιά κάνει το 2-0 και ένα τέταρτο αργότερα στο 66΄ ο ίδιος παίκτης ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0. Νέο πέναλτι υπέρ του Κρόνου στο 70΄ αυτή τη φορά το εκτελεί εύστοχα ο Μουζακίτης για το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89΄με τον Φουρλατάρα.

Κρόνος: Βάρελης, Γκέκας, Ανυφαντής, Κ. Γραικός, Πολυχρονάκης, Ντατίδης, Μουζακίτης, Χατζηδημητρίου, Βλάσσης, Κοιλιάρας, Χαρτσιάς.

Γρεβενά Αεράτα: Μπακιρτζής, Γαβρίδης, Μπατακόιας, Παλάσκας, Δαδάλης, Ζιαγκλάβος, Τάκας, Κακαφίκας, Φουρλατάρας, Σάλλα, Βασιλόπουλος.