Menu Αναζήτηση
espa-banner

Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ – «Σκόρπισε» τον Ιωνικό στην Πυλαία (110-80)

Πήρε τη νίκη και την διαφορά ο ΠΑΟΚ με νέα κατοστάρα στο Παλατάκι

Ο ΠΑΟΚ έκανε… πάρτι με τον Ιωνικό, κέρδισε με 110-80, είχε τον Ουίγκινς με 26 πόντους, ο Σόρτερ είχε, ο Σμιθ 19 και οι Θεσσαλονικείς, πήραν «ανάσα» στην προσπάθεια τους για παραμονή.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ επέβαλλε από την πρώτη περίοδο το δικό του ρυθμό, αρχικά με Τσόχλα και Μπεστ (15-6) και στη συνέχεια με τον Σόρτερ που ήρθε από τον πάγκο και πήρε πρωτοβουλίες.

Στη δεύτερη περίοδο, «ζεστάθηκε» ο Σμιθ και μετά το αρχικό 33-17, Σόρτερ και Σμιθ τα έβαζαν από... παντού, για το +23 των γηπεδούχων (51-28). Ο Ιωνικός προσπάθησε με κάποιες λύσεις από τον Σίμπσον, να μαζέψει τη διαφορά στην ανάπαυλα, με το σκορ να πηγαίνει στο 59-39.

Στην τρίτη περίοδο τελείωσαν τα πάντα, αφού Σόρτερ και Ουίγκινς έκαναν ό,τι ήθελαν τον παραπαίοντα Ιωνικό που δεν είχε αρχή, μέση και τέλος, είτε στην άμυνα, είτε στην επίθεση. Οι δύο τους έφτασαν στους 20, το σκορ στο 90-53 και το παιχνίδι είχε κριθεί, ενώ στην τέταρτη περίοδο ο κοουτς Χαραλαμπίδης έδωσε πολλά λεπτά σε νεαρούς του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80