Άρσεναλ – Έβερτον 2-0

Η Άρσεναλ σε ένα κλειστό παιχνίδι επικράτησε της Έβερτον με 2-0

Η Άρσεναλ δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της, ωστόσο πήρε τους τρεις βαθμούς επικρατώντας της Έβερτον με 2-0.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν αρκετές καλές στιγμές, αλλά ένα «ξέσπασμα» τριών λεπτών ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη οι «κανονιέρηδες».

Ο Άαρον Ράμζεϊ σέρβιρε και τα δύο γκολ, πρώτα στο 56ο λεπτό στον Αλεξάντρ Λακαζέτ και εν συνεχεία στον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Άτυχος στάθηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 39ο λεπτό, με τον Ρομπ Χόλντινγκ να τον αντικαθιστά.

Οι Λονδρέζοι πλέον έχουν 12 βαθμούς ενώ η ομάδα του Μάρκο Σίλβα με 6 βαθμούς έχει ένα μέτριο ξεκίνημα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ. Άξιο αναφοράς είναι και το αήττητο σερί 25 αγώνων της Άρσεναλ όταν υποδέχεται την Έβερτον.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αρσεναλ (Ουνάι Εμερι): Τσεχ, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος (39’ Χόλντινγκ), Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Τορέιρα, Τσάκα, Ράμσεϊ (80’ Γουέλμπεκ), Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ (69’ Ιβόμπι), Λακαζέτ

Εβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κιν, Ζουμά, Κένι, Ντιν, Γκουέγ, Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Γουόλκοτ (72’ Μπερνάρντ), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν (72’ Τοσούν).