405
O Κώστας Παπανικολάου οδήγησε τον Ολυμπιακό στην τελευταία και καθοριστική περίοδο | ΙΝΤΙΜΕΝΕWS

Στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου και ο Ολυμπιακός! Θρυλική πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα

Protagon Team Protagon Team 9 Μαΐου 2024, 00:00
|ΙΝΤΙΜΕΝΕWS

Τον δρόμο που άνοιξε την Τρίτη ο Παναθηναϊκός, ακολούθησε το βράδυ της Τετάρτης ο Ολυμπιακός: είναι και αυτός στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου, καθώς σε ένα απίστευτα δύσκολο παιχνίδι και με ντεζαβαντάζ έδρας, κέρδισε την σπουδαία Μπαρτσελόνα, έκανε το 3-2 σε νίκες και πήρε την πανηγυρική πρόκριση, στοχεύοντας να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ευρώπης που έχασε πέρυσι στον δραματικό τελικό στο Κάουνας, με τη Ρεάλ Μαδρίτης —την οποία θα βρει τώρα στον ημιτελικό!

Το ματς στη Βαρκελώνη ήταν θρίλερ και καθόλου θεαματικό, το γεγονός ότι μπήκαν όλοι κι όλοι 122 πόντοι, λέει πολλά. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, αλλά κυριάρχησε στα ριμπάουντ χάρη στην καταλυτική παρουσία του Μιλουτίνοφ, ενώ στην κρίσιμη στιγμή μέτρησε το μέταλλο τον παικτών και φυσικά η μαεστρία του Γιώργου Μπαρτζώκα από τον πάγκο που όταν χρειάστηκε ηρέμησε την ομάδα του.

Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο καλάθι, σε χαμένες και εύστοχες ελεύθερες βολές, στην τύχη, στην σκακιέρα που έστησαν οι προπονητές —και φυσικά στον ηγέτη: τον ανυπέρβλητο Κώστα Παπανικολάου που στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και τον οδήγησε στο τελικό 59-63.

O Ολυμπιακός παρακολουθούσε από την αρχή στο σκορ, χωρίς όμως να αφήνει την Μπαρτσελόνα να απομακρύνεται: χαρακτηριστικά, το 22-15 στο 16′ «έκλεισε» σε 27-25 στο ημίχρονο και το 35-30 του 25′ έγινε 40-40 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην αρχή του τελευταίου πενταλέπτου οι Καταλανοί προηγούνταν με ένα καλάθι (47-45). Από εκεί και πέρα όλα κρίνονταν σε κάθε επίθεση και σε κάθε άμυνα — ένας αγώνας ταλέντου, αντοχής και γερών νεύρων.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή της ομάδας του κ. Μπαρτζώκα σε Final 4. Τώρα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ο Παναθηναϊκός θα τεθεί αντίπαλος της Φενερμπαχτσέ, η οποία νωρίτερα είχε επίσης σπάσει την έδρα και είχε επικρατήσει επί της Μονακό, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Καλάθη και Παπαγιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 6 (4 λάθη), Ρούμπιο 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάλινιτς (0/7 σουτ), Σατοράνσκι 2 (2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ερνανγκόμεθ 9, Λαπροβίτολα 17 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 13 (2), Πάρκερ 4 (0/7 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/6 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 8 (4 ασίστ, 6 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 6 (1/7 σουτ, 4/5 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ (0/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (3/6 τρίποντα), Πίτερς 6, Πετρούσεβ 5 (1/4 δίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 10 (10 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 12 (2).